MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sądowa batalia o Górki Czechowskie nadal trwa. Za tydzień kolejne orzeczenie

ow
Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
W kolejny wtorek, 29 czerwca, może zapaść kolejne orzeczenie sądu dotyczące Górek Czechowskich. To teren o powierzchni ok. 105 ha po byłym poligonie w Lublinie - informuje Onet.pl

Chodzi o budowę osiedla mieszkalnego na ok. 30 ha Górek Czechowskich, na którą radni miasta wyrazili zgodę. Pozostała część terenu miała pozostać parkiem. Przemysław Czarnek, ówczesny wojewoda lubelski zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie. Sąd uznał, że nie nożna zabudować części terenu po poligonie, bo ma zbyt dużą wartość przyrodniczą. Sądowa batalia trwa od 2019 roku.

Tym razem posiedzenie będzie niejawne, weźmie w nim udział troje sędziów. Akta sprawy Górek Czechowskich wróciły do WSA w Lublinie po tym, jak w lutym Naczelny Sąd Administracyjny przychylił się do skargi prezydenta Lublina, uchylając wyrok unieważniający część zaskarżonej uchwały.

- NSA przekazując sprawę WSA w Lublinie do ponownego rozpoznania wskazał, że rozpoznając ponownie sprawę sąd I instancji dokona oceny zasadności podniesionego w skardze zarzutu naruszenia przy sporządzaniu studium wynikającej z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP zasady proporcjonalności i art. 1 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Te argumenty, które wskazane zostały w zaskarżonym wyroku oparte były bowiem na błędnym założeniu, że cały obszar Górek Czechowskich zawiera się w obszarze ESOCH i jako takie nie dawały podstaw do przyjęcia, że przy sporządzaniu studium doszło do naruszenia zasady proporcjonalności - podkreśla w Onecie sędzia Robert Hałabis, rzecznik prasowy WSA w Lublinie.

Źródło: Onet.pl

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sądowa batalia o Górki Czechowskie nadal trwa. Za tydzień kolejne orzeczenie - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński