MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerowa wycieczka po Tychowie. Własnym rowerem albo tym miejskim

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Wideo
od 16 lat
Macie ochotę na rowerową wyprawę, która zapewnia piękne widoki, ale nie wymaga od nas wielkiego wysiłku? Wybierzcie się do gminy Tychowo.

Gmina Tychowo to miejsce malowniczo położone wśród lasów, kilkanaście kilometrów na południe od Koszalina. Bogactwem tego terenu jest dzika przyroda z przepięknymi, pełnymi zwierzyny i grzybów lasami. Szlaki turystyczne i kajakowe prowadzą przez przepiękne i cenne przyrodniczo tereny Dorzecza Parsęty i źródliska rzeki Chotli. Dla miłośników pieszych i rowerowych wędrówek wyznaczonych zostało kilka szlaków turystycznych, których trasy prowadzą przez pełne ciekawostek przyrodniczych miejsca. Można odwiedzić rezerwat „Cisy Tychowskie”, który jest jednym z trzech położonych na terenie województwa zachodniopomorskiego obiektów. Na terenie rezerwatu liczącym około 10 ha oprócz cisów występuje 125 gatunków roślin naczyniowych między innymi dwa gatunki storczyka. Innym ciekawym miejscem jest park przypałacowy w Czarnkowie, w którym rośnie tulipanowiec amerykański. W czerwcu i lipcu drzewo obsypane jest tysiącami kwiatów przypominającymi tulipany.

Trasa dla każdego, czyli nad Stawy Paciorkowe
Trasa, liczy osiem kilometrów. Oczywiście, jeśli to dla nas za mało możemy do Tychowa przyjechać na rowerze, ale to dla mieszkańców Koszalina już nie lada wyzwanie.

Początek trasy, którą chcemy wam dziś zaprezentować, wyznacza kapliczka znajdująca się na osiedlu L. Mroczkiewicza w Tychowie. Początkowy, krótki odcinek szlaku biegnie szosą, jednak już po chwili przechodzi w utwardzoną drogę prowadzącą przez malownicze lasy, następnie prowadzi przez tzw. Stary Młyn na rzece Leszczynka. Dalej trasa biegnie do malowniczych stawów paciorkowych.
Stawy paciorkowe to zbiorniki wodne zlokalizowane na prawym dopływie rzeki Leszczynki. Należy tu nadmienić, że stawy te istniały już w okresie przedwojennym i zostały na przełomie roku 2010/2011 zrewitalizowane przez Nadleśnictwo Tychowo.

Miejsce bardzo urokliwe i mające specyficzny klimat, ze względu na sąsiedztwo zróżnicowanych drzewostanów pod względem wieku i składów gatunkowych. Stawy w ilości 12 sztuk połączone ze sobą tworzą doskonałe miejsce do spacerów nad wodą w malowniczej okolicy.

Zarówno przy Starym Młynie jak i przy stawach paciorkowych przygotowane stoliki i ławeczki pozwalają na urokliwy wypoczynek.
Od kilku lat w Tychowie nas tej trasie organizowany jest Papieski Rajd Rowerowy (początek kwietnia), w tym roku planowana była czwarta odsłona tego wydarzenia, ale plany te oczywiście pokrzyżował koronawirus. Udział w niej co roku przyciągał coraz liczniejsza grupę uczestników, niezależnie od wieku.

Z przedstawionej trasy rowerowej często korzystają pasjonaci Nordic Walking.

A może przejażdżka rowerem miejskim?

Będąc w Tychowie warto przejechać się własnym rowerem, albo tym miejskim, po samym Tychowie. Na trasie jest kilka atrakcji.
Ścieżka rowerowa prowadzi z centrum miasta wzdłuż ul. Dworcowej, ulicą Kolejowa do dworca PKP w Tychowie. Warto z niej nieco zboczyć by zobaczyć klika turystycznych atrakcji Tychowa. Jedną z nich jest największy w Polsce i jeden z największych w Europie głaz narzutowy zwany „Trygławem”. Ten ważący prawie 2 tys. ton kolos, mierzący w obwodzie ponad 40 metrów tkwi od czasów zlodowacenia bałtyckiego na tychowskim cmentarzu.

W centrum Tychowa znajduje się XV-wieczny zabytkowy kościół parafialny o konstrukcji szachulcowej. Na terenie Gminy Tychowo znajduje się aż dziewięć XV-XVII wiecznych kościołów. Część z nich położonych jest przy tzw. „szlaku solnym”, średniowiecznym trakcie handlowym łączącym Miasto Solne – Kołobrzeg z Wielkopolską.

Niedaleko Modrolasu odnaleźć można pozostałości obozu jenieckiego z okresu II Wojny Światowej „Stalag Luft IV”, w którym więzieni byli alianccy lotnicy, głównie Amerykanie i Brytyjczycy.

Na budowę ścieżki gmina otrzymała dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 – 2020 w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Koszalińsko-Kołobrzesko-Białogardzkiego Obszaru Funkcjonalnego.

Miejski rower
W ramach projektu uruchomiony został również Tychowski Rower Miejski zlokalizowany na dwóch stacjach rowerowych waz z 20 sztukami rowerów. Rowery można wypożyczać na samoobsługowych stacjach wypożyczenia rowerów położonych: przy Szkole Podstawowej im. A. Mickiewicza w Tychowie ul. Dworcowa oraz przy stacji PKP ul. Kolejowa w Tychowie. Do dyspozycji mieszkańców pozostaje 20 rowerów, w tym dwa tzw. tandemy.

Aby wypożyczyć rower, wystarczy zarejestrować się na stronie tychowskirower.pl i wpłacić minimum 10 złotych opłaty inicjalnej. Otrzymamy wtedy kod PIN, który razem z numerem telefonu będzie kluczem do konta w systemie. Osoby, które posiadają już konto w systemie Nextbike założone w innych miastach, mogą w Tychowie korzystać z rowerów bez dodatkowej rejestracji.
Wypożyczenie roweru jest bardzo łatwe. Wystarczy wpisać na terminalu stacji wypożyczeń numer telefonu, kod PIN i numer wypożyczanego roweru. Można też skorzystać z bezpłatnej aplikacji Nextbike na telefony komórkowe.

Pierwsze 20 minut każdego wypożyczenia są bezpłatne, od 21 do 60 minuty opłata wynosi 1 zł. Za drugą i każdą kolejną rozpoczętą godzinę pobierana jest opłata w wysokości 2 złotych.

To nie koniec inwestycji

Obecnie trwają prace zmierzające do wybudowania drogi rowerowej z centrum Tychowa do miejscowości Borzysław w gm. Tychowo, o długości 3,48 km. Planowany termin realizacji 2022 -2023 r. Jest to kolejna inwestycja w ramach środków RPO WZ 204-2020 ZIT, która będzie realizowana w Gminie. Wartość projektu to ponad 2 miliony złotych. Dofinasowanie 85%.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowerowa wycieczka po Tychowie. Własnym rowerem albo tym miejskim - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński