RPA. Japonia wysadziła Duńczyków z mundialu

Jarosław Stencel
Keisuke Honda
Keisuke Honda Wikipedia
W meczach grupy E mistrzostw świata w piłce nożnej, Holandia pokonała Kamerun 2:1 (1:0), a Japonia Danię 3:1 (2:0).

Kamerun - Holandia 1:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Robin Van Persie (36), 1:1 Samuel Etoo (65 - karny), 1:2 Klaas Jan Huntelaar (84)
Kamerun: Souleymanou - Assou Ekott, Nkoulou (73 Song), Nguemo, Njitap, Etoo, Mokoun, Bong (56 Aboubakar), Choupo-Moting (72 Idrissou), Chedjou, Mbia.
Holandia: Stekelenburg - Heitinga, Mathusen, Van Bronckhorst, Van Bommel, Kuyt (66 Elia), De Jong, Van Persie (59 Huntelaar), Sneijder, Boulahrouz, Van der Vaart (73 Robben).

Już w 4 minucie okazję miał Chedjou, jednak trafił wprost w Stekelenburga. To samo tylko w kameruńskiego bramkarza powtórzył w 20 minucie Van Persie. Następnie sytuację marnuje Kuyt posyłając piłkę obok słupka. Chwilę później piłkarze z kraju tulipanów objęli prowadzenie. Z Van der Vaartem wymienił podania Van Persie i strzelił między nogami Souleymanou. W 50 minucie pojedynek obu piłkarzy wygrał tym razem Kameruńczyk. Okazji nie wykorzystał też Makoun, a potem w polu karnym ręką zagrywa Van der Vaart. Pewnym strzałem wyrównuje Etoo. W 84 minucie świetnym uderzeniem popisuje się Robben, trafia w słupek, a z bliska wbija ją Huntelaar.

Dania - Japonia 1:3 (0:2)
Bramki: 0:1 Keisuke Honda (17 - wolny), 0:2 Yasuhito Endo (30 - wolny), 1:2 Jon Dahl Tomasson (81), 1:3 Shinji Okazaki (87)
Dania: Soerensen - C.Poulsen, Agger, Jacobsen, Tomasson, Joergensen (34 J.Poulsen), Bendtner, Kahlenberg (63 Eriksen), Kroeldrup (56 Larsen), S.Poulsen, Rommedahl.
Japonia: Kawashima - Abe, Komano, Tulio, Nagatomo, Endo (90 Inamoto), Matsui (74 Okazaki), Okubo (88 Okubo), Hasebe, Honda, Nakazawa.

W 14 minucie dwie okazje mieli Japończycy. Najpierw strzał Matsui broni Soerensen, a potem Hasebe w sytuacji sam na sam nie trafia w bramkę. To powinno być ostrzeżeniem dla Duńczyków. Wniosków jednak nie wyciągnęli. Za to piłkę z siatki wyciągnął Soerensen. Z rzutu wolnego z 25 metrów trafia Honda. Kilkanaście minut potem sytuacja się powtarza. Tym razem rzut wolny 2 metry dalej, a precyzyjnie wykonuje go tuż przy słupku Endo. W 44 minucie mogło być 3:0, ale po wbiegnięciu w pole zabrakło mu precyzji. W 49 minucie kolejny wolny wykonuje Endo, Soerensen wybija piłkę na słupek, a dobitka Okubo mija bramkę. Dziesięć minut później strzał J. Poulsena broni Kawashima. Nad bramką uderza też Eriksen. Duńczyzcy wciąż nie rezygnowali. W poprzeczkę strzelił Bendtner, a chwilę potem w polu karnym przewrócony był Agger. Na raty wykorzystuje go Tomasson. W 87 minucie wynik ustalił Okazaki po świetnej akcji i ograniu zwodem obrońcy przez Hondę.

W 1/8 finału Holandia zagra ze Słowacją, a Japonia z Paragwajem. W piątek mecze: Korea Północna - Wybrzeże Kości Słoniowej, Portugalia - Brazylia (o 16.00) i Chile - Hiszpania, Szwajcaria - Honduras (o 20.30).