Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyły manewry wojskowe Anakonda 23. Ćwiczenia również w Ustce i na Bałtyku. Będzie strzelanie rakietami przeciwokrętowymi NSM. WIDEO

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Wideo
od 16 lat
Dziewiąta edycja manewrów wojskowych „Anakonda” rozpoczęła się w sobotę, 6 maja 2023 w województwach północnej, centralnej a zwłaszcza wschodniej Polski. To największe tegoroczne ćwiczenie Sił Zbrojnych RP. Bierze w nim udział około 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich. Wcześniej jednymi z przygotowań do manewrów były ćwiczenia Zalew 23, odbywające się w połowie kwietnia 2023 r. m.in. przy śluzie na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną.

Ruszyła kolejna edycja ćwiczeń Anakonda. Tysiące polskich żołnierzy zaangażowanych w akcję

Jak informuje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, aktywna część ćwiczenia Anakonda-23 rozpoczęła się 6 maja 2023 m. in. na poligonach w Drawsku, Orzyszu, Ustce i Nowej Dębie. Manewry składają się z czterech części: ćwiczenia studyjnego z grą wojenną na poziomie strategiczno-operacyjnym (Table Top Exercise - TTX); połączonego ćwiczenia z wojskami (Joint LIVEX); ćwiczenia dowódczo-sztabowego wspomaganego komputerowo (Command Post Exercise/ Computer-Assisted Exercise - CPX/CAX) oraz ćwiczenia eksperymentalnego (Field Experimentation Exercise – FEX).

- Scenariusz AN-23 przygotowywany jest tak, aby jak najbardziej przypominał rzeczywistą sytuację. Wpisuje się on w profil i dynamikę obecnych zagrożeń i dylematów strategiczno-operacyjnych wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego – informuje kpt. Ewa Złotnicka z Centrum Prasowo-Informacyjne ćwiczenia Anakonda 23.

Zalew 23 – przygrywka do Anakondy

Jednym z przygotowań do manewrów były ćwiczenia Zalew 23, odbywające się w połowie kwietnia 2023 r. m.in. przy śluzie na kanale żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną. Wnioski z ćwiczeń posłużyły planowaniu dalszych działań, w tym rozpoczynającej się edycji Anakondy.

- Jesteśmy w porcie Nowy Świat na tak zwanym przekopie Mierzei Wiślanej. Ten odcinek drogi wodnej ma znaczenie strategiczne dla obrony terytorium i granic Rzeczypospolitej – mówił prezydent Andrzej Duda, który obserwował ćwiczenia, wskazując na bliskość obwodu kaliningradzkiego.

Anakonda 23 angażuje całą architekturę Sił Zbrojnych RP – nie tylko wszystkie rodzaje wojsk, ale również kluczowe elementy układu pozamilitarnego z województw północnej, centralnej a zwłaszcza wschodniej Polski. W ramach interakcji z siłami ćwiczącymi, funkcjonariusze jednostek podległych MSWiA zaangażowani będą w osłonę strategiczną ćwiczenia. Ponadto, jak informuje kpt. Ewa Złotnicka z CP-I Anakonda 23, „Kilkuset uczniów klas mundurowych oraz członków grup rekonstrukcyjnych realizować będzie wybrane epizody taktyczne z wojskami operacyjnymi i WOT. Organizacje proobronne wspierać będą działania wszystkich związków taktycznych biorących udział w ćwiczeniu”.

Anakonda 23 – z polskimi żołnierzami będą ćwiczyć armie 7 krajów NATO

W ćwiczeniu Anakonda 23 oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (Defender 23, Aurora 23), w ramach których realizowane będzie również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.

- Wśród sprzętu wykorzystywanego podczas fazy ćwiczenia połączonego AN-23 są m. in. czołgi M1 Abrams, bojowe wozy piechoty M2 Bradley, armatohaubice K9 Thunder i AHS Krab oraz wyrzutnie Langusta. Do realizacji epizodów ćwiczenia fazy Joint LIVEX planowane jest także użycie modułów bojowych rakiet przeciwokrętowych NSM – wylicza kpt. Ewa Złotnicka.

Anakonda 23 – na lądzie, w powietrzu i na morzu

W tej edycji Anakondy, wśród ćwiczonych epizodów będzie m. in. prowadzenie działań w domenach: powietrznej, morskiej i lądowej, strzelanie artyleryjskie, ćwiczenia z zakresu ratownictwa morskiego, a także zgrywanie systemu rażenia. Główny element taktyczny ognia połączonego odbędzie się w dniach 11-13 maja.

- Głównym założeniem ćwiczenia jest integracja zdolności militarnych SZ RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym w celu sprawdzenia poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie M. Bałtyckiego. Anakonda 23 obejmuje m. in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe – wyjaśnia oficer prasowa ćwiczenia Anakonda 23.

Anakonda 23 – największe ćwiczenie Sił Zbrojnych RP

Aktywacja, przemieszczenie sił i środków oraz zgrywanie bojowe na potrzeby ćwiczenia rozpoczęło się już w połowie kwietnia. Szkolenie w ramach części aktywnej realizowane będzie na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba, a także na obszarze pozapoligonowym.

Ze względu na swój rozmach operacyjny i skalę użycia wojsk, Anakonda od 2018 roku jest przedsięwzięciem realizowanym w cyklu 3-letnim, planowanym z wyprzedzeniem, ma charakter defensywny i nie jest skierowane przeciwko jakiemukolwiek z państw. Ćwiczenie od 2006 roku ewoluowało ze stricte krajowego do ćwiczenia z aktywnym udziałem państw członkowskich NATO i naszych partnerów. Za jego przygotowanie odpowiada Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych im. generała Bronisława Kwiatkowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński