Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądy mogą wierzyć alkomatom

Miłosz Habura
Zachodniopomorska policja posiada 42 alkomaty typu Lion SD 400. Wszystkie egzemplarze przeszły badania w Instytucie Medycyny Sądowej w Krakowie. Ich wskazania mogą być dowodami w sądzie.
Zachodniopomorska policja posiada 42 alkomaty typu Lion SD 400. Wszystkie egzemplarze przeszły badania w Instytucie Medycyny Sądowej w Krakowie. Ich wskazania mogą być dowodami w sądzie. Marek Holiat
Kierowcy zatrzymani przez zachodniopomorską policję za jazdę pod wpływem alkoholu nie mogą liczyć na to, że sąd nie da wiary wskazaniu alkomatu.

Wszystkie urządzenia tego typu w naszym województwie mają dokumenty dopuszczające je do użytku - zapewnia Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie.
Sprawa wiarygodności wskazań alkomatów stała się głośna po zatrzymaniu w lipcu ub. r. Jerzego F., byłego dyrektora Podlaskiej Regionalnej Kasy Chorych. Badanie alkomatem typu Lion SD 400, których 42 sztuki są także na wyposażeniu policji w zachodniopomorskiem, wykazało u dyrektora 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponowne badanie wykazało już 1 promil. Jerzy F. nie przyznał się do jazdy po spożyciu alkoholu. Twierdził, że przed zatrzymaniem przez funkcjonariuszy użył odświeżacza do ust. Tocząca się przeciwko niemu sprawa przed białostockim sądem została odroczona bezterminowo. Powód? Alkomat, którym był badany nie miał legalizacji i jego wskazanie nie mogło być dowodem w sądzie.
- Wszystkie 223 urządzenia do kontroli stanu trzeźwości jakimi dysponujemy, w tym 177 przenośnych, mają świadectwa legalizacji - zapewnia - kom. Krzysztof Chełstowski z Zespołu Prasowego KWP w Szczecinie - Ich wskazania mogą być dowodami w procesie sądowym.
Świadectwa legalizacji wydaje Instytut Medycyny Sądowej w Krakowie, który jest jedyną uprawnioną do tego placówką w Polsce. Wszystkie alkomaty są badane co pół roku i muszą otrzymać legalizację. Jeśli są trwale rozkalibrowane a ich wskazania IMS uzna za niewiarygodne - są wycofywane z użytku.
- Nie ma potrzeby pozbywać się alkomatów typu Lion SD 400 - uważa kom. Chełstowski - Urządzenia te spełniają wszystkie normy i bardzo dobrze się sprawują.
Nawet jeśli podczas zatrzymania kierowcy okazałoby się, że dany alkomat będący na wyposażeniu radiowozu jest zepsuty, funkcjonariusze mogą delikwenta zawieźć na komisariat i zbadać urządzeniem stacjonarnym. Takich niemobilnych alkomatów jest w zachodniopomorskiem 46. Wszystkie sprawne.
W ubiegłym roku na drogach naszego województwa policjanci zatrzymali 1127 kierowców prowadzących po spożyciu alkoholu (zawartość alkoholu we krwi do 0,5 promila). Aż 5438 kierowców prowadziło auta w stanie nietrzeźwości co oznacza, że poziom alkoholu w ich krwi przekroczył 0,5 promila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński