MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ściana Pamięci stanęła w Dąbiu. Zostanie odsłonięta po świętach

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Ważne było by pamięć o ludziach, którzy budowali dawne Dąbie (od 1939 roku dzielnicę Szczecina) nie zaginęła a fragmenty nagrobków, które same w sobie są małymi dziełami sztuki, "wróciły do domu" - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.
Ważne było by pamięć o ludziach, którzy budowali dawne Dąbie (od 1939 roku dzielnicę Szczecina) nie zaginęła a fragmenty nagrobków, które same w sobie są małymi dziełami sztuki, "wróciły do domu" - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk. Marek Łuczak
Pomnik upamiętnia zmarłych żydowskich mieszkańców Dąbia. 27 grudnia odbędzie się uroczystość odsłonięcia monumentu.

- Zamontowaliśmy na fundamencie 5-tonowy pomnik Ścianę Pamięci na pl. Dawida Altera Kurzmanna, przy ul. Tczewskiej w Szczecinie. Do jego postawienia, firma Calbud, która prowadzi prace, użyła 30 tonowego dźwigu - mówi nadkomisarz dr Marek Łuczak, policjant i historyk.

Lapidarium stoi na placu Dawida Altera Kurzmanna, czyli u zbiegu ulic Goleniowskiej i Tczewskiej. Dawid Alter Kurzmann urodził się w Rzeszowie w 1865 roku. Całe dorosłe życie spędził w Krakowie. Był kupcem, działaczem politycznym i społecznym oraz filantropem. W czasie II wojny światowej w krakowskim getcie opiekował siężydowskimi sierotami. I z nimi poszedł na śmierć.

Pomnik składa się z fragmentów nagrobków ze zlikwidowanego cmentarza.

- Nagrobki zakopano w lesie, gdzie je odnalazłem z Bartoszem Witkowskim, i które wydobyliśmy w 2019 roku z pomocą wolontariuszy - wyjaśnia Marek Łuczak. - Pomnik-lapidarium opracował zespół architektów z biura architektonicznego Dedeco w składzie: Piotr Hofman, Krzysztof Ostoja - Hełczyński oraz Grzegorz Gogolin. Realizacja pomnika-lapidarium, prowadzona jest przy wsparciu Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków.

Dodajmy, że 28 lipca 2020 roku Rada Miasta Szczecin, na wniosek Pomorskie Towarzystwo Historyczne, podjęła uchwałę w sprawie utworzenia pomnika upamiętniającego zmarłych żydowskich mieszkańców Dąbia. 27 grudnia o godz. 10 odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika w obecności przedstawicieli gminy żydowskiej.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński