Sensacyjne odkrycie na Cmentarzu Centralnym. To płyta z dawnego cmentarza Bethanii [ZDJĘCIA]

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Sensacyjne odkrycie na Cmentarzu Centralnym
Sensacyjne odkrycie na Cmentarzu Centralnym Marek Łuczak
Płyta Juliusa Fischera - teścia Marii Fischer z d. Quistorp, córki Johannesa Quistorpa, z cmentarza przy ul. Wawrzyniaka w Szczecinie, została odnaleziona na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

- Płytę po 1945 roku usunięto z cmentarza Bethanii przy ul. Wawrzyniaka. W 2007 roku podczas urządzania lapidarium ułożono płyty z lat 30. i 40. XX w. Wśród nich trafiła płyta Fischera z 1877 roku, która pasowała wykonawcom ze względu na wielkość i podobieństwo do płyt od pochówków urnowych. Na płycie wyryto cytat z księgi Izajasza 57.2: a on odchodzi, by zażywać pokoju. Ci, którzy postępują uczciwie, spoczywają na swoich łożach - mówi komisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Kim był Julius Fischer?

Julius Fischer urodził się 11 listopada 1810 roku w Rudnick Kreis Rastenburg. Był synem właściciela majątku Fischera i Henriette z d. Kuhnke z Rudnick. Julius był nauczycielem i mieszkał (1877) przy ul. Wawrzyniaka (Alleestraße). Ożenił się z Anną Fischer z d. Meissner (ur. 4 kwietnia 1800 roku, zm. 14 lipca 1872 roku).

Mieli syna Carla Johannesa Gustava Fischera (ur. 11 grudnia 1843 roku w Wehlack/Wenden in Ostpreußen, 2 lipca 1872 roku w Międzyzdrojach Gustav ożenił się z Wilhelmine Johanne Luise Quistorp (ur. 30 czerwca 1853 roku w Szczecinie, córką Johannesa Heinricha Quistorpa i Wilhelmine Quistorp z d. Theune), z którą zamieszkał w Berlinie). Małżeństwo Carla Fischera i Marii Fischer z d. Quistorp pochowano na cmentarzu Bethanii obok rodziców, gdzie zachował się ich nagrobek w formie otwartej księgi.

Julius Fischer zmarł 23 lutego 1877 roku w Szczecinie. O jego śmierci zawiadomił Hermann Küssner, zamieszkały przy ul. Wawrzyniaka w Szczecinie. Płyta nagrobna Juliusa znajdowała się na cmentarzu w Bethanii, po 1945 roku przeniesiono ją na teren Cmentarza Centralnego. Podczas urządzania lapidarium ułożono płyty z lat 30. i 40. XX w. eksponując płyty do pochówków urnowych. Płyta Fischera wielkością i kształtem pasowała do schematu, więc prawdopodobnie nikt nie zainteresował się, że płyta jest z 1877 roku. Powstała 23 lata przed otwarciem Cmentarza Centralnego i 48 lat przed otwarciem szczecińskiego krematorium i rok przed otwarciem pierwszego krematorium w Niemczech. Bowiem pierwsze krematorium w Niemczech otwarto 10 grudnia 1878 roku w mieście Gotha. W tym samym roku zbudowano krematorium w Hamburgu, włączone do intensywnej pracy po epidemii cholery w 1892 roku. W 1911 roku prawo pruskie, ustawą Gesetz, betreffend die Feuerbestattung z 14 września wprowadziło możliwość kremacji zwłok. W tym samym roku w Berlinie powstało Berlińskie Stowarzyszenie Kremacji. 15 maja 1934 roku w Niemczech wprowadzono kolejną Ustawę o kremacji, a w ślad za nią rozporządzenie o wdrożeniu prawa kremacyjnego z 10 sierpnia 1938 roku. W Szczecinie krematorium dobudowano do kaplicy głównej w 1925 roku. Oddano je do użytku 16 lutego tego samego roku.

- Dobrze, że płyta Juliusa Fischera zachowała się i że udało się ją zidentyfikować, może na kanwie porządkowania cmentarza przy ul. Wawrzyniaka, warto byłoby pomyśleć o przeniesieniu tam płyty Fischera. W ten sposób przywrócilibyśmy porządek historyczny. W końcu tam jest pochowany, tam spoczywają jego bliscy i tam pracował wiele lat jako nauczyciel - uważa Marek Łuczak.

Cmentarz Centralny w Szczecinie z lotu ptaka zachwyca jesienią wyjątkowo. Tu Pomnik Braterstwa Broni Żołnierzy Polskich i Radzieckich

Cmentarz Centralny w Szczecinie z lotu ptaka zachwyca w jesi...

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie