Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rynek mieszkaniowy w Szczecinie. Co z cenami? W polskich miastach zaczęły spadać!

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Co z cenami za mieszkanie w Szczecinie? Będą spadać?
Co z cenami za mieszkanie w Szczecinie? Będą spadać? archwium
Ceny mieszkań zaczęły spadać. Z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w czerwcu spadki pojawiły się w 11 z 17 większych miast. To coraz wyraźniejszy trend dla całego kraju. A jak sytuacja z mieszkaniami wygląda w Szczecinie?

W Szczecinie w tej chwili mediana ceny mieszkania za metr kwadratowy to 9146 zł. A to oznacza, że przez rok cena ta wzrosła o 21 proc. Natomiast przez ostatni miesiąc, ta cena wzrosła o 2 procent.

Tymczasem w większości dużych miast w Polsce ceny za mieszkania spadają.

Rekordzistą jest Częstochowa, gdzie ceny w ciągu zaledwie miesiąca tąpnęły aż o 10 procent. Duży spadek odnotowano też w Sosnowcu, Gdańsku, Toruniu czy Bydgoszczy.

- Należy jednak dodać, że w porównaniu do poziomu przed rokiem, ceny są wciąż wyższe - zaznacza Jarosław Sadowski z Expandera.

Ale ten spadek cen to dobra wiadomość dla tych, którzy w najbliższym czasie chcą kupić mieszkanie.

- Z przeanalizowanych prawie 40 tysięcy ogłoszeń wynika, że zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego ceny idą w dół - zaznacza Jarosław Sadowski.

Niedawno PKO BP poinformował, że według ich danych ceny transakcyjne nowych mieszkań w II kwartale spadły w 4 z 6 największych miast.

Ceny mieszkań w czerwcu 2022 r.

Pomimo tych spadków ceny wciąż są wyższe niż przed rokiem we wszystkich badanych miastach. Liderem jest Szczecin (21 proc. rok do roku). Dużo drożej niż w czerwcu 2021 r. jest też w Poznaniu (18 proc.), Rzeszowie i Wrocławiu (16 proc.).

Główną przyczyną spadku cen jest wzrost stóp procentowych. Oddziałuje to na rynek nieruchomości na wiele sposobów. Z jednej strony powoduje, że znacznie droższe i trudniej dostępne stały się kredyty hipoteczne. To mocno ogranicza popyt ze strony osób, które chciałyby kupić mieszkanie dla siebie. Zmusza też część kredytobiorców, którzy nie mogą sobie poradzić ze spłatą rat, do sprzedaży mieszkania. Szczególnie dotyczy to tych, którzy nie mogą skorzystać z ustawowych wakacji kredytowych.

Wyższe stopy procentowe ograniczają też popyt inwestycyjny. Na lokatach bankowych czy obligacjach mnożna bowiem uzyskać obecnie podobne lub nawet wyższe zyski niż te, jakie przynosi inwestycja w mieszkanie na wynajem.

- To może się jednak zmienić, ponieważ stawki najmu znacząco rosną - zauważą Sadowski. - Jeśli dodatkowo w najbliższych miesiącach będzie kontynuowany trend spadku cen mieszkań, to opłacalność takich inwestycji zdecydowanie wzrośnie.

Kolejną dobrą informacją jest to, że w stawki WIBOR przestały rosnąć. Obecnie są nawet nieco niższe niż na początku lipca.

ZOBACZ TEŻ:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński