MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2023. Kto musi stawić się przed komisją wojskową i jak się do niej przygotować? Wezwanie dostaną nawet kobiety

Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Kwalifikacja wojskowa w Polsce potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 roku.
Kwalifikacja wojskowa w Polsce potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 roku. Grzegorz Olkowski / Polska Press
W poniedziałek 17 kwietnia ruszyła kwalifikacja wojskowa, która będzie prowadzona do 21 lipca 2023 roku. Przed komisją stanie około 230 tys. młodych Polaków, którym przypisane zostaną kategorie zdolności do służby. Kto tym razem dostanie wezwanie i jak odpowiednio przygotować się przed komisją wojskową?

Spis treści

Kto musi stawić się na komisję wojskową?

Zgodnie z rozporządzeniem MON kwalifikacja wojskowa potrwa od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 roku. Przed komisją stawić się muszą:

 • mężczyźni urodzeni w 2004 roku,
 • mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, uznani za czasowo niezdolnych do pełnienia służby ze względu na stan zdrowia (jeśli okres niezdolności upłynie przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji),
 • osoby do 60. roku życia, którym nie przyznano kategorii zdolności do służby.

Przed komisją muszą stawić się również kobiety urodzone w latach 1999-2004, które mają kwalifikacje przydatne do pełnienia służby wojskowej lub nadal kształcą się w celu uzyskania tych kwalifikacji. Dotyczy to głównie kierunków weterynaryjnych, lotniczych, medycznych, pielęgniarskich, psychologicznych morskich oraz ratownictwa medycznego.

- Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18. rok życia - wyjaśnia Wojsko Polskie.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Osoby, które podlegają obowiązkowi kwalifikacji wojskowej, wzywane są pisemnie przez burmistrzów, prezydentów miast lub wójtów. Wezwanie należy dostarczyć co najmniej tydzień przed terminem stawiennictwa.

Po stawieniu się w wyznaczonej placówce o określonym terminie proces kwalifikacji wojskowej przebiega w następujący sposób:

 1. zweryfikowanie tożsamości osób, które stawiły się przed komisją,
 2. określenie zdolności psychicznej i fizycznej do służby w wojsku,
 3. wstępne przeznaczenie osób, które podlegają stawieniu się przed komisją do poszczególnych form obowiązku obrony i przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej,
 4. wprowadzenie lub aktualizacja danych do ewidencji,
 5. przekazanie informacji oraz promowanie służby wojskowej,
 6. wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej,
 7. nadanie stopnia szeregowego i przeniesienie do rezerwy pasywnej.

Kwalifikacja wojskowa 2023 - jakie są badania?

Badania to jeden z bardziej stresujących momentów w trakcie kwalifikacji wojskowej, choć w rzeczywistości to szybki i prosty proces. We wszystkich jednostkach prowadzone są one w podobny sposób. Zaczynają się zazwyczaj od sprawdzenia:

 • wzrostu,
 • wagi,
 • a także zmierzenia ciśnienia.

Potem przeprowadzone jest badanie wzroku, słuchu, a także drożności nosa.

Lekarze zwracają uwagę na stopy (w celu wykluczenia płaskostopia), wady postawy i stan skóry. W trakcie badania kandydaci proszeni są o rozebranie do bielizny. Potem następuje przydzielenie przez komisję odpowiedniej kategorii wojskowej.

Kategorie wojskowe

W Polsce wyróżniamy cztery kategorie wojskowe:

 • kat. A - osoba zdolna do służby wojskowej,
 • kat. B - osoba czasowo niezdolna do służby wojskowej,
 • kat. D - osoba niezdolna do służby wojskowej podczas pokoju,
 • kat. E - osoba całkowicie niezdolna do służby wojskowej, zarówno w trakcie pokoju, jak i po wybuchu wojny.

Co grozi za niestawienie się na komisji?

Osoby, którym nie odpowiada wyznaczony termin kwalifikacji wojskowej, mogą poprosić prezydenta miasta lub burmistrza o przełożenie terminu, najpóźniej w dniu, w którym trzeba stawić się przed komisją. Istotne przy tym podanie przyczyny nieobecności.

- W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji - czytamy w zapisach ustawy o obronie ojczyzny z 11 marca 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła kwalifikacja wojskowa 2023. Kto musi stawić się przed komisją wojskową i jak się do niej przygotować? Wezwanie dostaną nawet kobiety - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński