Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce w potrzebie

opr. jsz
Stan wiedzy Polaków na temat zagrożeń chorobami serca jest alarmująco niski. Zaledwie co dziesiąty mężczyzna i tylko co piąta kobieta przyznaje się do profilaktyki cholesterolowej.

W systemytycznie prowadzonych badaniach ankietowych, połowa pytanych kobiet i mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji podwyższonego cholesterolu. Wiele osób w ogóle nie wie, jak można chronić serce - aż 1/3 respondentów nie przejmuje się kondycją serca i nie dba o nie w żaden sposób. Mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju dysonansem pomiędzy tym, co robimy dla zdrowia, a tym, co powinniśmy robić.
Przykładowo: mimo że prawie 40 procent mężczyzn wskazuje na otyłość jako jeden z podstawowych czynników niewydolności serca, niewielu z nich zwraca uwagę na swoje nawyki żywieniowe. Dlatego odpowiedzialność za kondycję męskich serc spoczywa na paniach. Kobiety troszczą się o stan zdrowia - swój i najbliższych, stosują odpowiednią dietę i częściej niż mężczyźni prowadzą aktywny tryb życia.

Stres, brak aktywności

Wbrew stereotypowemu myśleniu, że na choroby układu krążenia zapadają przeważnie mężczyźni po piećdziesiątym roku życia, problem ten dotyczy coraz częściej młodych, aktywnych zawodowo mężczyzn. Szybkie tempo pracy, stres, brak aktywności ruchowej, niewłaściwe nawyki żywieniowe - to główne przyczyny dolegliwości "sercowych".
Właściwa dieta jest szczególnie istotna w okresie zimowym, kiedy na rynku świeże owoce i warzywa są trudno dostępne, a aktywność fizyczna wyraźnie spada.
Kiedy na dworze jest zimno, oczywistym jest, że nasz organizm potrzebuje większej ilości energii - uważajmy jednak, żeby nie spożywać zbyt wielu tłustych i smażonych potraw, bo może to mieć katastrofalne skutki dla kondycji naszego serca. W tym właśnie okresie powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę na ograniczanie spożycia nasyconych kwasów tłuszczowych, czyli głównie pochodzenia zwierzęcego, a zwiększenie spożycia dobrej jakości tłuszczów roślinnych. Właściwa dieta pomoże nam w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, co z kolei będzie miało korzystny wpływ na kondycję naszych serc.

Umiera aż 100 osób!

Jak podają statystyki, codziennie na choroby układu krążenia umiera 100 osób, a ponad milion osób w Polsce podlega corocznie hospitalizacji z powodu problemów sercowo-naczyniowych. Z wieloletnich badań wynika, że stan wiedzy Polaków na temat profilaktyki chorób serca jest alarmująco niski. Rola profilaktyki ma kluczowe znaczenie - chorobom serca lepiej jest przeciwdziałać, niż je leczyć. Istotną rolę w przeciwdziałaniu tak wysokiej śmiertelności z powodu chorób serca odgrywa zmiana trybu życia, a szczególnie właściwe odżywianie - zdrowa, uboga w nasycone kwasy tłuszczowe dieta, która obniża poziom cholesterolu we krwi. d

Normy

Cholesterol całkowity - to substancja tłuszczowa, która jest składnikiem błon komórkowych i uczestniczy w produkcji hormonów płciowych. Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie i we krwi, aby mógł być transportowany do tkanek, musi przyłączyć się do innych substancji krążących w osoczu - lipoprotein.
Norma - do 200mg/dl

Cholesterol HDL (tak zwany dobry cholesterol) - oczyszcza naczynia ze złogów tłuszczu, przenosi go do wątroby, gdzie ulega likwidacji.
Norma - 30-90 mg/dl

Cholesterol LDL (tak zwany zły cholesterol) - łatwo przywiera do ścianek tętnic, przyczynia się do zwężenia ich ścian.
Norma - osoby zdrowe - 100 - 160 mg/dl
- osoby palące lub z nadciśnieniem - 100 - 130 mg/dl
Pacjenci z chorobą wieńcową i cukrzycą nie powinni go mieć więcej, niż 100 mg/dl, a osoby z wieloma schorzeniami sercowo-naczyniowymi muszą pilnować, aby poziom LDL nie przekraczał 70 mg/dl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński