Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są właścicielami

Piotr Jasina, 8 maja 2006 r.
Aż 4551 osób, czyli ponad 90 procent uprawnionych pracowników ZCh Police SA stało się współwłaścicielami firmy.

Przez 10 tygodni, według alfabetycznego wykazu, osoby uprawnione zgłaszały się w specjalnym punkcie przy biurowcu spółki, aby podpisać umowę o nieodpłatnym nabyciu akcji, umowę brokerską oraz złożyć dyspozycję zapisania akcji na indywidualny rachunek inwestycyjny.

"POLICE" porozumiały się w tej sprawie z Bankowym Domem Maklerskim PKO BP SA, który zajął się obsługą rachunków pracowniczego akcjonariatu.

W punkcie dystrybucji akcji obsłużonych zostało 4551 osób. Jeśli do tej liczby dodamy umowy podpisane ze spadkobiercami osób uprawnionych, to ok. 91 proc. osób odebrało przysługujące im akcje spółki.

Ci uprawnieni, którzy z różnych względów nie mogli odebrać akcji w wyznaczonym terminie, muszą to zrobić najpóźniej do 15 grudnia 2006 roku (po tym terminie akcje przechodzą na rzecz Skarbu Państwa), jednak od teraz umowę podpisywać będą w siedzibie POLIC, natomiast rachunek inwestycyjny zakładać już w Biurze Maklerskim w Szczecinie.

Uprawnienia do nabycia akcji mają osoby, które na 30 grudnia 1995 r. (dzień komercjalizacji) były pracownikami ZCh Police lub przed tą datą przepracowały minimum 10 lat i zostały przejęte przez inny zakład pracy w trybie art. 231 Kodeksu Pracy, ewentualnie rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło wskutek przejścia na emeryturę lub rentę bądź z przyczyn niedotyczących pracowników.

Uprawnionych jest łącznie ponad 5 tysięcy, ok. 2 tys. nadal pracuje w zakładach. Kryterium naliczania akcji wyznaczał staż pracy w spółce. Osoby z najkrótszym stażem - pracujące do 1 roku - otrzymały 88 akcji. Uprawnieni z najdłuższym stażem - powyżej 24 lat - stali się właścicielami 2381 akcji. Wśród uprawnionych przeważają osoby z takim właśnie stażem.

- Po raz pierwszy, osoby przez lata pracujące na rzecz spółki stały się faktycznymi współwłaścicielami firmy - powiedział Mirosław Bachórski, prezes Zarządu ZCh"POLICE" SA. -Jestem pewien, że większość z uprawnionych będzie chciała skorzystać ze swego właścicielskiego prawa i zachowa akcje w długiej perspektywie. Stabilna sytuacja ekonomiczna i korzystne perspektywy rynkowe ZCh pozwalają mi stwierdzić, że akcje pracownicze mogą stanowić dobrą długoterminową inwestycję.

Zgodnie z ustawą o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, nabyte nieodpłatnie akcje nie mogą być przedmiotem obrotu (m.in. nie można ich sprzedać na Giełdzie Papierów Wartościowych) przez okres dwóch lat liczonym od daty wprowadzenia do obrotu akcji serii A , czyli w przypadku POLIC do 15 września 2007 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński