Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rząd luzuje obostrzenia pandemiczne. Ale maseczki trzeba zakładać po wyjściu z domu. Tak ograniczymy koronawirusa - ostrzegają specjaliści

Agata Pustułka
Agata Pustułka
Maseczki powinny być obowiązkowe w przestrzeni publicznej - twierdzą analitycy
Maseczki powinny być obowiązkowe w przestrzeni publicznej - twierdzą analitycy Piotr Krzyzanowski
- Maseczki trzeba nosić nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych - tak radzą specjaliści z firmy ExMetrix analizującej rozwój koronawirusa w Polsce. Ich zdaniem, zdecydowanie taki nakaz powinien zostać wprowadzony w województwie śląskim, ale nie tylko. - Jedynie wtedy spadnie liczba zakażeń, która wciąż jest wysoka - mówi Ryszard Łukoś, główny analityk w ExMetrix.

Jak twierdzą analitycy, obecnie zasadne byłoby rozszerzenie wprowadzenia maseczek nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce, ponieważ już teraz widzimy nasilenie pojawiania się ognisk w innych województwach - wesela 150 osób, pogrzeby i podobne dopuszczone zgromadzenia, gdzie nie ma obowiązku noszenia maseczek.

- Obowiązujące teraz regulacje powodują, że niejednokrotnie ludzie na przykład zapominają zabrać maseczkę z samochodu, a później nie chce im się po nią wracać. Liczą na wyrozumiałość obsługi w sklepach, urzędach itp. i załatwiają sprawy bez maseczek. To wszystko sprawia, że wciąż liczba dziennych zakażeń oscyluje wokół 300, a mogłaby spaść poniżej 200 - mówi główny analityk firmy Ryszard Łukoś.

W pewnym okresie, jak przypomina Łukoś, Śląsk notował nawet 70 procent wszystkich zakażeń dla Polski na dobę. Z kolei około 45 procent zakażeń na Śląsku notowano wśród górników i ich rodzin. Kopalnie stanowiły duże ogniska.

- Wydawało się więc naturalne, że należy inaczej podejść do sytuacji na Śląsku niż w pozostałych rejonach. I w pewnym stopniu tak właśnie się stało, bo przeprowadzono przesiewowe badania właśnie wśród pracowników kopalń i ich rodzin. Nigdzie indziej takie podejście nie miało miejsca, więc możemy mówić o odrębnych działaniach na Śląsku. W efekcie liczba zakażeń bardzo wyraźnie spadła - dodaje analityk.

Konieczność przywrócenia maseczek wszędzie wynika z analiz firmy. To obok zachowywania dystansu jeden z najistotniejszych czynników wpływających na liczbę zakażeń.

- Nie chodziło nam natomiast w żadnym wypadku o przywrócenie dolegliwych restrykcji, na przykład ograniczeń poruszania się itp. - twierdzi Łukoś.

Jak można przeczytać w najnowszej analizie ExMetrix, "w zaistniałych okolicznościach, ograniczanie dziennych przyrostów przebiega znacznie wolniej niż wcześniej można było oczekiwać, a cały proces jest rozciągnięty w czasie. Notujemy w sumie dość stabilna liczbę dziennych zakażeń, jednak na stosunkowo wysokim poziomie".

Nie przeocz

Poziom restrykcji epidemiologicznych w Polsce został kolejny raz obniżony. O ile do tej pory obostrzenia były dość ściśle przestrzegane, o tyle ostatnio mamy z tym coraz większy problem. Sytuacja w poszczególnych województwach różni się jeszcze dość mocno , ale jest coraz bardziej wyrównana. W województwie śląskim liczba zakażeń w końcu dość wyraźnie spada. Niestety województwa łódzkie, mazowieckie, a czasem wielkopolskie nadal dostarczają dość sporo nowych zakażeń i dla całej Polski dobowy wzrost nadal utrzymuje się w pobliżu 300.

Obecnie najlepiej prezentują się województwa: lubuskie, lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie. Natomiast trzy województwa: śląskie, mazowieckie i łódzkie dostarczają ponad połowę wszystkich nowych zakażeń w Polsce.

Dr Ewa Janczewska, specjalistka chorób zakaźnych z Wydziału Zdrowia Publicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Bytomiu uważa, że zbyt szybko "zluzowaliśmy" sobie samo noszenie maseczek w sklepach, kościołach, słowem pomieszczeniach zamkniętych.

- Jeśli chodzi o przestrzenie otwarte skuteczniejsze jest zachowanie dystansu. Gdy jest to niemożliwe, co widzimy w miejscowościach turystycznych należy założyć maseczkę także podczas spaceru - ocenia specjalistka.

Jej zdaniem, właściwe byłoby wprowadzanie obostrzeń na bieżąco w miejscach, gdzie lokalnie dochodziłoby do zwiększenia zakażeń. Wtedy źródło zakażenia szybciej znaleźć, zidentyfikować osoby z kontaktu i opanować sytuację.

- Myślę, że stosunkowo łagodny przebieg epidemii w Polsce (mimo tak licznych zachorowań na Śląsku) spowodował, że zaczęliśmy lekceważyć nakazy epidemiologów. Na pewno miała na to wpływ bardzo duża liczba zachorowań bezobjawowych - wyjaśnia dr Janczewska. - Każdy wirus ma to do siebie, że z czasem słabnie. Teraz nie jesteśmy przewidzieć jak zachowa się koronawirus i jak będzie przebiegać II faza pandemii. Mamy nadzieję, że będzie łagodna.

ExMetrix to spółka zajmująca się prognozowaniem ekonomicznym i społecznym, która tworzy oprogramowanie wykorzystujące najnowsze modele statystyczne i numeryczne oparte o Machine Learning, Sztuczną Inteligencję i Sieci Neuronowe.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński