MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rząd moze przejąć Zachodniopomorski Pakiet Antykryzysowy

Oskar Masternak
Oskar Masternak
- Kwota 170 mln, którą udało nam się wygospodarować w ramach RPO, to są nasze ostatnie środki, jakie Pomorze Zachodnie może przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom - mówi Olgierd Geblewicz.
- Kwota 170 mln, którą udało nam się wygospodarować w ramach RPO, to są nasze ostatnie środki, jakie Pomorze Zachodnie może przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom - mówi Olgierd Geblewicz.
Przygotowywana przez Sejm ustawa może wstrzymać plany urzędu marszałkowskiego dotyczące pomocy dla przedsiębiorców. Marszałek Olgierd Geblewicz przestrzega przed tym, że pieniądze mogą później trafić do potrzebujących.

Pomorze Zachodnie chce przeznaczyć ok. 170 mln zł środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na pomoc przedsiębiorcom.

Jak wyliczył marszałek Olgierd Geblewicz, samorząd województwa mógłby uruchomić dla przedsiębiorców wsparcie w wysokości 2 tys. zł na miejsce pracy, udzielane przez 3 kolejne miesiące. Szacunki wskazują, że w całym regionie mogłoby to objąć 28 tys. stanowisk, szczególnie w branżach dotkniętych pandemią COVID-19: turystyce, gastronomii, części usług związanych z bezpośrednim kontaktem z klientem, gdzie spadki w dochodach sięgają nawet 90%.

- Kwota 170 mln, którą udało nam się wygospodarować w ramach RPO, to są nasze ostatnie środki, jakie Pomorze Zachodnie może przeznaczyć na pomoc przedsiębiorcom. Nie chcę teraz tracić czasu na spory, czy powinny one zasilić tzw. tarczę rządową. Najważniejsze, aby pieniądze trafiły jak najszybciej do ludzi. Obawiam się jednak, że jeśli rząd nie wycofa się z propozycji odroczenia płatności ZUS-owskich i nie wprowadzi zwolnienia przedsiębiorców ze składek, to nasza pomoc - zamiast do znajdujących się w dramatycznej potrzebie firm – trafi na ratowanie ZUS-u – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Przedstawiciele samorządów odnieśli się do propozycji zawartych w projekcie ustawy dotyczącej tzw. tarczy rządowej. Przyznaje on samorządom prawo do zwalniania – a nie tylko odraczania – podatku od nieruchomości.

- To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, ale zgubne dla naszych budżetów. Drastycznie spadają nam dochody bieżące, bo niższe są również wpływy z tytułu PIT i opłaty uzdrowiskowej. Przedsiębiorcy liczą obecnie straty, które są ogromne biorąc pod uwagę to, że Kołobrzeg żyje głównie z turystyki, która obecnie zamarła. Ale my, jako samorządy, też liczymy straty. Nikt teraz nie wie, ile trzeba będzie dopłacić do oświaty, pomocy społecznej czy dla spółek miejskich – mówi prezydent Kołobrzegu, Anna Mieczkowska. – W projekcie ustawy brakuje jednego punktu o pomocy samorządom. W obliczu trudnej sytuacji chcemy wspierać przedsiębiorców, ale bez pakietu rekompensat ze strony rządu nasz budżet czekają ogromne turbulencje. Jeśli sytuacja będzie się przedłużać, samorządom grozi krach.

Marszałek uspokaja równocześnie, że na razie pożyczki na działalność obrotową, które będą uruchamiane w ramach instrumentu Jeremie2, nie są zagrożone. Dostępne są już także informacje o pakiecie udogodnień dla beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego, którzy z powodu obecnego kryzysu mają trudności z realizacją swoich projektów w postaci np. opóźnień czy niemożności osiągnięcia założonych wskaźników.


ZOBACZ TEŻ:

ZOBACZ TEŻ:


  • Podejrzewasz, że masz koronawiursa?

  • Ilu jest zakażonych?

  • Zobacz koniecznie:

warto wiedzieć:


🔔🔔🔔

Pobierz bezpłatną aplikację GS24.pl i bądź na bieżąco!

Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.


Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński