Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serce w letnim upale

Ilona Stec
Lato dla ludzi cierpiących na choroby serca często może być trudną porą. Ale jest kilka sposobów by przetrwać ten okres bez uszczerbku na zdrowiu.

Upały, duże wahania ciśnienia, wilgotne powietrze - to niezbyt korzystne warunki dla osób cierpiących a choroby układu krążenia.
Dlatego latem w sposób nieco odmienny niż w innych porach roku należy zatroszczyć się o kondycję swojego serca.

Sprzymierzeńcem może być urlop. Wtedy jesteśmy w mniejszym niż w innych miesiącach, narażeni na dodatkowy stres i nadmierny wysiłek fizyczny. Racjonalny urlop to przede wszystkim spowolnienie rytmu, uspokojenie. Nawet, jeśli przyjdzie go spędzić w mieście, to można zaplanować wypoczynek tak, by serce w jak najmniejszym stopniu odczuło uciążliwości związane z kaprysami letniej aury.

Specjaliści przygotowali kilka dobrych rad, które mogą pomóc sercu przetrwać lato w dobrej kondycji. Przede wszystkim należy unikać zatłoczonych i dusznych miejsc. Przebywanie na pełnych ludzi ulicach i w centrach handlowych może powodować niedotlenienie organizmu. Dlatego lepiej w godzinach południowych unikać centrów miast, samochodowych korków.
Jeśli istnieje taka możliwość - lepiej zrezygnować z jazdy autobusem, tramwajem czy autem i przespacerować się przez park lub bocznymi, mniej zatłoczonymi uliczkami.
Kiedy świeci ostre słońce, zawsze należy osłaniać głowę przed jego promieniami. Ważne jest to co się pije. Napoje gazowane, kawę lub alkohol najlepiej zastąpić wodą. Pozwoli to uniknąć odwodnienia i przegrzania, które mogą doprowadzić do zawału serca.

Popołudnia i wieczory warto spędzać aktywnie. O tej porze upały stają się mniej uciążliwe, powietrze jest chłodniejsze. To dobry czas na wycieczkę rowerową, spacer nad morzem albo wyjście na basen.
Trzeba wiedzieć że umiarkowany, regularny wysiłek fizyczny pomaga obniżyć ciśnienie krwi, podwyższa poziom tak zwanego dobrego cholesterolu i zmniejsza ryzyko powikłań naczyniowo - sercowych, czyli ryzyko wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu. Specjaliści radzą też, by korzystać z letnich atrakcji kulinarnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by spędzając urlop na miejscu, spróbować różnych specjałów obcych kuchni. Trzeba tylko pamiętać o zasadach żywieniowych, jakie obowiązują osoby z chorobami układu krążenia.

Posiłki nie mogą być tłuste i obfite. Należy wybierać potrawy bogate w błonnik, zawierające tłuszcze nienansycone, na przykład - olej słonecznikowy i oliwę z oliwek. Szczególnie zalecane są potrawy kuchni śródziemnomorskiej, najróżniejsze sałatki, świeże owoce i warzywa.
Wakacje to dobra okazja, by rzucić palenie i schudnąć. Latem podczas urlopu zwykle mamy więcej czasu i chęci na działanie i zmiany. Wykorzystajmy to i zadbajmy o swoje zdrowie.

Mierzmy także regularnie ciśnienie, znajdźmy czas na wizytę u kardiologa.
Poza tym róbmy to co lubimy - spotykajmy się z przyjaciółmi, aktywnie odpoczywajmy i starajmy się przebywać jak najwięcej na świeżym powietrzu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński