Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza program szczepień przeciwko HPV w Szczecinie. Preparat może chronić przed groźnym nowotworem

OPRAC.:
Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Od września mają ruszyć pierwsze bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dziewcząt w wieku 12 lat. Dzięki unijnemu wsparciu skorzysta z ich ponad 5,3 tys. mieszkanek województwa zachodniopomorskiego.

To bardzo ważna część profilaktyki, która może uchronić przed zachorowaniem na nowotwór szyjki macicy. Jest to bardzo podstępna choroba, która rozwija się długo i bezboleśnie, ale cechuje się wysoką śmiertelnością. Oprócz szczepień prowadzone będą też działania edukacyjne.

Występowanie raka szyjki macicy stanowi duży problem onkologiczny, nie tylko w Polsce, ale także w wielu krajach Europy. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby szczepienia przeciwko HPV były wprowadzone dla osób w wieku 9–14 lat. W Polsce, zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych, preparaty te są zalecane, tzn. są nierefundowane ze środków publicznych znajdujących się w budżecie Ministra Zdrowia.

– Zakażenie wirusem HPV jest powszechne i zaczyna się od inicjacji seksualnej, jeżeli osoba zakażona przekaże wirusa. Z tym wirusem nie rodzimy się, nim się zakażamy. Program jest po to, by zaszczepić młode dziewczynki, które przed rozpoczęciem inicjacji seksualnej nie mają zakażeń. Takie szczepienie zabezpieczy je przed zakażeniem. Prowadzić będziemy też działania edukacyjne – mówi dr n. med. Wiesława Fabian.

ZOBACZ TEŻ:

Dzięki unijnemu wsparciu dwudawkowe szczepienia zaplanowano w całym regionie, a za ich przeprowadzenie odpowiadać będą dwa podmioty wybrane w konkursie organizowanym przez Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie. Ze szczepień skorzystają dziewczynki z województwa zachodniopomorskiego, które w latach 2021-2022 rocznikowo osiągną wiek 12 lat. Łączna liczba dziewcząt objętych szczepieniami to 5377 osoby (a więc 30 proc. populacji dziewcząt w tym wieku). Przed zaszczepieniem będą odbywać się badania i kwalifikacja lekarska do podania szczepionki.

Szczepienia realizowane będą zgodnie z podziałem na subregiony:

  • szczeciński (powiaty: gryficki, kamieński, goleniowski, policki, Miasto Świnoujście, Miasto Szczecin);
  • koszaliński (powiaty: sławieński, koszaliński, białogardzki, kołobrzeski, Miasto Koszalin);
  • stargardzki (powiaty: stargardzki, choszczeński, pyrzycki, myśliborski, gryfiński),
  • szczecinecki (powiaty: szczecinecki, wałecki, drawski, świdwiński, łobeski).

Za szczepienia dla subregionu szczecińskiego odpowiadać będzie NZOZ Przychodnia Medycyny Rodzinnej W. Fabian Sp. J. Zgodnie z przyjętym harmonogramem pierwsza dawka podawana będzie od września do grudnia 2021 r., a druga od marca do czerwca 2022 r. Informacja o programie trafi do szkół podstawowych 1 września, a pełna lista placówek, gdzie można zaszczepić się zostanie zamieszczona na stronie internetowej realizatora projektu. Już działa numer telefonu, pod którym udzielane są informacje 518 636 205. Terminy szczepień dla subregionów koszalińskiego, stargardzkiego i szczecineckiego są ustalane.

ZOBACZ TEŻ:

RAPORT:

zachodniopomorskie
  • Zakażonych221 363
    + 1 725
  • Zmarło4 099
    + 0

8. miejsce pod względem liczby nowych zakażeń.

polska
  • Zakażonych:+33 480(4 886 154)
  • Zmarło:+33(105 194)
  • Szczepienia:+19 509(51 564 403)
więcej
Dane zaktualizowano: 31.01.2022, godz. 10:45 źródło: Ministerstwo Zdrowia
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński