MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Stanisław Żaryn wyjaśnia, czy aktywność obcych służb w naszym kraju jest wzmożona

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Krzysztof Kapica/Polska Press
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Polskatimes.pl zapytała rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych Stanisława Żaryna m.in. o to, czy w związku z wojną na Ukrainie, aktywność rosyjskich służb na terenie Polski jest większa.

Na polecenie Prokuratury Krajowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Jarosława A. Prokurator przedstawił mu zarzut zgłoszenia gotowości działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Dowody zgromadzone w sprawie wskazują, że podejrzany zamierzał przekazać stronie rosyjskiej informacje dotyczące m.in. obronności i bezpieczeństwa państwa. Był też gotowy wykonywać inne zlecone mu zadania.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn pytany przez polskatimes.pl o to, czy w związku z wojną na Ukrainie, polskie służby baczniej przyglądają się szpiegom na terenie naszego kraju, odpowiedział, iż „od czasu wybuchu wojny rosyjskiej przeciwko Ukrainie, polskie służby widzą wyraźnie, że aktywność rosyjska, ale również aktywność prowadzona – de facto – na rzecz Rosji przez struktury białoruskie, jest znacznie większa niż wcześniej”. – Rosjanie są zainteresowani tym, co dzieje się w Polsce. Starają się docierać do informacji przede wszystkim związanych z polską obronnością i szeroko pojętym bezpieczeństwem. Starają się również pozyskiwać informacje o tym, co dzieje się w Polsce w związku z naszym zaangażowaniem na rzecz Ukrainy – mówił. – Zatem odpowiadając na pani pytanie – widać wyraźnie, że Rosja i Białoruś są aktywniejsze – dodał. Stanisław Żaryn podkreślił, że aktywniejsze są też działania wywiadowcze naszych służb, co ma również swoje przełożenie na liczbę spraw związanych z zatrzymaniami w naszym kraju szpiegów i osób współpracujących z rosyjskim czy białoruskim wywiadem.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał, że od początku roku polski wywiad – zarówno wojskowy, jak i cywilny – już kilkakrotnie informował o tym, że zatrzymano w naszym kraju współpracowników rosyjskich czy białoruskich służb. – Przypomnę też, że w Polsce doszło do wydalenia 45 funkcjonariuszy oraz ich współpracowników, którzy pracowali w placówkach dyplomatycznych i używali statusu dyplomaty do tego, żeby przykrywać swoją działalność wywiadowczą – podkreślił.

Dopytywany o to, czy działalność rosyjskich i białoruskich służb na terenie Polski należy łączyć z tym, jak nasz kraj jest zaangażowany w pomoc Ukrainie, Stanisław Żaryn odpowiedział, iż „na pewno możemy potwierdzić, że w ostatnich miesiącach czy w ostatnich latach, w ogóle znaczenie Polski na arenie międzynarodowej się zwiększyło”. – Jesteśmy krajem w tej chwili kluczowym dla tego, żeby Zachód odpowiednio reagował na brutalną agresję rosyjską przeciwko Ukrainie. To są czynniki, które zawsze powodują, że Polska jest w zainteresowaniu obcych służb – mówił. Podkreślił, iż dzisiaj widać wyraźnie, że aktywność rosyjskiego wywiadu powinna być łączona z tym, co dzieje się na Ukrainie i z tym, że Polska jest kluczowym partnerem dla swoich sojuszników i w ramach NATO.

Stanisław Żaryn pytany zaś o to, czy polskie służby współpracują w jakiś sposób z zagranicznymi np. amerykańskimi służbami, odpowiedział, że takie wsparcie jest udzielne. – Nasza rola i pozycja naszych służb w ostatnich miesiącach rośnie. Mamy – z jednej strony – bardzo intensywną wymianę wywiadowczą między krajami sojuszniczymi i naszymi służbami. Z drugiej strony – mamy również coraz częściej zapytania od naszych sojuszników o pewne informacje, oceny czy analizy związane z tym, co dzieje się na wschodzie od naszego kraju – mówił. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych przypomniał ponadto, że Polska od dawna przekonuje i informuje o zagrożeniach, które wiążą się z aktywnością i agresywnością rosyjską. – Dziś widać wyraźnie, że coraz więcej państw dostrzega to, że Polska miała rację i dobrze rozumie, z czym się wiąże rosyjski imperializm – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński