RPA 2010: Wyniki piątkowych meczów. Hiszpania, Chile, Brazylia i Portugalia w 1/8 finału

Andres Iniesta
Andres Iniesta Fot. archiwum/internet
W piątkowych meczach mistrzostw świata, Szwajcaria zremisowała bezbramkowo z Hondurasemm podobnie jak Brazylia z Portugalią. Hiszpania pokonała Chile 2:1 (2:0), a Korea Północna przegrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 0:3 (0:2).

Szwajcarzy aby myśleć o awansie musieli w tym meczu wygrać. Niestety do przerwy mecz był nudny jak flaki z olejem, a sytuacji było zaledwie kilka i to niezbyt groźnych. Pierwszą groźniejszą akcję kibice w Bloemfontein zobaczyli dopiero w 10. minucie. Na bramkę Valladaresa uderzał Inler. Potem z dystansu próbował Barnetta, ale nie zrobił krzywdy bramkarzowi Hondurasu. W 53 minucie powinien prowadzić Honduras jednak J. Palacios z pięciu metrów uderza niecelnie głową.

Szwajcarzy bili głową, a raczej piłką w mur. Trafił w niego z wolnego Yakin. Potem kolejną okazję miał Honduras. Sam na sam z Benaglio był Alvarez, ale szwajcarski golkiper spisał się świetnie. Kwadrans przed końcem Palaciosa w ostatniej chwili zablokował Ziegler. Kolejne okazje marnowali Welcome i w odpowiedzi przestrzelił Lichtsteiner. Aby awansować, Szwajcarzy musieli strzelić dwa gole. Nic takiego się nie zdarzyło i obie drużyny grające w tym meczu jadą do domu.

Szwajcaria - Honduras 0:0

Szwajcaria: Benaglio - Lichtsteiner, Von Bergen, Huggel (78 Shaquiri), Barnetta, Inler, Nkufo (69 Frei), Grichting, Fernandes (46 Yakin), Ziegler, Derdiyok.

Honduras: Valladares - Chavez, Figueroa, Bernardez, Thomas, Nunez (67 Martinez), W.Palacios, J.Palacios (78 Welcome), Suazo (87 Turcios), Sabillon, Alvarez.

W 23 minucie Hiszpanie objęli prowadzenie po strzale Davida Villi. Była to niezwykła bramka. Bravo wyszedł daleko przed bramkę, jednak na jego nieszczęście wybił piłkę wprost pod nogi Villi, który bez namysłu uderzył do pustej bramki z 45 metrów. Wcześniej jednak idealną sytuację zmarnował Gonzalez, który z pięciu metrów strzelił wysoko nad bramką. Świetną okazję miał też po kontrataku Beausejour, ale wybił na rzut rożny Casillas. W 37 minucie po pięknej, szybkiej wymianie piłek, zespołową akcję dokładnym technicznym strzałem wykończył Andres Iniesta.

Przez chwilę trwała konsternacja, bowiem sędzia nie wskazał na środek, bo był zajęty rozdzielaniem walczących piłkarzy. Meksykański arbiter pokazał czerwoną kartkę Chilijczykowi Marco Estradzie. Słusznie, jak widać było w powtórkach w TV piłkarz spowodował upadek wychodzącego na pozycję Fernando Torresa. Ku radości kibiców na początku drugiej połowy wprowadzony na boisko Rodrigo Millar strzelił zza pola karnego i po rykoszecie od obrońcy piłka wpadła do bramki.

Chile - Hiszpania 1:2 (0:2)

Bramki: 0:1 David Villa (23), 0:2 Andres Iniesta (37), 1:2 Rodrigo Millar (47)

Czerwona kartka: Marco Estrada (38).

Chile: Claudio Bravo - Mauricio Isla, Gary Medel, Waldo Ponce, Arturo Vidal - Mark Gonzalez (46 Rodrigo Millar), Marco Estrada, Gonzalo Jara, Jorge Valdivia (46 Esteban Paredes) - Jean Beausejour, Alexis Sanchez (65 Orellana).

Hiszpania: Iker Casillas - Sergio Ramos, Gerard Pique, Carles Puyol, Joan Capdevila - Xabi Alonso (73 Martinez), Xavi, Andres Iniesta, Sergio Busquets - Fernando Torres (54 Cesc Fabregas), David Villa.

Tabela Grupy H:

1. Hiszpania 3 6 3-1
2. Chile 3 6 2-1
3. Szwajcaria 3 4 1-1
4. Honduras 3 1 0-3

W grupie G Portugalia zremisowała z Brazylią 0:0, a Korea Północna przegrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 0:3 (0:2)

Portugalia - Brazylia 0:0

Portugalia: Eduardo - Bruno Alves, Duda (54 Simao), Ricardo Carvalho, Cristiano Ronaldo, Danny, Pepe (64 Pedro Mendes), Raul Meireles (84 Miguel Veloso), Tiago, Ricardo Costa, Fabio Coentrao
Brazylia: Julio Cesar - Maicon, Lucio, Juan, Felipe Melo (44 Josue), Michel Bastos, Gilberto Silva, Luis Fabiano (85 Grafite), Dani Alves, Julio Baptista (82 Ramires), Nilmar.

Korea Północna - Wybrzeże Kości Słoniowej 0:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Yaya Toure (14), 0:2 Romaric (20 - głową), 0:3 Salomon Kalou (82)

Korea: Myong Guk - Jong Hyok, Jun Il, Nam Chol, Kwang Chon, Yun Nam, Tae Se, Yong Jo, In Guk (67 Kum Chol), Chol Jin, Yong Hak

WKS: Barry - Boka, Kolo Toure, Zokora, Tiote, Gervinho (64 Kalou), Drogba, Romaric (79 Doumbia), Keita (64 Dindane), Yaya Toure, Eboue.

Już w pierwszej minucie okazję miał Keita, ale uderzył wprost w bramkarza. W 14 minucie Yaya Toure z pola karnego przymierzył tuż przy słupku. Kilka minut potem było już 2:0. W poprzeczkę trafia Drogba, a dobija piłkę głową Romaric. W 53 minucie okazję miał Tae Se, jednak dobrze spisuje się Barry.

Później koreański golkiper bronił strzały Romarica i Kalou. Skapitulował jednak po raz trzeci. Kalou zakończył podanie Boki uprzedzając interwencję Myong Guka.