MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejmik Województwa Dolnośląskiego rozpoczął VII kadencję. Radni złożyli ślubowanie, wybrali przewodniczącego. Kiedy poznamy zarząd?

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
We wtorek (7 maja) odbyła się uroczysta sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Została na niej zainaugurowana VII kadencja tego organu, którą wyłoniono w wyborach samorządowych w 2024 roku. Nowo wybrani radni złożyli ślubowanie, wybrali także przewodniczącego. Został nim Jerzy Pokój. Jednak zarządu województwa dziś nie poznamy.

We wtorek (7 maja) o godzinie 11 w sali obrad w gmachu Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego rozpoczęła się inauguracyjna sesja nowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Będzie to VII kadencja, która została wyłoniona podczas wyborów samorządowych w 2024 roku.

VII kadencja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego rozpoczęta

- Chcę życzyć wszystkim radnym, aby w tej kadencji przyświecało im dobro Dolnego Śląska. Życzę wszystkim także, aby różnice polityczne nie utrudniały nam współpracy oraz wzajemnej życzliwości i sympatii tam, gdzie możemy znaleźć zrozumienie. Warto też podkreślić, że w ślubowaniu jest mowa o wierności Polsce – ojczyźnie naszej i niech to będzie dla państwa drogowskazem - mówi Tytus Czartoryski, przewodniczący senior Sejmiku Województwa Dolnośląskiego VII Kadencji.

36 nowych radnych w pierwszej kolejności otrzymało zaświadczenia o wyborze na radnego, a następnie złożyło ślubowanie. Uformowały się także pierwsze kluby - odpowiadają one komitetom wyborczym, z których radni dostali się do sejmiku.

Komitety wyborcze które mają radnych w sejmiku Dolnego Śląska w kadencji 2024-2029:

  • Koalicja Obywatelska – 15 radnych,
  • Prawo i Sprawiedliwość – 13 radnych,
  • Trzecia Droga – 4 radnych,
  • Bezpartyjni Samorządowcy – 3 radnych,
  • Lewica – 1 radna.

Aby stworzyć klub w sejmiku, potrzeba co najmniej trzech radnych. W związku z tym przedstawicielka lewicy, a dokładnie Partii Razem zostanie bez przynależności.

Sejmik wybrał przewodniczącego, ale zarządu i marszałka jeszcze nie ma

Przewodniczącym sejmiku został Jerzy Pokój, który w końcówce minionej kadencji objął tę funkcję po odwołaniu Andrzeja Jarosa z PiS. Kandydaturę Jerzego Pokoja zgłosił klub KO. Klub PiS zgłosił kandydaturę Eweliny Szydłowskiej-Kędziery. Za wyborem Pokoja na przewodniczącego sejmiku głosowało 25 radnych, a na kandydatkę PiS oddano 11 głosów.

Podczas wtorkowej sesji w porządku obrad nie znalazł się punkt dotyczący wyboru zarządu województwa dolnośląskiego. Podział mandatów wskazuje, że Koalicja Obywatelska będzie w stanie zbudować większość we współpracy z Trzecią Drogą i Lewicą. Przedstawiciele KO i Trzeciej Drogi w rozmowie z dziennikarzami podkreślali, że trwają rozmowy koalicyjne. Ich finałem będzie wybór zarządu województwa.

Komisje sejmikowe zostaną powołane na następnych sesjach. Tak samo zarząd województwa, w skład którego wchodzi także marszałek. Jednak potencjalna nowa większość (KO i TD) nie dogadała się jeszcze w tej sprawie. Rekomendację na marszałka, czyli najważniejszą osobę w zarządzie województwa, z ramienia Platformy Obywatelskiej otrzymał Michał Jaros.

- To bardzo podniosła chwila. Czuję się dumny z tej reprezentacji, która jest w sejmiku. Wierzę, że będzie to dobra kadencja dla Dolnego Śląska. Jest wiele rzeczy do zrobienia w zakresie bezpieczeństwa czy kontynuacji rozpoczętych projektów, takich jak budowa szpitala onkologicznego czy rozwijanie kolei - mówi Michał Jaros, poseł na sejm z KO.

- Będziemy bronić rzeczy, jakie zostały zaplanowane i rozpoczęte w zeszłej kadencji, bo zależy nam na dobru Dolnego Śląska. Dziś koalicja 13 grudnia nie jest w stanie wyłonić zarządu województwa i nie poznamy nazwiska marszałka. Gdy my pięć lat temu obejmowaliśmy stery w sejmiku to mieliśmy już z Bezpartyjnymi Samorządowcami podpisaną umowę koalicyjną i wypracowany program dla mieszkańców. Teraz mamy chaos i nie wiem nic - mówi Marcin Krzyżanowski, były wicemarszałek województwa dolnośląskiego z PiS-u.

- Mamy trzech radnych, to bardzo ważna grupa. Chcemy być w grze, co pokażemy naszymi kompetencjami. Świadczy o nich moja 10-letnia kadencja na najważniejszym stanowisku, jaki i ostania kadencja, podczas której Dolny Śląsk stał się liderem w Polsce w wielu aspektach. Zależy nam na kontynuacji tych dobrych rzeczy, które rozpoczęliśmy. Nie wyobrażam sobie zaniechania tego, tylko dla tego, że zrobili to poprzednicy - mówi Cezary Przybylski, były już marszałek z Bezpartyjnych Samorządowców.

- Porozumienia w sprawie koalicji w sejmiku nie mamy, ale co nagle, to po diable. Należy poważnie potraktować te negocjacje, żeby był pozytywny efekt. Dziś będziemy ponownie rozmawiać, ale o konkretnym terminie jeszcze nie możemy mówić. Osobiście nie mam ambicji objęcia stanowiska marszałka, jestem zadowolmy ze swojej pracy w ministerstwie infrastruktury. Nasze plany - Trzeciej Drogi, koalicyjne - to utworzeniu na Dolnym Śląsku koalicji 15 października - mówi Paweł Gancarz, radny i wiceminister infrastruktury PSL-u.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystej sesji sejmiku:

Przeczytaj także:

We wtorek (7 maja) odbyła się pierwsza, uroczysta sesja Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, inaugurująca VII kadencję

Sejmik Województwa Dolnośląskiego rozpoczął VII kadencję. Ra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska