MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm. Znamy decyzję ws. reparacji wojennych. Jak zagłosowali posłowie?

OPRAC.:
Mateusz Zbroja
Mateusz Zbroja
Sejm przyjął uchwałę ws. reparacji wojennych.
Sejm przyjął uchwałę ws. reparacji wojennych. Fot. Adam Jankowski
Sejm przyjął w środę uchwałę ws. dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Sejm w uchwale wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej. Przeciw było jedynie czworo posłów - Koalicji Obywatelskiej.

W środę Sejm zajmował się projektami uchwał ws. dochodzenia przez Polskę reparacji za szkody spowodowane przez Niemcy w czasie II wojny światowej. Projektem wiodącym jest propozycja PiS. Koalicja Obywatelska i PSL także złożyły swoje projekty.

Państwo polskie nigdy nie zrzekło się roszczeń wobec państwa niemieckiego; Sejm RP wzywa rząd Niemiec do przyjęcia odpowiedzialności politycznej, historycznej, prawnej oraz finansowej za wszystkie skutki spowodowane w wyniku rozpętania II wojny światowej – głosi przyjęta w środę przez Sejm uchwała.

Za uchwałą głosowało 418 posłów, przeciw było 4 posłów, a od głosu wstrzymało się 15.

Posłami, którzy zagłosowali przeciw przyjęciu uchwały, byli:

 • Tomasz Aniśko,
 • Klaudia Jachira,
 • Małgorzata Tracz
 • Urszula Zielińska.

Od głosu wstrzymali się posłowie Lewicy:

 • Maciej Gdula,
 • Katarzyna Kotula,
 • Maciej Kopiec.
 • Anita Sowińska,

Polski 2050:

 • Hanna Gill-Piątek,
 • Michał Gramatyka,
 • Paulina Hennig-Kloska,
 • Joanna Mucha,
 • Mirosław Suchoń,
 • Paweł Zalewski
 • Tomasz Zimoch z Polski 2050

oraz posłowie Polskiej Partii Socjalistycznej:

 • Joanna Senyszyn,
 • Andrzej Rozenek
 • Robert Kwiatkowski

Poseł Paweł Zalewski zapowiedział, że koło Polska 2050 nie będzie głosowało przeciwko uchwale, ponieważ Polska ma moralny i prawny tytuł, żeby domagać się reparacji. Jednocześnie - przekazał - Polska 2050 nie poprze uchwały, ponieważ PiS chce wykorzystać tę sprawę instrumentalnie w kampanii wyborczej. "Dlatego wstrzymamy się od głosu" - podkreślił.

Dzisiaj sytuacja polityczna jest taka, że nie ma możliwości uzyskania reparacji od Niemiec - oświadczył Zalewski.

Zwrócił uwagę, że rządzący mają tego świadomość i dlatego kwestię roszczeń podnoszą teraz, w przededniu kolejnej kampanii wyborczej, a nie po przejęciu władzy w 2015 r.

"Tą sprawą chcecie przykryć gigantyczną drożyznę, ubożenie polskich rodzin, niepewność, czy polskie rodziny będą mogły ogrzać mieszkanie, złodziejstwo waszych ludzi, nepotyzm, ogólną nieudolność - to jest powód, dla którego dzisiaj wnosicie tę sprawę" - mówił w kierunku polityków PiS.

Zarzucił rządzącym, że łudzą Polaków potencjalnymi korzyściami, podczas gdy pieniądze z KPO "leżą porzucone".

Porozumienie żywi obawy

Również posłanka Porozumienia Iwona Michałek zwracała uwagę, że temat reparacji wojennych od Niemiec nie pojawiał się nigdy w uzgodnieniach programowych zawieranych w ramach Zjednoczonej Prawicy. Wskazała, że przez 7 lat rządów PiS nie zostały podjęte żadne kroki dyplomatyczne zmierzające do wyegzekwowania odszkodowań od Niemiec. Jej zdaniem intencje PiS w tej sprawie nie są do końca czytelne i można żywić obawy, że wysunięcie roszczeń jest podyktowane wyłącznie rachubą przedwyborczą.

Posłanka zadeklarowała gotowość Porozumienia do poparcia starań o reparacje, ale pod warunkiem, że rząd przedstawi realistyczny plan działań dyplomatycznych, a także zasady, na jakich będą mogły być zaspokojone roszczenia uzasadnione roszczenia bezpośrednio poszkodowanych lub ich spadkobierców.

Według Michałek w sprawie oceny niemieckich zbrodni w czasie II wojny światowej i polskich strat, cała klasa polityczna powinna mówić jednym głosem. Dlatego posłanka Porozumienia zawnioskowała o skierowanie wszystkich projektów uchwał ws. reparacji do komisji, aby wypracować jeden tekst, który poprze cała klasa polityczna.

Kukiz'15 alepuje o jedność klasy politycznej

Także poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko apelował o jedność klasy politycznej w domaganiu się reparacji od niemieckiego społeczeństwa.

"To historyczna chwila. To polska, a nawet europejska i światowa racja stanu, żeby różni totalitarni dyktatorzy, różne państwa wiedziały, że każda zbrodnia, która będzie popełniona, każde barbarzyństwo będzie osądzone, będą reparacje wypłacone" - dodał.

Według Konfederacji temat reparacji ma "przykryć problemy wewnętrzne"

Według posła Konfederacji Krystiana Kamińskiego ta uchwała to "teatr, żeby przykryć problemy wewnętrzne – inflację, brak węgla, drożyznę, wysokie raty kredytów", a jej celem nie jest rzeczywiste uzyskanie zadośćuczynienia.

Zaznaczył, że Polsce takie zadośćuczynienie się należy. Przypomniał, że pierwsza uchwała w sprawie reparacji została podjęta w 2004 r.

"Gdybyście chcieli korzystać, mogliście korzystać z tamtej uchwały, nie chcieliście" – powiedział, zarzucając rządzącej koalicji i poprzednim rządom bezczynność.

Według Kamińskiego błędem jest powoływanie się na zadośćuczynienie przyznane przez RFN Namibii za zbrodnie popełnione w tej dawnej niemieckiej kolonii, ze względu na kwotę – 1,1 mld euro i formę - inwestycje, które Niemcy mają ulokować w Namibii.

Polska Partia Socjalistyczna mówi o "skłócaniu Polaków"

W ocenie posłanki PPS Joanny Senyszyn rządzący w sprawie reparacji mamią Polaków czczymi wyborczymi obietnicami i ośmieszają Polskę.

"Z braku pieniędzy na kiełbasę wyborczą PiS udaje, że da suwerenowi reparacje" - mówiła Senyszyn.

Zaapelowała również o zaprzestanie "gry o reparacje".

"Nie skłócajcie Polaków także w tej sprawie" - dodała.

"Myślicie po niemiecku"

- Partia niemiecka podnosi głowę w Polsce, mówicie po polsku, a myślicie po niemiecku. W 2004 roku jak przyjęliśmy uchwałę ws. reparacji, kilkadziesiąt minut później postkomuniści (Włodzimierz) Cimoszewicz i (Marek) Belka powiedzieli: nie wykonamy uchwały" - mówił z kolei Janusz Kowalski - odnosząc się do słów wypowiadanych przez przedstawicieli opozycji.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm. Znamy decyzję ws. reparacji wojennych. Jak zagłosowali posłowie? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński