Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie zainteresowanie mieszkaniami komunalnymi za remont. Także wśród Ukraińców

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Mieszkania komunalne można otrzymać w zamian za przeprowadzenie w nich remontu.
Mieszkania komunalne można otrzymać w zamian za przeprowadzenie w nich remontu. Archiwum
Nowa lista z 18 mieszkaniami właśnie trafiła do internetu. To mieszkania komunalne, które można otrzymać w zamian za przeprowadzenie w nich remontu. Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych dawno nie widział tak dużego zainteresowania tymi mieszkaniami.

Na tej liście są lokale o powierzchni użytkowej od 33 do 115 metrów kwadratowych. Największe, te o powierzchni użytkowej 115 m kw. przy ul. Krzywoustego ma 4 pokoje, jest z łazienką, wc i ma ogrzewanie gazowe. Najmniejsze o powierzchni użytkowej niewiele ponad 33 m kw. nie ma łazienki, wc jest na klatce schodowej, a ogrzewanie ma elektryczne. Większość tych mieszkań z nowej listy przedstawionej przez Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych nie ma łazienek bądź nawet jeśli jest łazienka, to jest to samowola, wc jest na klatce schodowej, a ogrzewanie jest piecowe.

- Taką listę z nowymi mieszkaniami, które wynajmiemy za to, że nowy lokator przeprowadzi w niej remont, publikujemy co dwa, trzy tygodnie - mówi Tomasz Klek rzecznik prasowy ZBiLK. - Ale jest jeszcze druga lista - z mieszkaniami które już od dłuższego czasu są do "wzięcia", ale nie ma na nie chętnych. Ta lista to zbiór mieszkań, które widnieją już kilka miesięcy.

Na tej drugiej liście są takie mieszkania, które mają powierzchnię użytkową niewiele ponad 20 m. kw. Przeważnie jednak to lokale o powierzchni około 30 m. kw. Najczęściej bez łazienek. To lista z ponad 100 adresami niemal w całym Szczecinie.

- Ostatnio zainteresowanie szczecinian otrzymaniem takiego mieszkania do remontu jest o wiele większe - mówi Tomasz Klek. - Nie ma dnia, abyśmy nie przyjmowali na mieszkania z tej listy jakiegoś wniosku.

Jego zdaniem, to zainteresowanie znacznie wzrosło bowiem mniej osób stać na kupienie nowego lokum, choćby w związku z wysokimi stopami procentowymi i drożejącymi kredytami mieszkaniowymi, ale niebagatelną rolę odgrywa też miejski Program Małych Ulepszeń.

Lokatorami takich mieszkań mogą też zostać obywatele Ukrainy. Muszą jednak spełnić określone warunki, między innymi na dłużej zostać w Szczecinie.

- Miasto wyszło naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i wprowadziło możliwość dofinansowania tego typu inwestycji - zdadza Tomasz Klek. - Od połowy ubiegłego roku mieszkaniec, który wybierze lokal do remontu, gdzie nie ma łazienki i ogrzewania gazowego, może otrzymać dofinansowanie, pod warunkiem uzyskania wszystkich niezbędnych wymaganych pozwoleń. Jest to możliwe dzięki zmianom wprowadzonym do Programu Małych Ulepszeń. Co istotne przed zmianami Program obejmował tylko te osoby, które już były najemcami mieszkań.

Zmiany w programie spowodowały, że tylko od lipca ubiegłego roku wpłynęło blisko 150 wniosków o dofinansowanie. Osoba wykonująca remont w ramach Programu Małych Ulepszeń (łazienka + ogrzewanie), wliczając w to koszty dokumentacji, może liczyć na wsparcie w wysokości nawet do 40 tys. zł.

Przykładowo, decydując się na lokal położony w oficynie przy ul. Bolesława Śmiałego o pow. użytkowej ok. 36 m2 - składający się z dwóch pokoi i kuchni, w którym szacunkowy koszt remontu wraz z wykonaniem łazienki i ogrzewania gazowego wynosi ok. 80 tys zł., po skorzystaniu z dofinansowania w ramach Programu Małych Ulepszeń można obniżyć koszty remontu nawet o połowę.

- Co ważne wykonanie remontu i skorzystanie z dofinansowania nie powoduje podwyższenia czynszu - podkreśla Tomasz Klek.

Co może być objęte dofinansowaniem w ramach Programu Małych Ulepszeń? To wykonanie wc, łazienki lub łazienki z wc, a przy wykonaniu łazienki - dodatkowo zmiana sposobu ogrzewania z paliwa stałego na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub z sieci miejskiej, legalizacja samowolnie dokonanych ulepszeń.

Oferta mieszkań w zamian za remont znajduje się na tablicy ogłoszeń w siedzibie ZBiLK przy ul. Mariackiej 25 i na stronach internetowych: zbilk.szczecin.pl, miastooferuje.szczecin.eu

Przy każdej ofercie są dostępne zdjęcia i szczegółowa informacja na temat mieszkania m.in.: zakres i przybliżony koszt remontu, wysokość czynszu, adres budynku w którym mieszkanie się znajduje itp.

- Czas, w którym mieszkaniec powinien, wykonać remont lokalu wynosi 8 miesięcy, a z pozwoleniem na budowę rok - dodaje Tomasz Klek. - Średni koszt remontu, w podstawowym zakresie, to kilkadziesiąt tysięcy złotych. W trakcie wykonywania prac nie naliczamy czynszu. Podczas remontu płaci się tylko za zużyte media: prąd, gaz i woda. Zasadnicza umowa najmu jest podpisywana po wykonanym remoncie. Liczymy się z tym, że na każdym etapie mogą wyniknąć jakieś nieprzewidziane sytuacje. Zawsze staramy się pomagać najemcy i wspólnie szukać rozwiązania danego problemu.

Co ciekawe, do tej pory ZBiLK nie odnotował przypadku opuszczenia lokalu przez najemcę, który wyremontował go na swój koszt lub dewastacji takiego mieszkania. Wręcz przeciwnie, takie rodziny należą do rzetelnych najemców, którzy płacą w terminie czynsz i dbają o swoje “m”.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński