Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszył remont Willi Lentza w Szczecinie. Co dalej z tym pięknym budynkiem? [ZDJĘCIA]

Małgorzata Klimczak
Firma Konsart remontowała już wiele zabytkowych budynków w Szczecinie, m.in. Książnicę Pomorską. Możemy liczyć na fachowość i dobre efekty po zakończeniu prac
Firma Konsart remontowała już wiele zabytkowych budynków w Szczecinie, m.in. Książnicę Pomorską. Możemy liczyć na fachowość i dobre efekty po zakończeniu prac Andrzej Szkocki
Trwa modernizacja XIX-wiecznej Willi Lentza. Budynek ma być gotowy w przyszłym roku.

W ramach prac mają powstać: sala multimedialna ze sceną, biblioteka multimedialna, sala do działań kreatywnych, sale konferencyjne i wystawowe.

Remont obejmie również wymianę instalacji sanitarnej i elektrycznej, prace konserwatorskie (witraże, elementy wykonane z drewna i kamienia naturalnego, elementy zdobnicze) i dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W obiekcie będą mogły się odbywać podobne wydarzenia kulturalne, jak za czasów ESK 2016, ponieważ nie da się zmienić układu sal wewnątrz ze względu na zabytkowy charakter budynku.

Czytaj również:

Obiekt zostanie odnowiony, tylko nie wiadomo, co z nim będzie dalej. Wiele osób widziało tam placówkę kulturalną albo oświatową, jak to było w przeszłości. Na pewno nie powstanie tam żadna nowa instytucja kulturalna, ani nie przeniesie się tam żadna z instytucji istniejących. Natomiast na pewno będą się odbywać tam różne inicjatywy kulturalne. Willa Lentza ma być zarządzana przez Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych. Obiekt ma być do wynajęcia.

- Prace mają się zakończyć w listopadzie 2019 r. Koszt inwestycji to 17 mln zł - informuje Piotr Zieliński z Urzędu Miasta w Szczecinie.

Willa Lentza powstała w latach 1888-1889 w eklektycznym stylu II Cesarstwa według projektu Maxa Drechslera dla Augusta Lentza, dyrektora Szczecińskiej Fabryki Wyrobów Szamotowych. Przez pierwsze dwa powojenne lata willę zajmowały wojska radzieckie, a w latach 1947-49 znajdowała się tu delegatura administratury apostolskiej Kościoła katolickiego z siedzibą w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1950-2008 willa należała do Pałacu Młodzieży.

Przez pewien czas działała w niej instytucja „Szczecin 2016”, a po jej likwidacji budynek wrócił w październiku 2011 roku do zasobów miasta i od tego czasu stała pusta.

Willa Lentza przez ten czas była zarządzana przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie. Od tego czasu działania ZBiLK polegały na stałym dozorze budynku, niewielkich pracach konserwacyjnych, które miały na celu utrzymanie willi w odpowiednim stanie technicznym.

Naprawiane i usuwane były drobne usterki techniczne - uszkodzona rynna, nieszczelna rura w jednej z instalacji, uszkodzone drzwi wewnętrzne czy jedno z okien. Miesięczny koszt dozoru willi przed remontem wynosił około 3500 - 4000 zł.

O remont Willi zabiegali radni z komisji ds. kultury oraz środowisko kulturalne Szczecina. Wiadomo było, że ze względu na zabytkowy charakter nie uda się mocno przebudować tego obiektu, ale wewnątrz jest scena, są sale, które nadają się na wystawy, spotkania czy mniejsze wydarzenia artystyczne. Dlatego wszystkich raziło to, że budynek jest w zasadzie nieczynny i nic się w nim nie dzieje, a generuje koszty.

Działalność kulturalna to najlepsze rozwiązanie dla tego obiektu właśnie ze względu na to, że wiele pomieszczeń jest przeznaczona na takie cele.

Po kilku latach lobowania środowiska kulturalnego w tej sprawie w końcu znalazły się pieniądze na remont zabytkowej Willi, która może stać się kolejnym miejscem na mapie kulturalnej.

Szkoda, że nie przejmie jej żadna instytucja kulturalna, ale należy się cieszyć z tego, że w ogóle coś się tam dzieje i trwa remont.

Czytaj również:

Radni zastanawiali się co zrobić z Willą Lentza

Zobacz również:

Ulica Jagiellońska w Szczecinie po remoncie - jej wady i zal...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński