Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacja w Szczecinie. Udało odnaleźć się fragment tablicy poświęconej pani Tilebein

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To drugi dzień poszukiwań w dawnym parku Tilebeinów na Żelechowej. W trakcie przeczesywania terenu, gdzie było mauzoleum odnaleziono fragment płyty nagrobnej z imieniem Sophia, a więc należącej do właścicielki tutejszych włości w XIX wieku. Prace polegały na przesiewaniu hałdy ziemi, którą wyrzucili rabusie podczas nielegalnych wykopów.

- Udało się odnaleźć trzy fragmenty płyty nagrobnej Sophie Caroline Auguste Tilebein (1771-1854) wykonane z szarego marmuru, z zachowaną złoconą inskrypcją: Sophie C[aroline Auguste] / … / g[est]…. inskrypcja ta według zapisu testamentowego p. Tilebein miała być odnawiana co 7 lat. Fragmenty płyt zostały zabezpieczone w Muzeum Narodowym w Szczecinie - relacjonuje dr Marek Łuczak, policjant i historyk, autor serii książek o historii Szczecina.

To drugi dzień poszukiwań w miejscu, gdzie wznosiło się mauzoleum. Wcześniej ktoś prowadził w tym miejscu nielegalne prace, przekopał okoliczny teren. Do dziś nie zachowały się zdjęcia miejsca, gdzie spoczęły doczesne szczątki państwa Tilebeinów: Zofii Karoliny Augusty i jej męża Karola. Mauzoleum powstało w 1821 roku.

Zobacz też: Szczecin. Spacer po parku Tilebeinów i odkrycie w dawnym mauzoleum. Czy natrafiono na szczątki właścicieli pałacu?

Szczecin. Spacer po parku Tilebeinów i odkrycie w dawnym mau...

Pałac Tilebeinów
Właścicielką była Sophie Caroline Auguste Pepin. "Klejnot" jak go nazywała, wszedł w jej posiadanie w trakcie trwania pierwszego małżeństwa. Jednak czasy świetności nadeszły wraz z drugim mężem, Carlem Gotthilfem Tilebein.
W 1809 roku, po prawie trzech latach remontu i przebudowy „zameczek” był gotowy do zamieszkania i przyjmowania gości. Podobno pierwsze plany willi Tilebeinów sporządził jeden z największych architektów europejskich, Carl Friedrich Schinkel.
Pani Tilebein organizowała życie artystyczne i towarzyskie miasta. Jej żelechowską rezydencję odwiedzali członkowie pruskiego domu panującego: książę Albrecht z księżniczkami Alexandrine i Louise, następca tronu Friedrich Wilhelm z żoną Elizabeth.

Największy statek pasażerski świata powstał w szczecińskiej ...

ZOBACZ TAKŻE:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński