MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sejm zdecydował ws. immunitetów Scheuring-Wielgus i Nitrasa

OPRAC.:
Anna Piotrowska
Anna Piotrowska
Sejm opowiedział się ws. wniosków o uchylenie immunitetów Joanny Scheuring-Wielgus z Lewicy i Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej.
Sejm opowiedział się ws. wniosków o uchylenie immunitetów Joanny Scheuring-Wielgus z Lewicy i Sławomira Nitrasa z Koalicji Obywatelskiej. Fot. Sebastian Wołosz / Polska Press; Adam Jankowski / Polska Press
W czwartkowym głosowaniu posłowie wyrazili zgodę na uchylenie immunitetów Joannie Scheuring-Wielgus z Lewicy i Sławomirowi Nitrasowi z Koalicji Obywatelskiej.

Za uchyleniem immunitetu Joannie Scheuring-Wielgus opowiedziało się 232 posłów, przeciwko było 214. Dwóch parlamentarzystów wstrzymało się od głosu.

Podobna decyzja zapadła w przypadku Sławomira Nitrasa. Zgodę na uchylenie mu immunitetu wyraziło 231 posłów, przeciwko było 217 posłów. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie posłanki Lewicy do odpowiedzialności karnej złożył 6 grudnia 2018 roku Komendant Główny Policji. Wcześniej pozytywnie zaopiniowała go sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych.

Dotyczył zdarzenia z 2018 roku, kiedy posłanka wywiesiła na bramie bazyliki świętych Janów w Toruniu dziecięce buciki. Jak tłumaczyła, był to protest przeciwko przypadkom pedofilii w Kościele katolickim. Scheuring-Wielgus zarzuca się naruszenie art. 63 a kodeksu wykroczeń. Chodzi o zakaz wieszania w miejscach publicznych ogłoszeń i plakatów bez zgody osób zarządzających tymi obiektami.

Jeszcze przed głosowaniem posłanka podkreślała, że nie boi się konsekwencji, bo nie zrobiła nic złego. Co więcej, twierdziła, że byłaby gotowa zrobić to po raz drugi.

Sprawa Nitrasa. Awantura o koszulkę

Możliwości pociągnięcia parlamentarzysty Koalicji Obywatelskiej Sławomira Nitrasa do odpowiedzialności karnej domagał się oskarżyciel prywatny Marek Palarczyk. Jest to były działacz Kukiz'15, którego pod koniec 2017 roku Nitras oskarżył o "paradowanie" po Sejmie w koszulce z napisem "Rasista, ksenofob, patriota. Polska bez islamu!".

Po nagłośnieniu sprawy przez posła KO, Palarczyk został usunięty z ruchu Kukiz'15. Sprawa miała jednak swój dalszy ciąg, gdyż aktywista zarzucił Nitrasowi kłamstwo i zapowiedział pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej. – Na mojej koszulce nie ma ani jednego takiego zdania – zapewniał Palarczyk w rozmowie z tygodnikiem "7 dni".

Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych negatywnie zaopiniowała wniosek Palarczyka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sejm zdecydował ws. immunitetów Scheuring-Wielgus i Nitrasa - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński