Rozdano Zachodniopomorskie Noble. Oto laureaci

Marek Jaszczyński
Sebastian Wołosz
Udostępnij:
Po raz 16. rozdano najbardziej prestiżowe nagrody dla naukowców z naszych uczelni. W tym roku wybrano sześć osiągnięć z nauk ścisłych.

- My nie przyznajemy tych nagród, my tylko wyłaniamy ludzi, którzy w swoich dziedzinach mają osiągnięcia klasy światowej. Pilnujemy tylko reguł, które są sprawiedliwe i wyłaniają najlepszą jakość - mówił prof. dr hab. Jan Lubiński, sekretarz Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki, który organizuje konkurs. Profesor żartował, że nie muszą nawet rozumieć nagrodzonych prac.

Kapituła konkursu w tym roku wybrała kandydatów w sześciu dziedzinach. Wśród laureatów zabrakło humanistów i artystów. Laureatami Zachodniopomorskiego Nobla za rok 2015 w dziedzinie nauk podstawowych otrzymał dr Adam Balcerzak z Instytutu Fizyki, Wydział Matematyczno- Fizyczny Uniwersytetu Szczecińskiego za "teoretyczne prace obliczeniowe opisujące osobliwości w kosmologii". Wyróżnieni naukowcy nagrody traktują jako okazję do popularyzowania swoich dziedzin.
- Zajmuję się kosmologią, czyli ekspansją wszechświata w skali globalnej, stosując do tego podstawowe teorie fizyczne: teorię względności Einsteina i teorię cząstek elementarnych - powiedział dr Adam Balcerzak.

W dziedzinie nauk technicznych Nobla zdobyła prof. dr hab. inż. Mirosława El Fray z Instytutu Polimerów, Zakładu Biomateriałów i Technologii Mikrobiologicznych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za "badania aplikacyjne nad nowymi biodegradowalnymi biomateriałami polimerowymi".

- Zajmuję się medycyną regeneracyjną na przykład regeneracją tkanek mięśnia sercowego po przebytym zawale - powiedziała prof. Mirosława El Fray.

W dziedzinie nauk ekonomicznych najlepsza okazała się dr Dorota Skała z Katedry Finansów Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Uniwersytetu Szczecińskiego, która udowodniła, że banki komercyjne "wygładzają" swój dochód. - Banki tworzą rezerwy tylko po to, żeby poprawić swój zysk - tłumaczyła laureatka.
Natomiast w dziedzinie nauk rolniczych nagrodę odebrał dr hab. inż. Arkadiusz Nędzarek, Prof. ZUT z Zakładu Sozologii Wód, Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, który bada jakość wód powierzchniowych naszego województwa, ale nie tylko. - Zajmuję sie zmianami klimatycznymi w Arktyce - uzupełnił prof. Nędzarek.

W dziedzinie nauk medycznych nagrodę odebrał prof. dr hab. n med. Cezary Cybulski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie za "odkrycie nowego genu wysokiego ryzyka raka piersi - RECQL. Praca na ten temat ukazała się w jednym z najbardziej prestiżowych czasopism - "Nature Genetics".

- Co daje odkrycie? Pozwala na wczesne wykrywanie i efektywne leczenie. W ubiegłym roku wykryliśmy też bardzo groźną mutację genu PALB2 wywołującą raka piersi. Mutacją genu PALB2 obciążonych jest około 50 tysięcy Polek - wyjaśniał prof. Cybulski.

W dziedzinie nauk o morzu Nobla odebrał zespół w składzie: prof. Andrzej Witkowski, mgr Chunlian Li, mgr Przemysław Dąbek z Zakładu Paleooceanologii, Wydziału Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Szczecińskiego za "odkrycie nowych gatunków i twórczy wkład w filogenezę molekularną i systematykę morskich okrzemek bentosowych". Zespół wykonywał badania okrzemek, czyli jednokomórkowych glonów w Morzu Żółtym. Te badania mogą się przydać na przykład przy produkcji biopaliw 3. generacji.
Zachodniopomorskie Noble oprócz uznania oznaczają też wymierną korzyść. Każdy laureat otrzymał około 15 tysięcy złotych.

Fundatorami i sponsorami tegorocznej edycji konkursu są: Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski, Uniwersytet Szczeciński, Kolegium Rektorów. Partnerem projektu jest Urząd Miejski w Szczecinie.

Polecamy na gs24.pl:

Przedstawiamy odzyskane fotografie sprzed lat. Może ktoś rozpozna dziewczynkę na łyżwach lub swoich przodków na starej fotografii. Bardzo prosimy o kontakt na alarm@gs24.pl.

Co za odkrycie! Nasz Czytelnik w ruinach Wiskordu odnalazł s...

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

t
tom
Z autopsji wiem, że okrzemki bentosowe najsmaczniejsze są w sosie musztardowym...
Przejdź na stronę główną Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie