Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sepsa znowu atakuje

Anna Miszczyk
Fot. internet
W gminach Goleniów i Przybiernów ruszają dziś obowiązkowe szczepienia przeciwko meningokokom. A czy my jesteśmy bezpieczni? - pytają mieszkańcy innych powiatów.

Szczepienia dla osób w wieku 6-19 lat będzie przeprowadzał szpital i dwie przychodnie w Goleniowie oraz przychodnia w Przybiernowie. Na stronie internetowej starostwa goleniowskiego podane są dokładne terminy oraz kolejność szczepionych roczników. Akcja obejmie też 20 pracowników portu lotniczego w Goleniowie. Na szczepienia należy się zgłaszać w godz. 9 - 21. W przypadku osób niepełnoletnich, trzeba mieć pisemną zgodę rodziców. Szczepienie poprzedzi badanie. Przeciwwskazaniem jest infekcja i gorączka oraz uczulenie na składniki szczepionki. Akcja ma trwać do 27 kwietnia. Ministerstwo Zdrowia zapłaci za nią około 1 mln zł.

Szczepienia mają zapobiec rozprzestrzenianiu się sepsy, czyli zakażenia organizmu, które może doprowadzić do śmierci. Siedmioro mieszkańców gmin Goleniów i Przybiernów (w wieku 7-17 lat) trafiło do szczecińskich szpitali. W sześciu przypadkach wiadomo, że ich organizm zaatakowały meningokoki. - Siódmy nie jest potwierdzony, ale chorego 17-latka traktujemy jako osobę, która może mieć sepsę. Czekamy po prostu jeszcze na wyniki - mówi Renata Opiela z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

- Stan zdrowia wszystkich sześciu osób zarażonych sepsą jest stabilny. Dwie opuściły szpital, pozostali nadal leczą się w szczecińskich szpitalach - mówi Bożena Ewa Marcinkowska, dyrektor goleniowskiego sanepidu.

Po analizie, sanepid stwierdził związek między drugą a czwartą osobą, która zachorowała. Rodziny chorych i osoby, które miały z nimi bliski kontakt, dostały antybiotyki, aby zabić meningokoki, które mogą znajdować się w nosogardle. Nosiciele bakterii nie muszą zachorować. Mogą jednak przekazać je komuś innemu (w ten sposób zachorowała prawdopodobnie czwarta osoba).

Do Redakcji "Głosu" dzwonią osoby, które nie mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. - Czy my także możemy zachorować? Jak się przed tym uchronić? Mam odwołać wesele?- pytają.

- Teoretycznie każda osoba może zachorować na inwazyjną chorobę meningokokową - mówi Renata Opiela.- Taka sytuacja, jak w powiecie goleniowskim, może się zdarzyć wszędzie. W tym roku mieliśmy już 9 przypadków sepsy. Także w innych powiatach. Ale tylko w jednym powiecie zapadalność przekroczyła wskaźnik 10 przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Prof. Marian Sygit, wojewódzki inspektor sanitarny przyznawał niedawno, że uczulił na sepsę inspektorów sanitarnych w całym województwie. Z sanepidem współpracują lekarze.

Specjaliści uspokajają: nie ma potrzeby zamykać szkół czy przedszkoli. Poza organizmem człowieka bakterie wywołujące zakażenie, szybko giną.
Jak uchronić się przed zakażeniem? Osoby nieobjęte szczepieniami obowiązkowymi, mogą zaszczepić się na własną rękę (koszt ok. 150 zł). Jolanta Niścigorska-Olsen, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych radzi też, by zachować ostrożność w kontaktach z innymi: nie jeść pokarmów wspólnie z drugą osobą z tych samych naczyń, prowadzić higieniczny tryb życia, nie przemęczać się i unikać zatłoczonych miejsc. Sanepid uspokaja: nie ma powodu odwoływać uroczystości rodzinnych.

Jeśli ktoś ma gorączkę i to się nie zmienia, mimo podania leków przeciwgorączkowych, należy jak najszybciej zgłosić się do szpitala.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński