MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjskie okręty rakietowe przypłyną do Szczecina

Marek Jaszczyński
Okręty typu Nanuczka III to niewielkie jednostki, które często uczestniczą w zagranicznych wizytach, odwiedziły m.in. Gdynię.
Okręty typu Nanuczka III to niewielkie jednostki, które często uczestniczą w zagranicznych wizytach, odwiedziły m.in. Gdynię. Internet
7 maja przy Bulwarze Chrobrego zacumują dwa okręty rosyjskiej floty bałtyckiej. Przybywają do Szczecina z okazji 66 rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej w Europie. To pierwsza wizyty tych okrętów w naszym mieście.

Dane techniczne okrętów:

* długość: 59,3 metra;
* szerokość: 11,8 metra;
* zanurzenie: 2,6 metra
* wyporność pełna: 660 ton;
* prędkość: 33 węzły.

- Do Szczecina przypłyną dwa okręty "Gejzer" oraz "Zyb". Zacumują w sobotę, u podnóża Wałów Chrobrego około godz. 12 - tłumaczą pracownicy biura Burger Poland, którzy zajmują się wizytą okrętów. - Towarzyszyć im będzie ORP "Toruń".

Jednostki należą do 485 dywizjonu okrętów rakietowych. Obie reprezentują typ Nanuczka III.
To korwety rakietowe przeznaczone głównie do celów uderzeniowych. Na swoim pokładzie przenoszą 6 przeciwokrętowych pocisków rakietowych.

Wizyta rosyjskich okrętów ma potrwać do 11 maja. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że na pokładzie korwet przypłyną wyżsi oficerowie z dowództwa floty bałtyckiej.

- Jednostki będzie można zwiedzać od niedzieli, 8 maja - mówi Jerzy Raducha, kierownik biura morskiego ds. morskich. - Od godz. 10 będzie można wejść na pokład "Zyba", 9 i 10 maja do zwiedzania będą udostępnione obie jednostki. Okręty pożegnamy 11 maja około godz. 13.30. Nie przypominam sobie podobnej wizyty.

W Szczecinie rosyjscy marynarze wezmą udział w uroczystościach z okazji Dnia Zwycięstwa, złożą kwiaty i wieńce pod pomnikami radzieckich i polskich żołnierzy poległych w drugiej wojnie światowej. Zwiedzą także zabytki miasta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński