MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się miedzy innymi OZE. Będzie powrót do debaty o aborcji i prawach kobiet?

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się miedzy innymi OZE. Będzie powrót do debaty o aborcji i prawach kobiet?
Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się miedzy innymi OZE. Będzie powrót do debaty o aborcji i prawach kobiet? fot. adam jankowski / polska press
W środę po godzinie 10.30 rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się między innymi OZE, projektem ws. map potrzeb zdrowotnych oraz powołaniem prezesa IPN. 28 maja posłowie mają zająć się stanowiskiem Senatu wobec ustawy ratyfikacyjnej.

W środę rozpoczęło się czterodniowe posiedzenie Sejmu, na którym posłowie zajmą się między innymi rządowym projektem noweli ustawy o podatku od towarów i usług, którego celem ma być uszczelnienie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami.

Sejm w środę ma zająć się sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Chodzi o projekt ws. opracowania i wdrażania map potrzeb zdrowotnych.

Oprócz tego w środowym planie posiedzenia znalazły się projekty dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii, świadczeń na rzecz rodziny, a także wzbudzająca kontrowersje nowelizacja ustawy o służbie zagranicznej, która zakłada między innymi zmianę naboru do służby zagranicznej, a także stwarza funkcję Szefa Służby Zagranicznej.

Pojawią się projekty Lewicy?

Koło godziny 14 planowane jest głosowanie nad uzupełnieniem obrad o kilka punktów, a w tym o przeprowadzenie pierwszych czytań dwóch projektów Lewicy, które dotyczą praw kobiet oraz aborcji. A także projektu Koalicji Polskiej zakładającego powrót do kompromisu aborcyjnego.

Pierwszym projektem Lewicy jest projekt tak zwanej ustawy ratunkowej, która dekryminalizuje zabieg przerywania ciąży. Projekt zwalnia od kary osoby, które pomagają kobietom przerwać ciążę.

"Pomoc lekarza; pomoc matki dla nieletniej dziewczynki, która zdobędzie dla niej środki wczesnoporonne, ponieważ została zgwałcona; pomoc partnera, który pomoże znaleźć jej miejsce, w którym usunie ciąże z wadami śmiertelnymi, aby nie była poddawana torturom – nie będzie karane." - czytamy na stronie klubu Lewicy.

- Należy nam się debata w Sejmie, otwarta debata o prawach reprodukcyjnych kobiet. Jeśli ta debata nie odbędzie się w Sejmie, to w końcu znowu odbędzie się ona na ulicy. Nie musimy dzisiaj głosować nad tym czy dana ustawa ma wejść do porządku do porządku prawnego czy nie. Dziś głosujemy tylko nad demokratyczną debatą i wzywamy wszystkie ugrupowania od prawa po centrum, aby się na nią zgodziły – mówiła podczas konferencji posłanka Lewicy Magda Biejat.

Drugim projektem Lewicy jest projekt ustawy o bezpiecznym przerywaniu ciąży oraz o edukacji o zdrowiu i seksualności. Zakłada między innymi legalną aborcję do 12 tygodnia ciąży, jeżeli kobieta wyrazi taką wolę, refundowaną antykoncepcję, antykoncepcję awaryjną bez recepty czy urlop i pomoc dla uczennic będących w ciąży.

- Trzeba mieć odwagę rozmawiać o wszystkich rozwiązaniach, dlatego Lewica poprzez wszystkie projekty ustaw, nawet ten Koalicji Polskiej, który zakłada powrót do tzw. kompromisu. Chcemy, aby wszystkie nasze projekty były położone na stole, żeby parlament w toku normalnych prac mógł się nimi zająć. Chcemy prawdziwej debaty publicznej! – apelowała posłanka Anna Maria Żukowska.

Natomiast Koalicja Obywatelska, PSL oraz Polska 2050 zawnioskowały o rozszerzenie obrad o informację premiera na temat stanu przygotowań oraz prowadzonych konsultacji w zakresie Krajowego Planu Odbudowy, jego szczegółowych zapisów, listy proponowanych reform i zasad podziału środków między urzędy centralne i samorządy.

Tematy późniejszych dni

W czwartek podczas porządku pojawią się takie kwestie jak głosowanie nad senackimi poprawkami dotyczącymi nowelizacji ustawy o dowodach osobistych, a także nowelizacji tzw. ustawy covidowej, która przewiduje zwiększenie subwencji oświatowej.

W czwartkowym bloku głosowań posłowie zajmą się wyborem uzupełniającym sędziego do Krajowej Rady Sądownictwa. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wskazali kandydaturę sędzi Sądu Rejonowego w Malborku Katarzyny Chmury.

Sam zajmie się również powołaniem prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Sejmowa komisja sprawiedliwości zarekomendowała wybór na to stanowisko obecnego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku d. Karola Nawrockiego.

28 maja, czyli za tydzień w piątek posłowie mają zająć się stanowiskiem Senatu wobec ustawy ratyfikacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozpoczęło się posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się miedzy innymi OZE. Będzie powrót do debaty o aborcji i prawach kobiet? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński