Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid nie skąpi wysokich grzywien dla opornych

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Już ponad sto osób dostało grzywny za lekceważenie walki z koronawirusem. Mają do zapłaty ponad 600 tys. zł kar.

W sobotę mija miesiąc od wprowadzenia zaostrzonych przepisów dotyczących pandemii koronawirusa. Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne mogą karać opornych grzywnami do 30 tys. zł np. za złamanie kwarantanny. I jak sprawdziliśmy, korzystają z tego uprawnienia szerokim strumieniem.

Od 1 do 27 kwietnia na terenie województwa zachodniopomorskiego wystawiono 111 decyzji administracyjnych nakładających administracyjne kary pieniężne na kwotę 615 tys zł.

- Kary wystawiane są m.in. za: naruszanie obowiązków nałożonych na osoby w kwarantannie w związku z przekraczaniem granicy i te z decyzją o kwarantannie powiatowych inspektorów sanitarnych, za przemieszczanie się bez określonego celu, za naruszanie przepisów w związku z ograniczeniem prowadzenia działalności, zakaz zgromadzeń, zebrań, spotkań - wylicza Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Szczecinie.

Grzywny mają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że ukarany powinien zapłacić w ciągu siedmiu dni. Służby sanitarne nie ujawniają, czy ktoś już zapłacił. Prawdopodobnie wszyscy ukarania złożyli odwołania.

- Każdej ze stron decyzja musi być skutecznie doręczona. Od decyzji powiatowego inspektora przysługuje odwołanie do Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Przy rozpoznawaniu spraw należy stosować procedury wynikające z przepisów kodeksu postępowania administracyjnego. Z uwagi na to, że sprawy są w toku administracyjnego załatwiania, przedwczesne jest wypowiadanie się odnośnie zrealizowanych kar administracyjnych - dodaje Małgorzata Kapłan.

Powiatowi inspektorzy nakładają grzywny na wniosek policji lub po własnych ustaleniach. Zachodniopomorska policja notuje codziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu przypadków naruszenia różnych przepisów związanych z walką z pandemią.

[polecane]19914569;1;raport codziennie aktualizowany:[/polecane]

Koronawirus. Liczba zakażeń w Polsce:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia

warto wiedzieć

warto wiedzieć

Poczytaj, pooglądaj, dowiedz się więcej

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński