Ponad dwugodzinna dyskusja nie miała większego wpływu na przebieg wczorajszego głosowania. Budżet został przyjęty, co oznacza początek prac nad ważnymi inwestycjami w naszym mieście i regionie.

Pod nieobecność Małgorzaty Jacyny-Witt, Pawła Muchy i Haliny Szymańskiej radni Prawa i Sprawiedliwości bezskutecznie próbowali zablokować przyjęcie projektu tegorocznego budżetu województwa zachodniopomorskiego. Podważali jego społeczny charakter, wskazując na braki dotyczące między innymi podjęcia działań zmierzających ku zatrzymaniu wyludniania się naszego regionu.

- Nie ma w nim ani jednej pozycji skierowanej do pokolenia dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków, którzy wyjeżdżają swoje rodzinne strony w poszukiwaniu lepszego życia - mówił radny Zbigniew Bogucki.

Jego słowne przepychanki z radnymi Koalicji Obywatelskiej, Bezpartyjnych, PSL i SLD na nic się zdały i budżet został przyjęty.

W przyjętym projekcie na ten rok na inwestycje zostało przeznaczone 459 mln zł. Na co zostaną wydane? Jak co roku największą część pochłoną inwestycje drogowe (251 mln). Dwadzieścia milionów zostanie wydanych na budowę tras rowerowych w całym regionie.

W dłuższej perspektywie czasowej nastąpi przebudowa siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie (41 milionów), budowa nowej siedziby urzędu marszałkowskiego (18 mln), budowa Morskiego Centrum Nauki (prawie 10 mln).

Czytaj też: Jedno z najlepszych muzeów morskich w Europie powstanie w Szczecinie

- Jest to projekt budżetu proinwestycyjnego, a przez to bardzo ambitnego. Spora część wydatków pochłoną również działania prospołeczne, które mają na celu budowę aktywnego społeczeństwa - przekonywał marszałek Olgierd Geblewicz.

Trzecia sesja sejmiku województwa rozpoczęła się od minuty ciszy poświęconej pamięci tragicznie zmarłemu prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi.

ZOBACZ TEŻ:
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie. Zaczęli budować od... wyburzania [WIDEO]

Centrum Nauki Łasztownia ma być gotowe w 2020 [WIZUALIZACJE]

Zobacz też wideo: Projekt Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie