Sejm: Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym znowelizowana, poprawki opozycji odrzucone [VIDEO]

Maciej Deja AIP
Stosunkiem głosów 235 do 181, przy 4 głosach wstrzymujących się, posłowie opowiedzieli się we wtorek późno wieczorem za ustawą o TK. Wcześniej członkowie komisji ustawodawczej od rana pracowali nad dokumentem.

Jak powiedział w czasie debaty Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości z PiS, projekt przeniesienia Trybunału Konstytucyjnego do innego miasta niż Warszawa był „testem” dla polityków opozycji. – Póki co, nikt Trybunału nie przeniósł i nikt przenosić nie zamierza. Trybunał zostanie w Warszawie. Przy okazji dowiedzieliśmy się, jakie macie zdanie na temat Polaków w innych miastach w Polsce – podkreślił Piotrowicz.

Źródło: Sejm/x-news

Przed głosowaniem ustawy na sejmowej mównicy doszło do licznych wystąpień i protestów. Posłowie PO wytykali nieprawidłowości w pracy komisji, przed którymi bronił się poseł-sprawozdawca, Marek Ast. – Ta ustawa nie ma nic wspólnego z reformą Trybunału Konstytucyjnego – zarzucał Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Teraz nowelą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym zajmie się Senat. W środę o godzinie 8.00 projekt ma rozpatrzyć senacka komisja ds. sprawiedliwości, a trzy godziny później ma się odbyć posiedzenie w sali plenarnej. Prawdopodobnie Senat nie wniesie żadnych poprawek.

Wcześniej dochodziło do gorącej wymiany zdań. - Praca nad ustawą jest skandaliczna – mówił podczas wczorajszej debaty Sławomir Neumann (PO). Podkreślał, że bezczelnością jest nazwanie tej ustawy naprawczą. – Trybunał Konstytucyjny to miejsce, gdzie karze się rządzących za butę – mówił wyrastający na największą gwiazdę medialną po Ryszardzie Petru poseł Borys Budka (PO). W Sejmie od rana trwały prace nad nowelą ustawy o TK.

Tomasz Rzymkowski z klubu Kukiz’15 zaapelował o jak najszybsze prace nad zmianą Konstytucji RP. Dodał, że ustawa w formie zaprojektowanej przez PiS jest nie do przyjęcia i jego klub będzie głosował przeciw. –Dalsze procedowanie w tej formie prowadzi do eskalacji konfliktów społecznych – mówił.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński poinformował, że wniosek Kukiz’15 o zmianę konstytucji wpłynął i zostanie rozpatrzony w odpowiednim, zgodnym z prawem terminie. Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej zarzuciła Prawu i Sprawiedliwości, że dokonuje zmian w prawie w nocy. – Jesteśmy tu po to jako posłowie, żeby tu ciężko pracować – ripostował Marek Ast z PiS, szef sejmowej Komisji Ustawodawczej.

– Podczas prac Komisji Ustawodawczej okazało się, że mamy do czynienia ze ścianą, z głuchym, który nie reaguje na żadne propozycje merytoryczne – mówił z kolei Eugeniusz Kłopotek (PSL).

Apelował do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, żeby zatrzymał to szaleństwo. Kłopotek powiedział, że klub PSL nie poprze żadnych poprawek i nie będzie głosował za tą nowelą.

– Gdzie jest prezydent RP, strażnik ładu demokratycznego w Polsce? – wtórował mu Krzysztof Paszyk z PSL. Złożył wniosek formalny o możliwość zadania pytań wszystkim posłom, którzy się zgłosili. Marszałek Sejmu mówił, że wszystkie wnioski poza jednym nie są wnioskami formalnymi.

– Zgłaszam wniosek o niezwłoczne przejście do porządku obrad – powiedział Marek Suski (PiS). Uzasadnił to tym, że nie są to wnioski formalne, ale głosy w dyskusji. Mówił, że zgodnie z umową z każdego klubu miał być zgłoszony jeden wniosek formalny, ale opozycja nie dotrzymuje umów. Przypomniał, jak marszałek Komorowski dawał pół minuty każdemu klubowi na głos w debacie i wtedy to była debata.

Rafał Trzaskowski (PO) mówił: – Cieszę się, że pracujecie tak szybko, bo każda nowa wersja waszego projektu jest gorsza niż poprzednia. Jak możecie spojrzeć wyborcom w oczy, mieliście poprawiać prawo, a je pogarszacie.

Skrytykował PiS, że zmierza do złamania trójpodziału władzy i złamania niezawisłości sędziowskiej. Arkadiusz Mularczyk z PiS odpowiedział, że to nieprawda i to Sejm może zdecydować o odwołaniu sędziego TK. Wtórowała mu Krystyna Pawłowicz (PiS), że to nieprawda, że będzie łamana niezawisłość sędziowska.

PO chce "zamrożenia haniebnej ustawy" o Trybunale Konstytucyjnym

Źródło: TVN24/x-news

Mieczysław Kasprzak z PSL pytał, dlaczego jest taki tryb procedowania. Prosił o wyjaśnienie, nad czym głosujemy. Pytał, czy TK będzie w Przemyślu. Marszałek Sejmu odpowiedział mu, że pracują na podstawie regulaminu Sejmu.

Zarzuty posłów opozycji zbijał Stanisław Piotrowicz (PiS), przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. – Ile trzeba mieć w sobie zakłamania, żeby chować się za konstytucją, żeby chować się za demokracją. Państwo mają pełne usta frazesów, troski o obywateli, a to, jak się martwicie o obywateli, pokazaliście przez osiem lat. Wyrzucaliście do kosza setki tysięcy podpisów – mówił Piotrowicz. Zarzucił opozycji, że dąży do destabilizacji państwa i w dalszym ciągu nie możecie pogodzić się z werdyktem wyborców z 25 października.

– Powiadacie, że jesteście obrońcami konstytucji i dlatego będziecie bronić TK. Zupełnie to rozumiem, wszak to jest wasz zaprzyjaźniony TK – stwierdził Piotrowicz. I powołał się na słowa senatora PO Jana Rulewskiego, który mówił, że mamy „zaprzyjaźniony” TK.

Piotrowicz odrzucił również zarzut o rzekomym zawarciu w noweli ustawy o TK możliwości złamania niezawisłości sędziego. Mówił, że we wczorajszym głosowaniu wzięli udział nieuprawnieni posłowie PO, dlatego zarządził reasumpcję głosowania.

– Uważamy, że Polacy są wszędzie równi i wszystkie miasta zasługują na rozwój. To był test, co myślicie o Polakach i o innych miastach. Trybunał zostaje w Warszawie –powiedział Piotrowicz.

Poseł PiS stwierdził też, że recenzentem pracy posła Roberta Kropiwnickiego jest sędzia Andrzej Rzepliński.

Poseł sprawozdawca Marek Ast (PiS) dodał, że ustawa zwiększa niezawisłość sędziów TK.

Wideo

Materiał oryginalny: Sejm: Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym znowelizowana, poprawki opozycji odrzucone [VIDEO] - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 27

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 23.12.2015 o 15:44, takie zadanie napisał:

PIS został zobowiązany przez wyborców do wprowadzenia elementarnej sprawiedliwości w kraju, więc usiłuje to zadanie wykonać.

Nie daj sobie wmawiać że takie działanie to przywracanie jakiegoś porządku. Nikt świadomy nie kwestionuje że PIS wygrało wybory i ma mandat do rządzenia. Tylko że chyba wynik wynik wyborów przerósł PIS, spodziewali się że na max to będą z PSL rządzić i wszystkie niespełnione obietnice będzie można na nich zwalać a tu zonk bo trzeba teraz spełniać te brednie które się obiecało a nie ma jak. Dlatego trzeba znaleźć kogoś na kogo można zwalić co nie wychodzi. Prosty przykład, PIS pisze świetną ustawę 500+, TK jej przez widzimisię zarzuca niekonstytucyjność, przecież sami ludzie by roznieśli ten trybunał i nie trzeba by tej szopki robić po nocach. Za chwilę by powstały inicjatywy z ustawami obywatelskimi o zmianie w trybunale.

d
do bani
TK  jest tak potrzebny, jak dziura w moście!! Konstytucja winna byc tak napisana, tak sformuowana, aby jej interpretacja nie budziła wątpliwości! Dlaczego społeczeństwo
 ma ponosić koszta istnienia tego TK, gdzie wynagrodzenia idą w dziesiątki tys. zł ? Siedzi sobie potem kilkunastu nie przemęczajacych się osobników i przez rok "interpretują"
 czy białe to rzeczywiście białe, a nie czarne! ROZGONIĆ TO TOWARZYSTWO WZAJEMNEJ ADORACJI NATYCHMIAST!!Konstytucja, której sformuowania budzą wątpliwości interpretacyjne,
 jest do bani!!Należy napisać program komputerowy, który, w sposób jednoznaczny, sprawdzi każdą ustawę, pod kątem jej zgodności z konstytucją!! A panów z TK zatrudnić w sądach!

 

o
obywatel

Raz sierpem raz młotem.. BARDZO DOBRZE. Może wreszcie koniec tego cyrku

G
Gość
W dniu 23.12.2015 o 15:44, takie zadanie napisał:

PIS został zobowiązany przez wyborców do wprowadzenia elementarnej sprawiedliwości w kraju, więc usiłuje to zadanie wykonać.

Wielka szkoda że robi to w taki chamski sposób, sprzecznie z prawem i obowiązującymi standartami (także międzynarodowymi). Wykluczenie ze struktur międzynarodowych to najwyraźniej cel jaki realizują postpezetperowskie pisiorki ku zadowoleniu Putina i Łukaszenki. Wykluczony na własne życzenie wolaków kraj ma realną szansę powiększyć obszarowo obwód kaliningradzki.
p
ponad

Uchwala w sprawie Trybunalu Konstytucyjnego zostala uchwalona konstytucyjnie i naprawiona bo tak chciala wiekszosc konstytucyjna w Sejmie !

t
takie zadanie

PIS został zobowiązany przez wyborców do wprowadzenia elementarnej sprawiedliwości w kraju, więc usiłuje to zadanie wykonać.

G
Gość
6. Mit: Orzeczenia Trybunału nie są ostateczne
 
Zgodnie z Konstytucją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne. Podlegają one niezwłocznemu ogłoszeniu. Żaden akt prawny nie upoważnia władzy wykonawczej do odmowy lub wstrzymania publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego
 
7. Mit: Trybunał Konstytucyjny to "postkomunistyczny przeżytek" 
 
Utworzenie Trybunału Konstytucyjnego w PRL w 1982 r. nie było związane z realizacją ideologii komunistycznej. Stanowiło koncesję władzy, znajdującej się w problemach, na rzecz poszanowania praw i wolności jednostki. Do podobnych reform możemy zaliczyć utworzenie Naczelnego Sądu Administracyjnego w 1980 r. oraz powołanie urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich w 1987 r.
 
Również orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego pokazuje, że stanowił on element rozliczania się z przeszłością. Uznawał za zgodne z Konstytucją odebranie przywilejów emerytalnych osobom zatrudnionym w organach bezpieczeństwa PRL. Orzekł także o nielegalności dekretu o stanie wojennym.
 
8. Mit: Trybunał Konstytucyjny walczy z wartościami konserwatywnymi
 
Trudno uznać za zasadny zarzut, aby Trybunał Konstytucyjny kierował się wyłącznie poglądami liberalnymi. W przeszłości uznał on za niezgodną z Konstytucją możliwość przerwania ciąży ze względu na trudną sytuację osobistą. Podobne rozstrzygnięcie wydał w sprawie ograniczenia możliwości powoływania się przez lekarzy na klauzulę sumienia. Co więcej, uznawał za zgodne z Konstytucją wliczanie do średniej ocen oceny z obowiązkowych zajęć religii, a także karanie za obrazę uczuć religijnych.
G
Gość
3. Mit: Władza Trybunału nie pochodzi od społeczeństwa
 
Źródłem uprawnień Trybunału Konstytucyjnego jest Konstytucja zaakceptowana w ogólnonarodowym referendum, które odbyło się w dniu 25 maja 1997 r. Co więcej, każdy z sędziów Trybunału wybierany jest przez Sejm złożony z przedstawicieli narodu. Zarówno więc uprawnienia jak i skład Trybunału czerpią swą moc z woli społeczeństwa.
 
4. Mit: Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie mają wpływu na los konkretnych ludzi
 
W ostatnich latach orzecznictwo Trybunału wielokrotnie przyczyniało się do ochrony praw i wolności. Trybunał hamował zapędy władzy do podsłuchiwania obywateli czy ograniczania ich prawa do obrony. Dzięki Trybunałowi nie doszło do nadmiernego utrudnienia realizacji prawa do zgromadzeń. Trybunał miał także wpływ na zasobność portfela Polaków. Orzekał m.in. o korzystniejszym dla obywateli mechanizmie waloryzowania rent i emerytur, a także zlikwidował odpłatność za drugi kierunek studiów. To w efekcie wyroku TK dojdzie do zwiększenia kwoty wolnej od podatku dochodowego od osób fizycznych.
5. Mit: Trybunał Konstytucyjny jest upartyjniony
 
Kadencja sędziów Trybunału Konstytucyjnego jest ponad dwa razy dłuższa od kadencji Sejmu. Oznacza to, że na obecny skład Trybunału miały wpływ przede wszystkim Sejmy poprzednich kadencji. Warto jednak zauważyć, że część z obecnych sędziów Trybunału zostało wybranych z poparciem ówczesnej opozycji. Obecny Sejm do końca swojej kadencji zadecyduje o wyborze kolejnych 4 sędziów. Wraz z legalnie wybranymi 2 sędziami będzie miał więc wpływ na obsadę 6 stanowisk w Trybunale Konstytucyjnym. W wypadku zaś, gdy obecnie rządzący utrzymają władzę po następnych wyborach parlamentarnych będą mieli prawo do obsady dalszych 6 sędziów Trybunału
 

 

G
Gość
Helsińska Fundacja Praw Człowieka jest jedną z najdłużej działających w Polsce organizacji zajmujących się ochroną praw człowieka. HFPC od 25 lat monitoruje działania kolejnych rządów, nie dziwi więc, że zabrała głos także w sprawie kryzysu związanego z Trybunałem.
1. Mit: Spór o Trybunał Konstytucyjny to zwyczajny spór polityczny
 
Prowadzony obecnie spór nie dotyczy polityki, ale tego, czy i w jakim zakresieparlament, rząd i Prezydent mogą wpływać na działalność sądów i trybunałów. Władze te mogą robić tylko to, na co zezwala im Konstytucja i ustawy. Do przestrzegania prawa zobowiązani są wszyscy - zarówno obywatele jak i politycy.
 
2. Mit: Trybunał Konstytucyjny jest niepotrzebny
 
Sądy konstytucyjne istnieją w większości krajów demokratycznych. Przykładami mogą być amerykański Sąd Najwyższy, który kontroluje zgodność ustaw z konstytucją od początku XIX w., utworzony w okresie międzywojennym Sąd Konstytucyjny Austrii oraz powołany tuż po II wojnie światowej niemiecki Federalny Sąd Konstytucyjny. Takich sądów nie było natomiast w większości państw komunistycznych.
 
Podstawową funkcją Trybunału Konstytucyjnego jest badanie zgodności uchwalonych ustaw z Konstytucją RP. Wykonując to zadanie Trybunał Konstytucyjny dba nie tylko o to, aby stanowione prawo było przestrzegane, ale także chroni wszystkich przed tym, aby wybrane demokratycznie władze nie ograniczały w sposób nadmierny naszych praw i wolności. Czarne karty historii pokazują, że tam gdzie nie było sądu konstytucyjnego lub jego rola była zmarginalizowana, władza dużo łatwiej rozwijała autorytarne mechanizmy.
G
Gość

Najzabawniejsze w tej hucpie jest wycie potomków chazarów z CCCP ,jeszcze nie łomami odrywanych od świńskiego nie kosherowanego koryta..

o
obywatel

A ja mam w d.... trybunał i tych tłustych kotów co do końca życia już się ustawili za nasze publiczne pieniądze Dla mnie jest ważne czy prawo działa na rzecz społeczeństwa czy czy przeciw nam. Konstytucja którą komuchy sobie napisali a poparło ją zaledwie 6 milionów tamtego społeczeństwa a więc mniejszość nie służy obywatelom . Konstytucja dotyczy nas wszystkich więc powinna być ważna jak ma poparcie powyżej 50% uprawnionych do głosowania. Dzisiaj niezawisłość sądów polega na tym że chory człowiek idzie do więzienia za kradzież batonika za 0,99zł a ci co kradną miliony chodzą wolni i śmieją się ze społeczeństwa

l
lewy2

A ty płacisz alimenty?

T
TNT
 
Zaczęły się "noce długich noży" a nie/cały szef ma obłęd wyPISany na twarzy. To co wczoraj zrobili w sejmie to manipulacja, pycha, fałsz, obłuda, łganie w żywe oczy, naigrywanie się z reszty (na PIS głosowało ok. 4 z prawie 30 mln uprawnionych) obywateli

 

T
TNT

Zaczęły się "noce długich noży" a nie/cały szef ma obłęd wyPISany na twarzy. To co wczoraj zrobili w sejmie to manipulacja, pycha, fałsz, obłuda, łganie w żywe oczy, naigrywanie się z reszty (na PIS głosowało ok. 4 z prawie 30 mln uprawnionych) obywateli

g
gość

Rzym przemówił, sprawa zakończona.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3