Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy czekają na tańsze rehabilitacje. Wszystko zależy od remontu Floating Areny w Szczecinie

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Andrzej Szkocki
Szczecińscy seniorzy niecierpliwie wyczekują powrotu rehabilitacji w zespole obiektów Szczecińskiego Domu Sportu przy ulicy Wąskiej. Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji i Rehabilitacji zawiesił dział do odwołania z powodu uszkodzonej elewacji we Floating Arenie.

W kontekście katastrof budowlanych jakie nawiedziły Szczeciński Dom Sportu i Floating Arenę, dużo mówiło się o problemach szczecinian z dostępem do basenu. Teraz swoje kłopoty zasygnalizowali także seniorzy, którzy korzystali tam z rehabilitacji oferowanych przez MOSRiR. Posiadacze Szczecińskiej Karty Seniora mogli liczyć na pięćdziesięcioprocentową zniżkę.

- Była bardzo duża grupa ludzi ciężko schorowanych. Dzięki temu, że było aż 50 procent zniżki na rehabilitację, to mnóstwo osób bardzo podwyższyło sobie jakość zdrowia - wspomina w rozmowie z "Głosem" Mariola Rudek – Rybkowska, zajmująca się sprawami szczecińskich seniorów.

Aktualnie dział rehabilitacji pozostaje zamknięty, podobnie jak siłownie i sauny. Jest to efekt uszkodzenia szklanej elewacji Floating Areny, do którego doszło w grudniu 2021 roku. Po jej zabezpieczeniu udostępniono jedynie basen. Obiekt czeka na generalny remont.

Rehabilitacje wrócą po remoncie

Oprócz oszczędności finansowych, atutem rehabilitacji w obiektach SDS-u była ich lokalizacja.

- Lokalizacja jest ważna. Są dwa punkty na Osowie i w Podjuchach, ale oferują zaledwie 10-15 procent zniżki i są daleko od centrum. Dla 80-letniej osoby jest to odległy dystans - mówi Rudek – Rybkowska i podkreśla, że zniżki na rehabilitacje były jedyną sensowną korzyścią z posiadania Karty Seniora - Co to jest ulga dla seniorów do muzeum czy na kawę? Tam była najbardziej potrzebna zniżka na rehabilitacje - mówi w rozmowie z "Głosem".

MOSRiR nie planuje jednak uruchomienia działu rehabilitacji w innej lokalizacji. Ten przy ulicy Wąskiej, powinien wznowić działalność zaraz po przeprowadzeniu remontu.

- MOSRiR nie ma możliwości zorganizowania rehabilitacji w innym miejscu, gdyż wiązałoby się to z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych, dostosowaniu pomieszczeń do nowej funkcji, uzyskania zgód od sanepidu. To wszystko z kolei oznacza dodatkowe koszty i czas potrzebny na realizację tych zadań, a w obliczu planowanego przywrócenia rehabilitacji po przeprowadzeniu remontu elewacji na Floating Arenie, kompletnie mija się to z celem - informuje Dariusz Sadowski ze szczecińskiego magistratu.

W oczekiwaniu na remont

To oznacza, że szczecińscy seniorzy jeszcze przez kilka miesięcy będą musieli poczekać na wznowienie rehabilitacji z korzystniejszym upustem. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to remont Floating Areny ruszy wiosną.

- Trwa przygotowywanie niezbędnej dokumentacji. Gdy poznamy dokładny kosztorys, konieczne będzie zabezpieczenie środków i wyłonienie wykonawcy, prawdopodobnie za pomocą przetargu - informuje Piotr Zieliński ze spółki Szczecińskie Inwestycje Miejskie - W okresie wiosennym chcielibyśmy wejść już z wykonawcą i rozpocząć remont - dodaje.

Posiadacze Szczecińskiej Karty Seniora za rehabilitację w MOSRiR płacili o połowę mniej i to był jedyny taki punkt w Szczecinie.

- Teraz też chodzę na rehabilitację, ale jestem już zmuszona płacić sto procent. To około 400 złotych. 400 a 200 złotych, to w skali miesiąca dla emeryta znacząca różnica - żali się Mariola Rudek – Rybkowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński