Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z przełożonym

SN
Na podstawie analizy głosów dwóch rozmawiających ze sobą osób można stwierdzić, która z nich jest podczas konwersacji stroną dominującą - twierdzą naukowcy.

Jeszcze raz zatem potwierdza się, że w kontaktach z innymi ludźmi ważne jest nie tylko to, co mówimy, ale również, w jaki sposób wyrażamy swoje opinie. - Możesz jeździć drogim samochodem, nosić drogie stroje, a nawet zachowywać się i używać słów typowych dla ludzi z elity, jednak brzmienie twojego głosu zdradzi, czy przypadkiem nie jesteś osobą łatwo podporządkowującą się innym ludziom, czy też - odwrotnie - lubisz i potrafisz dominować nad swoimi przyjaciółmi - mówi socjolog Stanford Gregory.

Na łamach czasopisma "Journal of Personality and Social Psychology" opublikował on wyniki analizy akustycznej głosów ludzi uczestniczących w telewizyjnych programach typu talk-show. Gregory uważa, że podczas rozmowy dwóch dowolnych osób jedna z nich zawsze stara się uzyskać przewagę nad drugą. Pozycję dominującą zapewnia jej odpowiednie brzmienie głosu. - Ten władczy ton można łatwo wykryć analizując dźwięki o najniższej częstotliwości, nie przekraczającej 500 herców.

W pierwszych sekundach konwersacji pomiędzy rozmówcami następuje ujednolicenie brzmienia ich niskich tonów. Dotyczy to zarówno dialogu bezpośredniego, jak i telefonicznego. W efekcie osoba o niższej pozycji przystosowuje swój głos do głosu osoby dominującej w tym układzie. W ten sposób nieświadomie okazuje swoją uległość i podporządkowanie - tłumaczy Gregory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński