MKTG SR - pasek na kartach artykułów

SEC: Bez pomocy nie ogrzejemy miasta. W Szczecinie będziemy marznąć?

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
SEC korzysta z własnych źródeł ciepła, jednak ich moc nie jest wystarczająca, aby zrekompensować w okresie grzewczym brak dostaw ciepła jednocześnie z obu dużych elektrociepłowni
SEC korzysta z własnych źródeł ciepła, jednak ich moc nie jest wystarczająca, aby zrekompensować w okresie grzewczym brak dostaw ciepła jednocześnie z obu dużych elektrociepłowni AS
Szczecińska Energetyka Cieplna przyznaje, że moce jej ciepłowni nie wystarczą do ogrzania miasta. PGE Energia Ciepła nadal remontuje swoje dwie elektrociepłownie. Pełną parą mają działać w listopadzie. A tymczasem prezes SEC składa rezygnację...

Producent ciepła, państwowa spółka PGE Energia Cieplna, prowadzi remonty w dwóch elektrociepłowniach Szczecin i Pomorzany. Dystrybutor ciepła, Szczecińska Energetyka Cieplna (jej udziałowcami jest Szczecin oraz potentat w branży niemiecki E.ON) ma swoje ciepłownie, ale to za mało, żeby uzupełnić braki. Obie strony przerzucają się argumentami, a szczecinianie narzekają, że w kranach płynie zimna woda. Z obawą myślą o nadchodzącym sezonie grzewczym. Jeżeli jest problem z ciepłą wodą, to jak sobie poradzą obie spółki z ciepłymi kaloryferami?

- Za zaspokojenie zbiorowych potrzeb mieszkańców Szczecina, w tym dostawy ciepła odpowiada Szczecińska Energetyka Cieplna i urząd miasta. System ciepłowniczy, którego operatorem jest SEC, zasilany jest z pięciu lokalizacji tj. CR Marlicza, CR Dąbska, EC Pomorzany, EC Szczecin ZTUO (Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów), z czego tylko dwie należą do PGE Energia Cieplna S.A. Zatem szczeciński dystrybutor ma obecnie do dyspozycji ciepło produkowane w trzech pozostałych źródłach. Aktualne dostępne moce w źródłach pozostających w ruchu to: CR Dąbska 106 MW, CR Marlicza 65 MW, ZTUO 25 MW suma to 196 MW. Zapotrzebowanie na CWU (ciepłą wodę użytkową - przyp. red.) z miejskiej sieci ciepłowniczej jest na maksymalnym poziomie 40-50 MW - wyjaśnia Emilia Milowańska z PGE EC.

Takie są wyliczenia producenta ciepła. Innego zdania jest dystrybutor.

- SEC korzysta z własnych źródeł ciepła, jednak ich moc nie jest wystarczająca, aby zrekompensować w okresie grzewczym brak dostaw ciepła jednocześnie z obu dużych elektrociepłowni - wyjaśnia Ewa Chmielewska z SEC. - Ciepła woda jest dystrybuowana na terenie Szczecina, jednak niektórzy mieszkańcy mogą odczuwać jej niższą temperaturę. Robimy, co można, aby zmniejszyć odczuwany przez odbiorców dyskomfort.

Według SEC bezpośrednim powodem obniżonych parametrów dostarczanego ciepła jest usterka turbiny parowej w Elektrociepłowni Szczecin. Do tego, jak mówią przedstawiciele dystrybutora, Elektrociepłownia Szczecin ma być gotowa do działania dopiero 15 listopada, a nie jak zapowiadano 1 września.

- PGE Energia Ciepła S.A. uzgodniła ze Szczecińską Energetyką Cieplną terminy planowych prac remontowych bloków w EC Pomorzany i EC Szczecin. Poinformowaliśmy o konieczności wykonania niezbędnych prac dodatkowych w trakcie remontu kapitalnego bloku biomasowego w EC Szczecin, co w konsekwencji wpływa na przesunięcie terminu zakończenia prac remontowych tego bloku na drugą połowę listopada 2022 r. - czytamy w oświadczeniu PGE EC, które dotarło do „Głosu”.

Są też i dobre wiadomości. W czwartek ma być włączony jeden z bloków energetycznych na Pomorzanach.

- Planowe uruchomienie bloku A EC Pomorzany nastąpi 29 września - potwierdza Emilia Milowańska.

Natomiast zakończenie remontu bloku B EC Pomorzany zaplanowano na połowę października. Obie elektrociepłownie pełną parą będą pracować dopiero od połowy listopada.

Prezes SEC podał sie do dymisji

W środę po południu do dymisji, po kilkunastu latach na stanowisku, podał się prezes SEC, Mariusz Majkut. Tę informację potwierdziła "Głosowi" Ewa Chmielewska, dyrektor działu marketingu i komunikacji w SEC. Jakie są powody decyzji? Czy wpływ na nią miały problemy z ogrzewaniem w Szczecinie?

- Decyzja ma charakter osobisty - mówi "Głosowi" Ewa Chmielewska.

Majkut ustąpił nie tylko ze stanowiska w Szczecińskiej Energetyce Cieplnej, ale i ze stanowiska prezesa w spółce E.ON edis energia, a także zrezygnował z funkcji członka zarządu E.ON Polska.

Elektrociepłownia Szczecin od środka

Elektrociepłownia Szczecin pokazała nam swoje tajemnice [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński