Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne znalezisko w Kamieniu Pomorskim

Andrzej Kus [email protected]
Rękojeść noża datowaną na IX i X wiek wykonana jest zkości łosia lub renifera.
Rękojeść noża datowaną na IX i X wiek wykonana jest zkości łosia lub renifera. Muzeum
Przy kamieńskim ratuszu wykopano wczoraj superciekawy eksponat. Jest to rękojeść prawdopodobnie noża. Pochodzenie rękojeści muzealnicy określają na IX-X wiek.

- Rękojeść została znaleziona pod fundamentem XVI-wiecznego budynku, przy ratuszu na głębokości 2,1 metra w warstwie wczesnośredniowiecznej. To pierwszy tak cenny przedmiot tego typu znaleziony w Kamieniu Pomorskim - cieszy się dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. Takie znaleziska spotykało się w Wolinie, znanej faktorii handlowej we wczesnym średniowieczu, jednak nie w Kamieniu. Rękojeść wykonana jest z kości łosia, albo renifera. Wydaje mi się, że w ziemi znalazła się w połowie X wieku. Prowadzimy dalej wykopaliska. Jesteśmy teraz 2,4 metra poniżej obecnego poziomu ulicy. Wciąż jesteśmy na poziomie warstwy wczesnośredniowiecznej.

Według historyka znalezisko świadczy o tym, że w X wieku - również w Kamieniu - mogły być wpływy skandynawskie. Zabytek może świadczyć też o tym, że w mieście prężnie działała wymiana handlowa. Na rękojeści widoczny jest ornament plecionkowy, typowy dla sztuki wikińskiej.

Nie jest to jedyne imponujące znalezisko, na które w ostatnich dniach natrafili archeolodzy. Od rozpoczęcia prac przy rewitalizacji otoczenia ratusza znaleźli już ponad dwa tysiące cennych zabytków. Część z nich już teraz można oglądać w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

- Podczas robót ziemnych na północ od ratusza natrafiono na XVI-wieczny mur ceglany spojony zaprawą wapienną i posadowiony na głazach narzutowych. Odsłonięto tylko fragment o długości trzech metrów. W wykopie, w trzydziestocentymetrowej warstwie spalenizny znaleźliśmy szkliwione kafle piecowe m.in. z przedstawieniem amorków, fragmenty szkliwionych naczyń o różnorodnej barwie, fragmenty witraży, ceramikę kuchenną, cegłę z odciśniętą łapą psa i kulę armatnią. Poniżej fundamentów odsłonięto konstrukcję drewnianą, prawdopodobnie związaną z podgrodziem miasta - mówi Kurka.

Fundamenty dyrektor uznaje za niezwykle cenne. Przytacza, że nawet na najstarszym planie miasta z 1620 roku w miejscu odkrycia jest pusty plac. Może to oznaczać, że obiekt został zniszczony znacznie wcześniej.

- Ranga i tego odkrycia jest olbrzymia. Uważamy, że należy pozostawić odsłonięty mur i przykryć go specjalną szybą tak, by można było oglądać go z góry. To bez wątpienia byłaby kolejna atrakcja turystyczna naszego miasta - podsumowuje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński