MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rosyjski ostrzał Odessy. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: To pokazuje rosyjską wiarygodność

Hubert Rabiega
PAP
Opracowanie:
Rosja atakuje pola z rosnącym zbożem, zaatakowała także ukraiński port w Odessie w dobę po podpisaniu porozumienia z Ukrainą. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wskazuje, że Rosja kieruje się od jakiegoś czasu zupełnie inną racjonalnością niż świat zachodni.
Rosja atakuje pola z rosnącym zbożem, zaatakowała także ukraiński port w Odessie w dobę po podpisaniu porozumienia z Ukrainą. Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wskazuje, że Rosja kieruje się od jakiegoś czasu zupełnie inną racjonalnością niż świat zachodni. Fot. facebook.com/MinistryofDefence.UA
Ostrzelanie Odessy w niecałą dobę po podpisaniu porozumienia w Stambule pokazuje, jak Rosja traktuje swoje własne słowo; warto o tym pamiętać, oceniając rosyjską wiarygodność - powiedział PAP wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Polska Agencja Prasowa zapytała wiceministra spraw zagranicznych Pawła Jabłońskiego, czy po ostrzelaniu przez Rosjan portu w Odessie już po podpisaniu porozumienia w Stambule są jakiekolwiek perspektywy dla transportu ukraińskiego zboża.

"Rosja w niecałą dobę po podpisaniu tego porozumienia i przyjęciu na siebie zobowiązania pokazała, jak w bezczelny sposób traktuje swoje własne słowo. To pokazuje rosyjską wiarygodność w szerszym sensie, warto o tym pamiętać zawsze, gdy mówi się o traktowaniu Rosji jako wiarygodnego partnera" - powiedział Jabłoński.

Dopytywany, jaki cel ma Rosja w podważaniu porozumienia, które sama zawarła, Jabłoński zaznaczył, że "Rosja kieruje się od jakiegoś czasu zupełnie inną racjonalnością niż świat zachodni".

Jabłoński: Celem Rosji jest destabilizacja globalna

Zdaniem wiceministra celem Rosji jest wywołanie maksymalnego poziomu destabilizacji nie tylko w regionie konfliktu, ale globalnie. Jeśli blokada portów ukraińskich, mówił, doprowadzi do klęski głodu np. w Afryce, to klęska ta doprowadzi z kolei do zwiększonej migracji do Europy i zdestabilizuje nasz kontynent.

Dopytywany o inne możliwości transportu ukraińskiego zboża Jabłoński przyznał, że transport kanałami lądowymi ma mniejszą przepustowość, ale też ma znaczenie. "Dlatego od wielu tygodni wspieramy Ukrainę w tym zakresie i dajemy dodatkowe możliwości, aby ten transport mógł się odbywać również poprzez szlak lądowy do polskich portów, a także do innych portów, podobne działania podejmuje na istotną skalę Rumunia" - powiedział wiceszef MSZ.

Osłabianie zdolności bojowej Rosji podwyższa poziom bezpieczeństwa

Pytany o wsparcie sojuszników, przyznał, że jest to proces, a dziś brakuje nam takiego wsparcia, jakie byłoby potrzebne, ale pojawiła się ze strony UE inicjatywa tzw. szlaków solidarnościowych. Chodziłoby, jak dodał, np. o zwiększenie przepustowości połączeń kolejowych, a także tworzenie alternatywnych lądowych szlaków komunikacyjnych z użyciem innych portów. Inicjatywa ta nadal jest w fazie przygotowawczej - dodał.

Pytany o możliwości skutecznej ochrony szlaków morskich, Jabłoński przyznał, że na razie nie jest to możliwe, z uwagi na agresję militarną Rosji. "Wszystkie działania, które wspierają Ukrainę w osłabianiu zdolności bojowej Rosji, prowadzą do podwyższania poziomu bezpieczeństwa" - powiedział Jabłoński. "Jeśli Rosja zostanie odcięta od możliwości atakowania szlaków morskich, będziemy mogli mówić o zwiększonym bezpieczeństwie" - dodał.

Rosja zaatakowała port w Odessie tuż po podpisaniu umów z Turcją i ONZ

W piątek przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do trzech portów: Odessy, Czarnomorska i Piwdennego. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

W sobotę przed południem, kilkanaście godzin po rozmowach w Stambule, rosyjska armia zaatakowała Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej. Kilka osób zostało rannych. Do ponownych ataków na ukraińskie porty doszło we wtorek rano.

W poniedziałek ministerstwo infrastruktury Ukrainy oznajmiło, że przygotowuje się do eksportu zboża drogą morską mimo rosyjskich ostrzałów. Pierwsza wysyłka z Czarnomorska planowana jest jeszcze w tym tygodniu.

rs

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński