Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ścienne. Droga dziurawa jak sito. Ale generalnego remontu nie będzie

Wioletta Mordasiewicz
Wioletta Mordasiewicz
Kadr z filmu zrobionego przez mieszkańca gminy przedstawia stan drogi w Ściennem.
Kadr z filmu zrobionego przez mieszkańca gminy przedstawia stan drogi w Ściennem.
Mieszkańcy Ściennego, wsi w gminie Ińsko, narzekają na stan drogi biegnącej przez wieś.

Gmina Ińsko dopomina się o remont drogi Ścienne - Sątyrz. Mieszkańcy skarżą się na jej fatalny stan.
- Dlaczego drogi w gm. Ińsko traktowane są po macoszemu? - pytają władze tej gminy.
Między ińskim samorządem i władzami powiatu stargardzkiego krążą pisma. Każda ze stron usiłuje wyłuszczyć w nich swoje racje.
- Od lat na tej drodze nie prowadzono żadnych poważnych remontów - interweniuje Michał Kupczyński, zastępca burmistrza Ińska. - Ta droga jest usiana dziurami, wyrwami, koleinami i zastoiskami wody. Nigdy nie łatano na niej wyrw w sposób prawidłowy, a tylko doraźnie, tak że po kilku dniach pojawiały się na nowo. Jak długo jeszcze mieszkańcy wsi będą cierpieć z powodu braku dbałości zarządcy o swoje mienie?
Zarząd Dróg Powiatowych odpowiada, że ze względu na ograniczone środki finansowe powiatu i pilniejsze zadania, remont nie będzie możliwy do wykonania w najbliższym czasie.
- Do czasu przebudowy będziemy wykonywać remonty cząstkowe nawierzchni jezdni oraz konserwacyjne celem zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego - informuje Wiesław Bączkowski z Zarządu Dróg Powiatowych w Stargardzie. - Należy zauważyć, że główną przyczyną powodującą lawinową degradację drogi jest brak właściwego odwodnienia przyległych do drogi nieruchomości, co jest szczególnie widoczne bezpośrednio po opadach atmosferycznych. Brak właściwie funkcjonującego systemu melioracji szczegółowej gruntów i posesji przyległych do drogi powoduje, iż praktycznie wszystkie wody opadowe wraz z znaczną ilością zanieczyszczeń z tych terenów są odprowadzane bezpośrednio na jezdnię drogi powiatowej, co w konsekwencji doprowadza do jej uszkodzenia i systematycznego zanieczyszczenia.
Zdaniem zarządcy drogi, w pierwszej kolejności należałoby uregulować we wsi gospodarkę wodami opadowymi i roztopowymi.
- Te działania są w gestii właścicieli poszczególnych nieruchomości - dodaje Wiesław Bączkowski. - Mając na względzie konieczność skoordynowania tych czynności tak, aby były skuteczne, nieodzownym jest czynny udział gminy.

Zobacz też początek remontu ul. Ceglanej w Stargardzie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński