Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rura, wąż, ssawka

Dorota Warcman, 30 września 2004 r.
Klientom coraz trudniej zrozumieć informacje producentów o zaletach systemów filtrujących. Zdani są na fachową radę sprzedawców.
Klientom coraz trudniej zrozumieć informacje producentów o zaletach systemów filtrujących. Zdani są na fachową radę sprzedawców. Archiwum
Większość modeli odkurzaczy w standardowym wyposażeniu ma cztery ssawki, dwie rury lub rurę teleskopową i elastyczny wąż.

Oprócz tego każdy z producentów oferuje do swoich (czasem i innych) urządzeń dodatkowe elementy.

Standardowe wyposażenie średniej klasy odkurzaczy stanowią trzy małe ssawki. Pierwsza z nich jest uniwersalna, druga przeznaczona do odkurzania tapicerki i tzw. szczelinówka do czyszczenia trudno dostępnych miejsc. Każdy odkurzacz ma również dużą ssawkę do dywanów i dużych powierzchni. Większość z nich wyposażona jest w przełącznik umożliwiający wysunięcie lub schowanie szczotki w zależności od rodzaju podłoża.

Elastyczny wąż

Nieodłącznym elementem każdego elektroluksa jest wąż, zrobiony z trwałego elastycznego materiału. Najnowsze węże mają tzw. pamięć, co oznacza, że po wygięciu nie wracają automatycznie do poprzedniej pozycji.

Wąż z ssawką łączą rury. Zazwyczaj do odkurzacza dołączane są

dwie rury,

które można ze sobą łączyć. Pierwsze rury robione były z plastiku i często się łamały. Teraz produkowane są głównie rury metalowe, które są trwalsze i lżejsze od swoich poprzedniczek.

Coraz częściej zamiast dwóch łączonych rur stosuje się tzw. rurę teleskopową, której długość może regulować samodzielnie.

Producenci chcąc, aby ich urządzenia były bardziej funkcjonalne, dodatkowo proponują cały zestaw szczotek przygotowanych do jeszcze lepszego usuwania brudu nawet z trudno dostępnych miejsc.

Są specjalne ssawki do usuwania zanieczyszczeń ze szczelin kaloryferów, szczotki z naturalnego włosia do odkurzania szkła i ram obrazów, płaskie szczotki do czyszczenia książek. Są również bardziej uniwersalne turbo i elektroszczotki.

Turboszczotka,

to ssawka, wewnątrz której znajduje się spiralna szczotka napędzana siłą ssącą odkurzacza. Jej minusem jest zależność do mocy ssania, jeśli zmniejszy się siłę ssania, napędzana nią szczotka pracuje mniej efektywnie.

Dlatego też wymyślona została elektroszczotka. Działa na tej samej zasadzie, co poprzednie urządzenie, ale napędzana jest własny silnikiem elektrycznym. Minusem tej ssawki jest konieczność podłączenia jej do specjalnego stuwatowego gniazda, dlatego może być wykorzystywana jedynie w odkurzaczach wyposażonych w taki włącznik.

Większość turbo i elektroszczotek ma wymiary trochę większe od tradycyjnej dużej ssawki, jednak niektóre firmy, jak np. Miele proponują też mini turboszczotki o wielkości małej ssawki.

Do podłóg

Każdy z producentów proponuje również inne ssawki i szczotki. Np. Philps specjalnie z myślą o czyszczeniu podłóg z drewna - parkietu i paneli lub terakoty wymyślił nasadkę Twist&Clean, która zakończona jest dwoma obracającymi się wkładami zrobionymi z mikrowłókien, które podczas odkurzania polerują podłogę.

Również inne firmy zauważyły rosnącą popularność nieosłoniętych dywanem podłóg.

Miele do czyszczenia terakoty lub gładkich powierzchni proponuje szczotkę poruszającą się na dwóch miękkich rolkach. Natomiast parkiety i inne podatne na zarysowania materiały zaleca odkurzać szczotką zakończona długim naturalnym włosiem, chroniącym przed uszkodzeniami.

Nowością jest zestaw do czyszczenia delikatnych przedmiotów, takich jak np. klawiatura komputera lud sklejane modele. Takie przybory proponuje np. firma Miele.

W komplecie Micro Set SMC 10 znajduje się giętki wąż z uniwersalną końcówką, którą jest mała ssawka lub krótka ssawka szczelinowa i trzy wymienne końcówki: ssawka szczelinowa, mały pędzel i przedłużenie do czyszczenie najtrudniej dostępnych miejsc.

Uniwersalny pierścień

Jedną z wad wielu ssawek jest to, że pasują tylko do określonych modeli odkurzaczy, a ściśle mówiąc rur, które mają różną średnicę. Idealnym rozwiązaniem tego problemu okazały się ssawki zakończone obrotowym pierścieniem pozwalającym na podłączenie jej do rur o różnej średnicy.

Przekręcając pierścień można zwiększyć lub zmniejszyć końcówkę ssawki w zależności od średnicy rury. Dzięki temu ssawka z pierścieniem (np. turboszczotka Miele Vario) pasują do wszystkich typów odkurzaczy dostępnych obecnie na rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński