Sejmik apeluje do rządu w sprawie uzdrowisk i samorządów

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Archiwum polskapress/zdjęcie ilustracyjne
Radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego stanęli na straży opłaty uzdrowiskowej. Apelują również o większą pomoc rządu skierowaną do poszkodowanych w wyniku zmiany przepisów podatkowych samorządów.

- Opłata uzdrowiskowa ma bardzo duże znaczenie dla budżetów samorządów poszczególnych gmin uzdrowiskowych w naszym województwie. Z tego tytułu rocznie mogą liczyć na co najmniej 50 milionów złotych - podkreśla Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

Potrzebę obrony tej opłaty zarząd województwa widzi w planach zawartych w „Białej Księdze Regulacji Systemu Promocji Turystycznej w Polsce”, która powstała w ubiegłym roku na zlecenie Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Obecnie wpływy z opłaty uzdrowiskowej trafiają na konta poszczególnych gmin. „Biała Księga” proponuje natomiast zastąpienie jej opłatą turystyczną, której podziałem zajmowałaby się centralna instytucja.

ZOBACZ TEŻ:

Innego zdania jest przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Małgorzata Jacyna-Witt.

- Przyjmujemy uchwałę w sprawie, której nie ma. Nikt nie przygotowuje projektu zmian w opłatach uzdrowiskowych. Robimy z siebie niepoważnych ludzi - uważa radna Jacyna-Witt.

Wtórował jej radny Zbigniew Bogucki, który również zwrócił uwagę na to, że nie są prowadzone obecnie żadne prace nad zmianą opłaty uzdrowiskowej.

- Podejmowanie bezprzedmiotowych uchwał jest niepoważne - grzmi radny PiS.

CZYTAJ TAKŻE:

Mimo głosów krytyki płynących od opozycji, stanowisko zostało przyjęte większością głosów rządzącej koalicji.

- Wolimy dmuchać na zimne i teraz przedstawić stanowisko, zanim proponowane zmiany zostaną wprowadzone. O tym, że prace są prowadzone świadczą między innymi wypowiedzi prasowe ministerstwa oraz pisma wysyłane przez posła Czesława Hoca z Prawa i Sprawiedliwości - uważa marszałek województwa.

Drugie ważne stanowisko przyjęte przez sejmik dotyczy sytuacji finansowej jednostek samorządu po wprowadzonych przez rząd zmianach podatkowych.

- Jesteśmy po dyskusjach budżetowych w zachodniopomorskich gminach i już widać, że będzie to raczej rok oszczędności niż dalszego rozwoju - uważa radny Artur Nycz z Koalicji Obywatelskiej.

W przyjętym stanowisku sejmik apeluje do rządu o rekompensatę utraconych dochodów w związku ze zmianami w podatku PIT, pokrycie 100 proc. kosztów podwyżek płac nauczycieli czy zwiększenie subwencji oświatowej.

- Wprowadzone przez rząd zmiany podatkowe poskutkowały tym, że w kieszeniach obywateli zostało więcej pieniędzy. Dzięki rządom PiS mamy rozwój gospodarczy i zrównoważony budżet. Poza tym dochody gmin co roku rosną - podkreśla Małgorzata Jacyna-Witt.

Stanowisko zostało przyjęte i zostanie wysłane do prezesa Rady Ministrów.

ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie