Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roślinność to naturalne płuca. Musimy o nie dbać. Dwa odmienne spojrzenia na zieleń i pielęgnację krzewów i drzew w Niecce Niebuszewskiej

Marek Rudnicki
Marek Rudnicki
Dwa odmienne spojrzenia na zieleń i pielęgnację krzewów i drzew w Niecce Niebuszewskiej. Zdaniem społeczników, trwa bezmyślna degradacja. W opinii kierownika osiedla, porządkowanie starych nasadzeń, to logika.

Ponad godzinę oprowadza mnie po osiedlu Niebuszewo Wiktoria Jeremicz, strażnik przyrody, członek Ligi Ochrony Przyrody.

Pokazuje miejsca, gdzie m.in. „przez pomyłkę” wycięto dwa dęby. Wskazuje sterczące w wielu miejscach pniaki po ściętych innych drzewach, nadmiernie ogłowione korony i ostatnio podcinane krzewy ozdobne w okresie największej suszy.

- Nie jestem wrogiem regulacji, ale sposób, w jaki jest to robione na osiedlu, to barbarzyństwo i niewiedza - mówi Wiktoria Jeremicz i pokazuje uschnięte drzewa, których nie ruszono, czy tzw. susz, na który wynajęte spółki nie zwracały uwagi, wykonując konkretne zlecenia spółdzielni.

- To nieprawda - oponuje dr Mirosław Puc, kierownik osiedla należącego do spółdzielni mieszkaniowej Wspólny Dom. - My za nasze działania bierzemy odpowiedzialność, a pani Jeremicz tylko wskazuje palcem, co jest według niej nie tak. Oboje troszczymy się o przyrodę, ale mamy inne spojrzenia na nią. Na osiedlu mieszkają ludzie i potrzebna jest polityka zdrowo rozsądkowa, a nie pochylanie się nad każdą gałązką.

Nie tak dawno spółdzielnia planowała poszerzenie uliczki na tyłach budynku Interoceanmetal Joint Organization przy ul. Św. Cyryla i Metodego. Powód: samochody służb wywożących odpady komunalne mają utrudniony dojazd do śmietników, bo w uliczce parkują auta. Planowano więc wycięcie kilku drzew i rosnących wzdłuż krzewów. Mieszkańcy oprotestowali plany i zebrali ponad setkę podpisów pod petycją o zaniechanie inwestycji.

Kilka lat temu p. Jeremicz zabiegała o zbadanie powietrza na Niecce Niebuszewskiej (bez skutku „bo to kosztuje”). Z tego względu, że unoszących się tu pyłów jest więcej niż gdziekolwiek indziej w Szczecinie (opinia przyrodników). Stąd też jej ciągła walka o roślinność, która niweluje zanieczyszczenia. Proste?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński