Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na centrum walki z rakiem

Marek Rudnicki [email protected]
Mieszkańcy województwa, chorzy na nowotwory, którzy do tej pory musieli przechodzić w Polsce terapię izotopową, za rok będą mogli leczyć się w Szczecinie.

Co roku rejestruje się w Polsce 125 tysięcy zachorowań na raka.

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów. Województwo zachodniopomorskie zajmuje jedno z najwyższych miejsc pod względem odnotowanych przypadków zapadania na nowotwory złośliwe.

Pomorski Uniwersytet Medyczny dostał od marszałka 17 mln zł na budowę drugiej części Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych. PUM dołoży ze swoich środków ok. 14 mln zł.

- Gdy zwrócił się do mnie pan rektor z projektem, od razu nie zastanawiałem się - "czy", ale jak znaleźć pieniądze na tę inwestycję - mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Może to trochę trwało, bo minął rok od rozmowy, ale tyle trwają procedury pozyskiwania pieniędzy. Na szczęście są.

To pierwszy po wojnie, całkiem nowy obiekt uniwersytetu medycznego budowany od postaw. Pierwsza część już stoi, teraz będzie dobudowywana druga. Do tej pory uczelnia jedynie modernizowała swoje oddziały. Gdy zostanie oddany do użytku, w jednym miejscu mieścić się będą wszystkie oddziały zajmujące się walką z nowotworami. Przeniesione tu zostaną Klinika Ginekologii Operacyjnej (26 łóżek), Klinika Urologii (35 łóżek), oddział Terapii Izotopowej (8 łóżek), 6 poradni genetycznych oraz utworzone - Klinika Chemioterapii (oddział dzienny z 16 stanowiskami i stacjonarny z 11 łóżkami) i Oddział Przeszczepów Szpiku (7 łóżek).

- Terapia izotopowa będzie jednym z trzech miejsc w Polsce, gdzie ją się dokonuje - mówi z dumą Jerzy Łuczak, kanclerz PUM. - Pacjenci, mieszkańcy regionu nie będą więc musieli jeździć po kraju. Ponadto działania operacyjne i inne zabiegi będziemy wykonywać nie tylko dla pacjentów krajowych, ale również zagranicznych.

- Żyjemy coraz dłużej ze wszystkimi konsekwencjami, w tym nowotworowymi, od których nie ma ucieczki - mówi Przemysław Nowacki, rektor PUM. - Dlatego tak ważnym jest powstanie naszego centrum. Nie bez znaczenia jest też bliskie sąsiedztwo Centrum Nowych Technologii, gdzie znajdzie się genetyka prof. Lubińskiego. Zlokalizowanie w jednym obiekcie wszystkich klinik onkologii akademickiej oraz poradni onkologicznych zwiększy możliwości diagnostyczne i skuteczność procesu leczenia.

PUM zapowiada, że Centrum powinno być oddane do użytku najdalej za półtora roku, a może już nawet za rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński