Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Sejm – ustawa o SN. Głosowanie i prace w komisjach

Maciej Deja AIP
AIP
Po zakończonymi przepychankami wtorkowymi obradami Sejmu, na środę zaplanowano dalsze prace nad ustawą o Sądzie Najwyższym, która po głosowaniu ma zostać skierowana do sejmowych komisji. O 9:15 rozpoczął się konwent seniorów, a posiedzenie ma zostać wznowione pół godziny później

20 minut po północy, po przepychankach, które wywołało skandaliczne przemówienie prezesa PiS, wicemarszałek Joachim Brudziński ogłosił przerwę w obradach do godz. 9.00 w środę. Wcześniej w imieniu PiS szef sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz zapowiedział, że grupa posłów PiS zgłasza do ustawy poprawki uwzględniające uwagi prezydenta Andrzeja Dudy. To efekt porozumienia, jakie zapadło na spotkaniu głowy państwa z marszałkami Sejmu i Senatu – mianowanie I prezesa Sądu Najwyższego oraz ustalanie regulaminu gremium leżeć będzie nie w kompetencji ministra sprawiedliwości, a prezydenta właśnie. To oznacza, że kontrowersyjny projekt, zanim wróci na salę obrad, musi zostać skierowany do prac w komisji, gdzie zgłoszone poprawki zostaną zaopiniowane. Piotrowicz poinformował rano w rozmowie emitowanej na antenie radiowej Trójki, że opozycja zgłosiła ok. 1300 poprawek do projektu.

We wtorek późnym popołudniem, mimo inicjatywy prezydenta – który zapowiedział, że nie podpisze ustawy o Sądzie Najwyższym, dopóki parlament nie uchwali jego poprawek do prawa o Krajowej Radzie Sądownictwa – Sejm na wniosek i głosami PiS, bez konsultacji, wysłuchania publicznego i ekspertyz, i mimo sprzeciwu i uwag całej opozycji, zarządził kolejne czytanie projektu po zakończeniu wcześniejszego porządku obrad. Posiedzenie zakończyło się awanturą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sejm – ustawa o SN. Głosowanie i prace w komisjach - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński