MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie. Projekt robi wrażenie

Marek Rudnicki
Teatr Polski po przebudowie będzie miał pięć scen, w tym szekspirowską. Sale teatralne będą wbudowane w skarpę, na której stoi gmach. Na razie można oglądać tylko makietę
Teatr Polski po przebudowie będzie miał pięć scen, w tym szekspirowską. Sale teatralne będą wbudowane w skarpę, na której stoi gmach. Na razie można oglądać tylko makietę Andrzej Szkocki
O rozbudowie Teatru Polskiego mówi się od sześciu lat. Dziś marszałek przekonuje, że potrzebna jest mobilizacja wszystkich sił.

Projekt Teatru Szekspirowskiego już jest. Zmieni oblicze Teatru Polskiego, o ile znajdą się nań pieniądze. Marszałek o sfinansowaniu inwestycji rozmawiał z dwoma ministrami swojej ekipy, gdy PO jeszcze rządziła, ale pieniędzy nie uzyskał.

W tle jest Komisja Europejska, która w nowym rozdaniu finansów unijnych ograniczyła znacznie (do 5 mln euro) inwestycje w kulturę. A nowy teatr, to wydatek rzędu 70 mln zł, których samorząd województwa nie posiada.

- Potrzebna jest mobilizacja wszystkich sił, jak to było przy Akademii Sztuki - mówi marszałek Olgierd Geblewicz przypominając starania przed laty przedstawicieli wszystkich sił politycznych o utworzenie w Szczecinie tej uczelni.

Nowy teatr wkomponowano w skarpę przy Teatrze Polskim. Adam Opatowicz, dyrektor teatru przypomina, że po wojnie zburzono Teatr Miejski, a nowego teatru nie wybudowano. Mówi z goryczą, że na zapleczu stoją „budy wybudowane w okresie stalinizmu”, bo innych pomieszczeń gospodarczych teatr nie ma.

Marszałek dodaje, że jesteśmy jedynym miastem wojewódzkim, w którym nie wybudowano po wojnie teatru. Informuje też, że zaprosił już do Szczecina nowego ministra kultury, prof. Piotra Glińskiego, aby sam zobaczył, w jakich warunkach pracują u nas artyści.

Projekt Teatru Szekspirowskiego robi wrażenie. Jest pozwolenie na budowę. Nie ma tylko pieniędzy.

Zobacz także: Rozbudowa Teatru Polskiego w Szczecinie [wideo, prezentacja]

Polecamy na gs24.pl:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński