Rynek pracy 2021. Pracodawcy powinni bardziej zadbać o zdrowie psychiczne pracowników - nie tylko ze względu na skutki COVID [28.05.2021]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Biorący udział w badaniu pracownicy proszeni byli m.in. o wskazanie trudności z jakimi borykają się w pracy. W tym miejscu na pierwsze miejsca wysuwa się brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%), problemy z koncentracją (44,03%), odizolowanie się̨ od zespołu (27,16%), trudności w podejmowaniu decyzji (11,42%).
Biorący udział w badaniu pracownicy proszeni byli m.in. o wskazanie trudności z jakimi borykają się w pracy. W tym miejscu na pierwsze miejsca wysuwa się brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%), problemy z koncentracją (44,03%), odizolowanie się̨ od zespołu (27,16%), trudności w podejmowaniu decyzji (11,42%). Szymon Starnawski / Polska Press
Udostępnij:
Osoby biorące udział w badaniu, niezależnie od zajmowanego stanowiska wskazały na te same główne czynniki, które mogą sprzyjać powstawaniu lub wzmacnianiu zaburzeń psychicznych w środowisku pracy. Wskazywano na nadmiar stresu, presję czasu oraz nadmiar zadań.

Prawie 90% osób uważa, że firma powinna pomagać pracownikom z zaburzeniami psychicznymi i pracodawca powinien wprowadzić program dbający o zdrowie psychiczne zespołu. To jeden z wniosków płynących z badania „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”. Pokazuje ono, jak ważne jest wsparcie Pracowników w obszarze samopoczucia i zdrowia mentalnego, bo jak wynika z danych niemal połowa z nich odczuwa przewlekły stres.

Zdrowie psychiczne pracownika

Przewlekły stres był również jednym z najczęstszych objawów zaburzeń psychicznych, jakie w ostatnich 9 miesiącach dostrzegali u siebie respondenci (w stopniu częstym i bardzo częstym odczuwało go 48,66%). Poza nim w stopniu częstym lub bardzo częstym wskazują także na: zamartwianie się̨ (55,86%), brak energii i osłabienie chęci do działania (59,46%) czy bezsenność́ (50,11%).
Respondenci proszeni byli także o wskazanie trudności z jakimi borykają się w pracy. W tym miejscu na pierwsze miejsca wysuwa się brak energii do działania (51,75%), gorszy nastrój (50,31%), mniejsza motywacja (48,77%), problemy z koncentracją (44,03%), odizolowanie się̨ od zespołu (27,16%), trudności w podejmowaniu decyzji (11,42%). Tylko niespełna 16,5% respondentów nie zgłasza żadnych trudności.

GORĄCE TEMATY. Kliknij i przeczytaj!

Oswojenie tematu zdrowia psychicznego
Kampania „Zrozum. Poczuj. Działaj!” jako jeden z celów postawiła sobie oswajanie tematu zdrowia psychicznego w firmach i łamanie istniejącego tabu. Choć świadomość rośnie, niestety wciąż w wielu miejscach można spotkać się ze stereotypami i negatywnymi postawami wobec osób z zaburzeniami psychicznymi.
Temu właśnie należy przeciwdziałać, aby osoby doświadczające kryzysów psychicznych nie obawiały się do tego przyznać i nie czuły się stygmatyzowane. Jest to niezwykle istotne, bo jak pokazują wyniki aż 63% badanych zauważa, iż zdrowie psychiczne jest tematem tabu w firmie, natomiast 77% jest zdania, że Pracownicy boją się mówić o problemach natury psychicznej, obawiając się odtrącenia współpracowników lub gorszego traktowania.
Co warto podkreślić 77% respondentów nie uważa, żeby zdrowie psychiczne było wyłącznie osobistą sprawą każdego Pracownika i firma nie powinna odnosić się do tych kwestii.

Potrzeby w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego

Badanie miało na celu rozpoznanie potrzeb jakie w kontekście troski o zdrowie psychiczne ujawniają się w środowisku pracy. Te są wyraźne i jasno pokazują, że wsparcie w tym obszarze jest potrzebne i oczekiwane.
71% respondentów z grupy pracowników uważa, iż pracodawca powinien zainteresować się samopoczuciem pracowników. Tego zdania jest 96% respondentów z grupy pracodawców.
Pracowników pytano nie tylko o sam fakt oczekiwania wsparcia ze strony Pracodawcy, ale też konkretne rozwiązania. Na pierwszym miejscu wśród oczekiwanych działań, jakie w ich opinii warto byłoby wdrożyć w firmach, są konsultacje z psychologami i psychoterapeutami – wskazało na to niemal 48% badanych. Na kolejnych miejscach wskazywano: badania poziomu stresu (41,77%), tworzenie przestrzeni umożliwiających wyciszenie bądź relaks (36,52%), wprowadzenie ćwiczeń relaksacyjnych w kontekście stresu (30,76%), organizację szkoleń, webinarów, warsztatów w temacie zdrowia psychicznego (29,63%), organizację szkoleń dla liderów w zakresie zdrowia psychicznego (27,47%), dostarczanie materiałów edukacyjno-informacyjnych dotyczących zdrowia psychicznego (19,03% - co ciekawe, tę odpowiedź najczęściej wskazywali pracownicy fizyczni). Zaledwie 4% osób nie widzi potrzeby wdrażania działań o takim charakterze.

GORĄCE TEMATY. Kliknij i przeczytaj!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Materiał oryginalny: Rynek pracy 2021. Pracodawcy powinni bardziej zadbać o zdrowie psychiczne pracowników - nie tylko ze względu na skutki COVID [28.05.2021] - Strefa Biznesu

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

T
Tadek

Troche sie pozmieniało na rynku pracy od zeszłego roku. Rzeczywiscie widać, ze jest popyt znowu na pracowników, gdzie chwile temu sie ich zwalniało z dnia na dzien. U nas w imex logistics na szczescie zarząd nie działa w ten sposób. Utrzymalismy prace, bo jest robota. Branża nie śpi dzieki czemu mamy stałe i pewne źródło utrzymania dla rodzin

g
gosc
26 maja, 21:50, Inez Ramirez:

My last pay check was $9500 working 12 hours a week online. My sisters friend has been averaging 15k for months now and she works about 20 hours a week.EWdf I can't believe how easy it was once I tried it out.

This is what I do_________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Niczewo nie panimaju

I
Inez Ramirez

My last pay check was $9500 working 12 hours a week online. My sisters friend has been averaging 15k for months now and she works about 20 hours a week.EWdf I can't believe how easy it was once I tried it out.

This is what I do_________P­A­Y­B­U­Z­Z­1.C­O­M

Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie