Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rusza akcja szczepień przeciwko grypie. Czy na szczepionkę przeciwko grypie potrzebna jest recepta?

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Ruszyła akcja szczepień przeciwko grypie
Ruszyła akcja szczepień przeciwko grypie Archiwum
Jest duże zainteresowanie, ale niewiele osób się szczepi. Powód? Zmieniły się zasady - w tym roku, aby się zaszczepić przeciwko grypie trzeba mieć receptę. - Dużo pytających o tym nie wie - przyznają aptekarze.

O szczepienia przeciwko grypie pytamy aptekarzy, bo przyjąć szczepionkę można zarówno w przychodniach (m.in. w POZ) jak i w aptekach. Akcja szczepień ruszyła w ubiegły czwartek.

- Jest zainteresowanie - przyznaje aptekarka z punktu na Pomorzanach.

Ale na razie, większość przychodzących pyta o to, co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić. Bo zasady szczepień zmieniły się od ubiegłego roku. Wtedy szczepionki i samo przyjęcie preparatu finansowane było przez państwo. W tym roku, aby się zaszczepić, trzeba szczepionkę kupić. Poza tym każdy chętny musi mieć receptę!

- Ludzie są zdezorientowani - przyznaje kierowniczka apteki Dr Max, przy al. Bohaterów Warszawy. - Przychodzą, chcą się zaszczepić, ale nie mają recepty. Musimy ich niestety odesłać do lekarza.

Tylko do tej jednej apteki, w czwartek przyszło w sprawie szczepień przeciwko grypie ponad 30 osób. W piątek, do południa, osiem. Nikt nie miał ze sobą recepty.

W aptece Medica przy ul. Kołłątaja było nieco lepiej.

- Jest mniej więcej pół na pół - usłyszeliśmy. - Część osób ma receptę a część niestety nie.

Jak się dowiedzieliśmy, większość pytających, to osoby starsze.

- Bardzo nam przykro, kiedy musimy je odesłać do lekarza, by im wypisał receptę. Tym bardziej, że najczęściej łapią się na refundację.

Szczepionki przeciwko grypie są tylko na receptę. Dla kobiet w ciąży i osób powyżej 75. roku życia są bezpłatne. Z częściową refundacją (50 proc.) szczepionki mogą kupić pacjenci w wieku pomiędzy 18 a 65 rokiem życia oraz dzieci w wieku od 2 do 5 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych. Poza tym ulga przysługuje pacjentom 65 plus, dzieciom od ukończenia 6 miesiąca życia do ukończenia 2 lat oraz starszym, od 5 do 18 lat.

Dla pozostałych osób szczepionka przeciw grypie jest płatna. Pacjent płaci za preparat - samo szczepienie jest za darmo, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Za każde podanie szczepionki NFZ płaci 21,83 zł - stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Kwalifikować do szczepień mogą: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta (u osób pełnoletnich). Z tym, że kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi tylko lekarz.

Szczepionkę przeciwko grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień (oddziały wojewódzkie NFZ cały czas przyjmują ich zgłoszenia - do 30 września). W Szczecinie, na razie, można to zrobić w 27 puntach. W województwie - w 17. Wykaz jest uzupełniany na bieżąco o nowe placówki.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w Polsce przygotowanych jest na razie około 2 mln szczepionek.

- I na pewno ich nie zabraknie – zapewnił podczas konferencji prasowej wiceminister Maciej Miłkowski.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński