Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza spis powszechny. Radzimy, jak ominąć oszustów

Mariusz Parkitny
Dane, które przekażemy rachmistrzowi, są objęte tajemnicą statystyczną. – Badanie będzie całkowicie skomputeryzowane – mówi rachmistrz Sebastian Trawka. – Rachmistrze będą wpisywać dane na mobilny terminal, czyli urządzenie przypominające telefon komórkowy
Dane, które przekażemy rachmistrzowi, są objęte tajemnicą statystyczną. – Badanie będzie całkowicie skomputeryzowane – mówi rachmistrz Sebastian Trawka. – Rachmistrze będą wpisywać dane na mobilny terminal, czyli urządzenie przypominające telefon komórkowy
Choć zaczyna się już w piątek, to rachmistrze zaczną pukać do naszych domów dopiero tydzień później. Radzimy, jak się spisać i uniknąć oszustów.

Na jakie pytania musimy odpowiedzieć Na

Na jakie pytania musimy odpowiedzieć Na

data urodzenia
- płeć
- stan cywilny
- kraj urodzenia
- obywatelstwo
- przynależność narodowo-etniczna
- język używany w domu,
sposób dojazdu do pracy, zarobki (bez kwot)

Na jakie pytania nie musimy odpowiadać;

- o związki partnerskie
- niepełnosprawność
- liczbę urodzonych dzieci i plany prokreacyjne
- wyznanie
Dane, które przekażemy rachmistrzowi są objęte tajemnica statystyczną.
- Badanie będzie całkowicie skomputeryzowane - mówi rachmistrz Sebastian Trawka. - Rachmistrze będą wpisywać dane na mobilny terminal, czyli urządzenie przypominające telefon komórkowy.

Państwo spisuje nas co kilka lat. Chce wiedzieć, w jakich warunkach mieszkamy, czy nadal się uczymy, czy jesteśmy żonaci, czy dojeżdżamy do pracy, z czego się otrzymujemy. Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań zaczyna się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca. Uwaga - jest obowiązkowy. Jak się nie spiszemy, czeka nas grzywna.

A teraz najważniejsze. Ankieterzy zaczynają chodzić po domach dopiero od 8 kwietnia. Jeśli ktoś zapuka wcześniej jako rachmistrz, możemy być pewni, że jest oszustem. W województwie zachodniopomorskim powołano 871 rachmistrzów spisowych.

Rachmistrze będą mieli dwa rodzaje formularzy. Krótszy, podstawowy (16 pytań) oraz reprezentacyjny - 100 pytań.

Wbrew powszechnej opinii, ankieterzy nie zapukają do wszystkich. Wylosowano 20 procent mieszkań w całym kraju. Czy jesteśmy na tej liście, można sprawdzić logując się na stronie internetowej www.spis.gov.pl. Mieszkania będą odwiedzać rachmistrze z formularzami reprezentacyjnymi. Nie oznacza to, że będziemy musieli odpowiadać na wszystkie sto pytań. Np. dla dziecka pytań jest około 20.

- Dla kobiety aktywnej zawodowo, dojeżdżającej zawodowo do pracy i odpowiadającej o zagadnienia prokreacji, liczba pytań nie przekroczy 70 - tłumaczy Radosław Stępień, dyrektor Departamentu Badań Demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego.

Ci, których rachmistrze nie odwiedzą w domach, będą musieli odpowiedzieć na formularz podstawowy (16 pytań). GUS przewiduje tu dwie metody badania: internetową i telefoniczną. W pierwszej logujemy się na stronie www.spis.gov.pl lub www.stat.gov.pl i tam wypełniamy formularz. Mamy na to czas od 1 kwietnia do 16 czerwca.

- Samospis internetowy jest zdecydowanie najdogodniejszą i najbardziej komfortową formą przekazania danych spisowych - dodaje Anna Wysocka z Departamentu Badań Demograficznych GUS.

W wersji telefonicznej to ankieter do nas zadzwoni - w dniach 8 kwietnia - 30 czerwca.

Policja nie ma wątpliwości, że oszuści spróbują wykorzystać spis, aby podszywać się pod rachmistrzów. Jak więc rozpoznać tego prawdziwego?

- Rachmistrz spisowy jest osobą posiadającą legitymację, która upoważnia do przeprowadzenia prac spisowych. Legitymacja zawiera zdjęcie i podpis rachmistrza, jego imię i nazwisko, upoważnienie do przeprowadzenia spisu w określonym czasie na określonym terenie, pieczęć urzędu statystycznego, pieczęć i podpis dyrektora Urzędu Statystycznego, który wydał legitymację. Legitymacja jest ważna wyłącznie z dowodem osobistym - tłumaczy Dominik Rozkrut, dyr. Urzędu Statystycznego w Szczecinie.

Tożsamość rachmistrza można również potwierdzić dzwoniąc na infolinię 0 800 800 800 (bezpłatne połączenie z telefonów stacjonarnych), 022 44 44 777 (zgodnie z cennikiem operatora komórkowego). Tożsamość ankietera potwierdzimy także w Wojewódzkim Biurze Spisowym w Szczecinie - tel. 91 459 77 00 lub we właściwym urzędzie gminy.

Marszruta rachmistrza spisowego będzie na bieżąco rejestrowana i monitorowana przez dyspozytorów.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński