Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne wyniki badań dendrochronologicznych. Więźba dachowa kamieńskiej katedry ma 760 lat

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
dr Maciej Prarat, UMK
To prawdopodobnie najstarszy tak dobrze zachowany zespół konstrukcji drewnianych w Polsce - wynika z badań w Konkatedrze Najświętszej Marii Panny, św. Jana Chrzciciela i św. Faustyna biskupa w Kamieniu Pomorskim.

Badania dendrochronogiczne polegają na analizie przyrostów rocznych drewna i pozwalają osiągnąć dokładność datowania dochodzącą do jednego roku - mówi prof. Tomasz Ważny, dendrolog z Uniwersytetu im Mikołaja Kopernika w Toruniu i uczestnik badań w Kamieniu Pomorskim. - Więźba nad transeptem (nawą poprzeczną kościoła - przyp.red.) pochodzi z około 1260 roku. To było dla mnie zaskakujące odkrycie. Dębowa więźba jest zachowana w bardzo dobrym stanie. Jej konstrukcja świadczy o mistrzostwie ówczesnych mistrzów ciesielskich, nie ma ani jednego gwoździa, a kołki są dopasowane.

Badania więźby dachowej Katedry wykonane zostały na zlecenie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Zespół badaczy z Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu (Ulrich Schaaf, Maciej Prarat, Tomasz Ważny) przeprowadza badania architektoniczne i dendrochronologiczne więźb nad nawą główną i transeptem katedry w Kamieniu Pomorskim. Do tej pory były one datowane ogólnie na okres nowożytny.

- Dokładna analiza dowiodła, że są to najstarsze znane typologicznie więźby dachowe, zachowane w bardzo dobrym stanie. Dodatkowo integralnie połączone z ceglanymi szczytami - wyjaśniają badacze z Torunia. - Dzięki wynikom badań dendrochonologicznych wiemy, że konstrukcja dębowo - sosnowa nawy pochodzi z lat 60. XIV w., zaś transeptu z lat 60. XIII wieku. Wstępne rozpoznanie ustrojów nad prezbiterium pozwala stwierdzić, że są one jeszcze starsze.

To nie koniec odkryć, bo badania będą kontynuowane.

ZOBACZ TEŻ:

Tak wygląda odkopana krypta

Odkrycie średniowiecznej krypty w centrum Szczecina. To frag...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński