Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosjanie piszą o Kolumnie Zwycięstwa w Stargardzie. "To forma nacisku"

Emilia Chanczewska [email protected]
Latem przy pomniku organizowano happeningi. 6 grudnia 2012 roku Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa negatywnie zaopiniowała koncepcję demontażu i przeniesienia pomnika z placu Wolności na wojenny cmentarz w Stargardzie. Nakazała przywrócić mu i jego otoczeniu godny i estetyczny wygląd.
Latem przy pomniku organizowano happeningi. 6 grudnia 2012 roku Rada Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa negatywnie zaopiniowała koncepcję demontażu i przeniesienia pomnika z placu Wolności na wojenny cmentarz w Stargardzie. Nakazała przywrócić mu i jego otoczeniu godny i estetyczny wygląd. Emilia Chanczewska
O bezkarnym niszczeniu Kolumny Zwycięstwa napisała jedna z największych światowych agencji informacyjnych, rosyjska Itar-Tass. Doniósł jej internauta z portalu www.mmstargard.pl.

Dyskusja wokół pomnika z centrum Stargardu wyszła poza granice kraju. W mieście są zwolennicy wyremontowania go i pozostawienia na środku ronda na pl. Wolności. Są też tacy, którzy chcą przenieść go na stargardzki cmentarz wojenny lub całkowicie rozebrać.

Poświęcona oficerom i żołnierzom Armii Czerwonej, wzniesiona przez niemieckich jeńców w 1945 roku kolumna, została w sobotę opisana przez rosyjską agencję informacyjną Itar-Tass.

To natychmiastowa reakcja na zawiadomienie o stanie pomnika przez młodego stargardzianina, aktywnego internautę z portalu MMStargard.pl, posługującego się imieniem Sławek.

- W piątek przesłałem materiały i już wieczorem miałem odpowiedź z Moskwy - opowiada Sławek. - Zrobiłem to pod wpływem wpisów na portalu MMStargard. pl o tym, że nie ma zgody na demontaż kolumny i o odpowiedzi z miasta, że dla nich sprawa nie jest przesądzona. To celowe działanie, czekanie aż pomnik się rozpadnie. On powinien być wyremontowany i zostać tam gdzie jest. Ludzie nie rozumieją, że Kolumna Zwycięstwa to symbol walki z faszyzmem.

Internauta Sławek czeka na reakcję po sobotniej informacji.

- Traktuję artykuł z Itar-Tass jako formę nacisku na władze - mówi Sławek.

Więcej na ten temat we wtorkowym wydaniu Głosu Szczecińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński