Są pieniądze na inwestycje

Anna Miszczyk anna.miszczyk@mediaregionalne.pl
Umowę z prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem podpisał marszałek Olgierd Geblewicz. Urząd Marszałkowski dołoży do przedsięwzięcia milion złotych z Europejskiego Funduszu Rybackiego.
Umowę z prezydentem Świnoujścia Januszem Żmurkiewiczem podpisał marszałek Olgierd Geblewicz. Urząd Marszałkowski dołoży do przedsięwzięcia milion złotych z Europejskiego Funduszu Rybackiego. Anna Miszczyk
Udostępnij:
Świnoujście dostało dofinansowanie na drugi etap melioracji dzielnicy Warszów. Kamień Pomorski - na rewitalizację centrum, a Goleniów na odbudowę i modernizację przystani żeglarskiej w Lubczynie.

Świnoujście dostało dofinansowanie na drugi etap melioracji Warszowa. Umowę na dofinansowanie inwestycji podpisał wczoraj z prezydentem Świnoujścia marszałek Olgierd Geblewicz. Urząd Marszałkowski dołoży do przedsięwzięcia milion złotych z Europejskiego Funduszu Rybackiego.

- To jedna z największych inwestycji, jeżeli chodzi o gospodarkę wodną miasta ostatnich lat. Jej koszt to ponad 3 mln zł brutto - mówi Robert Karelus, rzecznik prezydenta Świnoujścia.
Celem inwestycji jest zmeliorowanie terenów podtapialnych o powierzchni zlewni 1,88 km kw. położonych na obszarze zurbanizowanym zależnym od rybactwa w dzielnicy Warszów. W pierwszym etapie, w latach 2010-2011, zmeliorowano dzielnicę Przytór-Łunowo.

Na Warszowie inwestycja dotyczyć będzie m.in. ulic: Ludzi Morza, części Sosnowej, Norweskiej, Wrzosowej, działek znajdujących się przy torach kolejowych. Część rowów melioracyjnych zostanie odtworzona, a reszta powstanie od nowa. Do tego położone zostaną rurociągi grawitacyjne i tłoczny, powstaną zbiornik retencyjny, przepusty oraz inne tego typu obiekty, niezbędne do właściwego funkcjonowania całego systemu melioracyjnego.

- Ta inwestycja zapewni odpowiedni poziom wody gruntowej oraz odprowadzenie wód opadowych z dzielnicy Warszów, co wyeliminuje lokalne podtopienia, które były zmorą tej części miasta - mówi Robert Karelus.

Przetarg na wykonanie inwestycji został rozstrzygnięty pod koniec ubiegłego roku. Wygrała firma Met-Instal z Goleniowa. Zakończenie prac przewidziano na czerwiec 2013 r.

Także wczoraj, marszałek odwiedził Goleniów i Kamień Pomorski. W Kamieniu podpisano umowę między Bankiem Ochrony Środowiska a Kamieńskim TBS na rewitalizację zespołu kamienic z XIX w. i odtworzenie historycznej zabudowy Kamienia Pom. poprzez utworzenie kwartału handlowo-usługowego w kwartale ulic: Żwirki i Wigury, Żeromskiego, Obrońców Warszawy, Okrzei. Dziś to jedna z mniej atrakcyjnych części miasta. zarówno dla samych mieszkańców, jak i turystów. W ramach inwestycji odbudowany zostanie historyczny kompleks mieszkalno-usługowy: co najmniej cztery obiekty, w tym budynek Muzeum Ziemi Kamieńskiej, a także dwie kamienice z lokalami użytkowymi i mieszkaniami. Powstanie parking naziemny. Inwestycja poprawi wygląd centrum miasta, umożliwi utworzenie atrakcyjnych miejsc wypoczynku i rekreacji na dziedzińcu wewnątrz kwartału. Będą nowe chodniki, ścieżki, dojścia do klatek, dojazdy, nowe nasadzenia, elementy małej architektury umożliwiające zabawę, rekreację i wypoczynek.

Całkowity koszt inwestycji, realizowanej przez Kamieńskie TBS to ponad 15,2 mln zł. Pożyczka z programu Jessica wynosi ponad 6,3 mln zł. Dodatkowo BOŚ SA udzielił nieodnawialnego kredytu na kwotę ponad 2,4 mln zł.

W Goleniowie marszałek podpisał umowę na dofinansowanie odbudowy i modernizacji przystani żeglarskiej w Lubczynie. Koszt całkowity projektu to ponad 8 mln zł. Połowa tej kwoty będzie pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
iwestuje się we wszystko tylko nie w to co najwazniejsze TUNEL
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie