Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sejmowa komisja zaopiniuje dziś kandydatów na RPO. KO niepewna swojego wyboru?

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Sejmowa komisja zaopiniuje dziś kandydatów na RPO. KO niepewna swojego wyboru?
Sejmowa komisja zaopiniuje dziś kandydatów na RPO. KO niepewna swojego wyboru? Adam Jankowski
Już 15 czerwca Sejm ponownie spróbuje wybrać nowego rzecznika Praw Obywatelskich. Z medialnych doniesień wynika, że poparcie dla prof. Marcina Wiącka nie jest oczywiste, nawet w szeregach Koalicji Obywatelskiej. Małgorzata Kidawa-Błońska zapewnia natomiast, że całe KO zagłosuje za jego kandydaturą. Dziś kandydatów PiS i opozycji oceni sejmowa komisja sprawiedliwości.

Sejmowa komisja sprawiedliwości zaopiniuje dziś kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich. Na stole są obecnie dwa nazwiska, a mianowicie - forsowana przez PiS - senator Lidia Staroń oraz prof. Marcin Wiącek – kandydat opozycji, którego poparło również Porozumienie.

W komisji sprawiedliwości dominuje PiS, który ma 15 z 28 członków. Koalicja Obywatelska ma 7 posłów, Lewica - 3, a Koalicja Polska-PSL, Konfederacja i Polska 2050 po jednym pośle. Nic w tej sprawie nie będzie miało do powiedzenia natomiast Porozumienie, które nie ma w komisji swojego przedstawiciela.

Na 15 czerwca wyznaczono dodatkowe posiedzenie Sejmu, podczas którego odbędzie się głosowanie na nowego RPO.

Będzie kolejny impas ws. RPO?

Choć poparcie Jarosława Gowina dla wspólnego kandydata opozycji daje pewną nadzieję, że w końcu uda się wyłonić nowego rzecznika, to okazuje się, że w sprawie prof. Wiącka wątpliwości mają sami przedstawiciele KO.

Jak donosi Onet, po spotkaniu kandydata na RPO z parlamentarzystami, pojawiły się „kontrowersje”.

Z informacji portalu wynika, że odpowiedzi prof. Wiącka nie spodobały się m.in. wicemarszałkowi Senatu Bogdanowi Borusewiczowi. Parlamentarzyście miały nie przypaść do gustu poglądy kandydata na RPO ws. zakupu Polska Press przez Orlen, legalności składu obecnego Trybunału Konstytucyjnego, czy wsparcia dla przedsiębiorców „w obliczu ciągłych i nagłych zmian prawa w dziedzinie gospodarki”.

Inni przedstawicie KO, z którymi rozmawiał portal także mieli wątpliwości co do kandydatury prof. Wiącka.

Małgorzata Kidawa Błońska przyznała w środę na antenie Radia Zet, że „nie ma osoby, co do której wszyscy w 100 proc. są przekonani”. Zapewniła jednak, ze prof. Wiącek może liczyć na poparcie Koalicji Obywatelskiej. - Jest naszym kandydatem i nie widzę żadnego zagrożenia z powodu naszego klubu. Wszyscy będziemy popierali tę kandydaturę – zapewniała wicemarszałek Sejmu, dodając, że „czasami nasze postrzeganie spraw może się różnić z jego”.

Dlaczego Gowin odrzucił kandydaturę Staroń?

Nie mniej niepewna jest kandydatura Lidii Staroń. Lider Porozumienia Jarosław Gowin, choć poprał oficjalnie kandydaturę prof. Marcina Wiącka, nie szczędził ciepłych słów dla kandydatki PiS. Zapewniał przy tym, że jeśli kandydat opozycji „przepadnie w głosowaniu”, senator Lidia Staroń może liczyć na jego papracie.

Okazuje się jednak, że brak potarcia dla Staroń wynikał nie tylko z chęci utarcia nosa politykom PiS, w odwecie za niepoparcie prof. Marka Konopczyńskiego przez partię rządzącą.

Jak donosi Interia, Jarosław Gowin odrzucił kandydaturę Lidii Staroń na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich m.in. ze względu na sprawę byłego prezesa olsztyńskiej spółdzielni mieszkaniowej „Pojezierze” Zenona Procyka. Mężczyzna po kilkunastu latach niesłusznych oskarżeń wywalczył prawie 2 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania.

Lida Staroń była bezpośrednio zaangażowana w sprawę i do tej pory utrzymuje, że orzeczenie sądu to porażka wymiaru sprawiedliwości, z czym nie zgadza się Gowin.

Innymi czynnikami miły być także: zbyt duża afiliacja z PiS, brak wykształcenia prawniczego oraz trudny stan zdrowia senator.

Impas ws. RPO

Kadencja RPO Adama Bodnara upłynęła już we wrześniu zeszłego roku. Jednak, zgodnie z ustawą o Rzecznik, mimo upływu kadencji nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy.

Jednak w połowie kwietnia Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny, w związku z tym straci on moc w 15 lipca.
Do tego czasu Sejm i Senat powinien wybrać nowego Rzecznika. Jak dotąd próbowano zrobić to aż cztery razy, jednak bezskutecznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejmowa komisja zaopiniuje dziś kandydatów na RPO. KO niepewna swojego wyboru? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński