RPA 2010: Niemcy wygrali z Urugwajem 3:2 i mają brązowy medal na mundialu!

Paweł SikorskiZaktualizowano
To Ozil dośrodkowywał w 82. minucie. Duże zamieszanie pod bramką Urugwaju i gola zdobywa Khedira.<br><br>
To Ozil dośrodkowywał w 82. minucie. Duże zamieszanie pod bramką Urugwaju i gola zdobywa Khedira. (Fot. wikipedia/archiwum)
Za nami "Mały finał" Mundialu w RPA. Mecz zaspokoił oczekiwania nawet najbardziej wybrednego konesera futbolu. Niemcy pokonali Urugwajczyków 3:2 po fantastycznym widowisku.

Pierwszą groźną akcję stworzyli Niemcy. W 10. minucie po dośrodkowaniu Mesuta Ozila z narożnika boiska piłkę głową uderzał weteran w reprezentacji Arne Friedrich, jednak skończyło się tylko na poprzeczce.

Nieprzewidywalna Jabulani ponownie dała o sobie znać urugwajskiemu golkiperowi w 18 minucie. Z 30 metrów potężnie uderzył Bastian Schweinsteiger. Fernando Muslera zdołał wybić piłkę, która wpadła pod nogi Thomasa Muellera. Młody Niemiec dopełnił jedynie formalności.

Zdeterminowani Urugwajczycy wyrównali niespełna 10 minut później. W środku pola piłkę przejął Perez i szybkim podaniem uruchomił Luisa Suareza. "Bohater" z meczu z Ghaną wyłożył futbolówkę na wolne pole do Cavaniego, który pewnym strzałem w długi róg pokonał Hansa Joerga-Butta.

Druga połowa spotkania przyniosła nam znacznie więcej emocji. Festiwal strzelecki rozpoczął się w 51 minucie. Prawą stroną boiska przedarł się Egidio Arevalo i dośrodkował tuz przed pole karne, gdzie na piłkę czyhał Diego Forlan. Znakomitym strzałem z woleja Forlan sprawił, że kibice Celestes mogli cieszyć się z objęcia prowadzenia przez ich drużynę.

Niemcy odrabianie strat rozpoczęli już chwile później. Po dośrodkowaniu z prawego skrzydła Jeroma Boatenga z piłką minął się niepewny w swoich interwencjach Fernando Muslera. Prezent od bramkarza Urugwaju wykorzystał w 100% Marcell Jansen.

Sprawa brązowego medalu rozstrzygnęła się w 82 minucie. Z prawego narożnika boiska dośrodkowywał Mesut Ozil. Po dużym zamieszaniu w polu bramkowym Urugwaju na strzał głową zdecydował się Sami Khedira. Była to znakomita decyzja - Tunezyjczyk z niemieckim paszportem wpisał się bowiem na listę strzelców.

Nie był to jednak koniec emocji. Podopieczni Oscara Tavareza to zawodnicy grający z ogromną determinacją i poświęceniem do ostatnich sekund. Tak też było i tym razem. Tuz przed końcowym gwizdkiem meksykańskiego arbitra, Urugwajczycy mogli wyrównać z rzutu wolnego. Na strzał z 20 metrów odważył się Diego Forlan. Mocno podkręcona Jabulani uderzyła w poprzeczkę i to Niemcy mogli Cieszyc się z zajęcia trzeciego miejsca na Mundialu w RPA.

Urugwaj - Niemcy 2:3

Cavani 28', Forlan 51' - Friedrich 18', Jansen 56', Khedira 82'

Urugwaj: 1-Fernando Muslera - 16-Maximiliano Pereira, 2-Diego Lugano, 3-Diego Godin, 4-Jorge Fucile - 15-Diego Perez, 17-Egidio Arevalo, 22-Martin Caceres - 9-Luis Suarez, 10-Diego Forlan, 7-Edinson Cavani.

Niemcy: 22-Hans-Joerg Butt - 4-Dennis Aogo, 3-Arne Friedrich, 17-Per Mertesacker, 20-Jerome Boateng - 13-Thomas Mueller, 6-Sami Khedira, 7-Bastian Schweinsteiger, 2-Marcell Jansen - 19-Cacau, 8-Mesut Ozil.

Sędzia: Benito Archundia (Meksyk).